Wiele nowych domów jest wyposażonych w rekuperację. Jest to wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Brzmi to dość skomplikowanie, ale cały proces jest w praktyce bardzo prosty, a co ważne, niezwykle pożyteczny dla naszego domu. Rekuperacja może skutecznie poprawić energooszczędność budynku, a także zadbać o lepsze samopoczucie domowników. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest rekuperacja, jak działa i jakie korzyści oferuje.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to proces polegający na odzyskaniu energii cieplnej w celu ponownego wykorzystania. W odniesieniu do branży budowlanej mamy na myśli wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną wyposażoną w odzysk ciepła. Jest to alternatywa dla przestarzałej i mało efektywnej wentylacji grawitacyjnej. W tym starym systemie wymiana powietrza jest uzależniona od pogody – musi występować odpowiednia różnica ciśnienia, a także temperatur. W przypadku wentylacji mechanicznej za wszystko odpowiada urządzenie zwane rekuperatorem.
Rekuperacja to system doskonale współpracujący z nowoczesnymi, bezemisyjnymi systemami grzewczymi, które nie wymagają komina. Dobrym przykładem jest chociażby pompa ciepła. Coraz więcej nowych domów bazuje właśnie na wentylacji mechanicznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zastosowań w nowoczesnym budownictwie, w naszym artykule na temat rekuperacji znajdziesz wiele wartościowych informacji na temat działania tego systemu w praktyce. System ten pozwala skutecznie poprawić charakterystykę energetyczną budynku.
Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Podstawą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest rekuperator. To urządzenie wyposażone w wentylator, który ma za zadanie odprowadzać zużyte powietrze oraz wdmuchiwać do wnętrza świeże powietrze z zewnątrz. Od rekuperatora wychodzą dwie rury – jedna doprowadza świeże powietrze, a druga odprowadza zużyte. Rury łączą się w wymienniku ciepła. Energia cieplna zgromadzona w zużytym powietrzu jest w tym miejscu przekazywana do świeżego powietrza z zewnątrz. Dzięki temu, świeże powietrze wdmuchiwane do wnętrza jest wstępnie ogrzane. Wentylacja może być również wyposażona w filtry, które mają na celu oczyszczenie powietrza ze szkodliwych związków. Z kolei higrostat pozwala zautomatyzować pracę wentylacji w zależności od poziomu wilgoci we wnętrzu.
Ogrzane powietrze z zewnątrz domu trafia następnie do izolowanych termicznie kanałów, przez które jest wdmuchiwane do poszczególnych pomieszczeń w domu. Rekuperator można podłączyć także do niektórych urządzeń, jak chociażby do okapu kuchennego. Cały system ma zagwarantować odzysk energii cieplnej. W rezultacie, dom staje się dużo bardziej energooszczędny, a koszty ogrzewania są wyraźnie niższe. Aktualnie producenci wentylacji mechanicznej prześcigają się w tworzeniu licznych udogodnień oraz funkcji, które mają zwiększyć możliwości rekuperacji.
Rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła
Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest rekuperacja wyposażona w gruntowy wymiennik ciepła. To dodatkowy sposób na wstępne ogrzanie powietrza wprowadzanego do domu. Powietrze prowadzi się specjalnymi rurami usytuowanymi pod ziemią, poniżej strefy przymarzania. Temperatura przez cały rok jest tutaj taka sama i wynosi kilka stopni Celsjusza. W okresie zimowym w ten sposób dogrzewamy powietrze, natomiast w lecie możemy liczyć na jego ochłodzenie, co pozwoli stosować rekuperację także do klimatyzowania pomieszczeń. Wykonanie rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła w nowym domu to wydatek rzędu 20 – 25 tys. złotych.
W jakich domach stosuje się rekuperację?
Wentylacja mechaniczna to coraz popularniejsze rozwiązanie znajdujące zastosowanie w nowych domach, które mają odznaczać się wysoką charakterystyką energetyczną. Zważając, że jest to alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej z kominem, rekuperacja najlepiej sprawdza się w domach, które będą ogrzewane bezemisyjnym systemem grzewczym, takim jak chociażby grzejniki konwektorowe czy pompa ciepła. Wówczas w takim domu nie trzeba murować komina, co odznacza sporą oszczędność. Rekuperację stosuje się w nowo powstających budynkach, aczkolwiek można ją wdrożyć także w istniejącym już budynku. W tej sytuacji należy się jednak liczyć z dużo wyższymi kosztami montażu oraz zaawansowanymi pracami remontowymi.
Jakie korzyści oferuje rekuperacja?
Rekuperacja pozwala uczynić budynek dużo bardziej energooszczędnym. System wykorzystuje bowiem wyprodukowaną energię cieplną i skutecznie redukuje straty ciepła, co przekłada się niższe koszty ogrzewania budynku. Jednocześnie, wentylację mechaniczną można regulować, dostosowując nawiew powietrza do swoich potrzeb. Nowoczesne modele posiadają wbudowany higrostat, który pozwala zautomatyzować pracę urządzenia pod kątem wilgotności pomieszczeń. Rekuperacja może być również wyposażona w filtry oczyszczające powietrze, tak, aby usunąć szkodliwe związki. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy w okolicy znajdują się domy ogrzewane węglem. Z kolei rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła może także pełnić funkcję klimatyzatora.