Wybór projektu domu to bardzo odpowiedzialna decyzja, która będzie rzutować na komforcie przyszłych domowników, funkcjonalności całego domu, jak również kosztach budowy. W tym artykule postanowiliśmy prześwietlić projekt domu parterowego – jakie są jego mocne strony, jakie stosuje się w nim rozwiązania technologiczne, a także, ile kosztuje jego realizacja. Podpowiadamy również, kiedy warto zdecydować się na wybór takiego projektu.
Czym charakteryzuje się projekt domu parterowego?
Nowoczesne domy parterowy wykonuje się na planie prostokąta, kwadratu lub litery L. Projektant duży nacisk kładzie na odpowiednie odizolowanie części dziennej od sypialni. Dlatego też, wejście jest zazwyczaj położone pomiędzy tymi strefami, a oddziela je dodatkowo hol lub korytarz. Projekt domu parterowego wieńczyć może dach dwuspadowy, czterospadowy lub płaski. Kąt nachylenia dachu w dużej mierze zależy od tego, czy projektant chce stworzyć możliwość adaptacji w przyszłości. Wówczas kąt nachylenia dachu powinien wynosić przynajmniej 25 stopni.
Projekt domu parterowego może zaoferować również nowoczesną stodołą. Wówczas stosuje się w nim antresolę oraz pustkę przestrzenną, która pozwala doświetlać strefę dzienną przez okno umieszczone w ścianie szczytowej. Dużym plusem jest bardzo duża różnorodność – domy parterowe można stworzyć w dowolnej stylistyce, począwszy od rustykalnej, przez klasyczną, aż po minimalistyczną. To dobry wybór dla inwestorów o skonkretyzowanych oczekiwaniach.
Na co zwrócić uwagę wybierając dom parterowy?
W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na te same kwestie, co w przypadku każdego innego projektu. Trzeba sprawdzić powierzchnię użytkową, liczbę pokoi oraz łazienek, a także ewentualne pomieszczenia gospodarcze i garaż. Bardzo istotne jest, aby projekt domu parterowego stawiał na jasno zaznaczony podział strefy dziennej i strefy nocnej. Goście zazwyczaj mają dostęp tylko do strefy dziennej i nie przechodzą do części, w której ulokowane są sypialnie. Z tego względu często stosuje się dodatkową toaletę umieszczoną w holu.
Wybierając projekt domu parterowego warto zwrócić uwagę na ewentualne możliwości rozbudowy. Jeśli w przyszłości chcesz zaadaptować poddasze, wybierz projekt, w którym architekt pozostawił taką furtkę stosując mocny strop oraz dach spadzisty o dostatecznie dużym kącie nachylenia. Należy pamiętać, że pomieszczenia użytkowe na poddaszu powinny mieć wysokość min. 2,20 metrów. Analizując projekt zwróć uwagę również na technologię: zastosowane materiały budowlane, termoizolację, instalację grzewczą, jak również wentylację.