Wielu inwestorów zastanawia się nad zakupem starego domu przeznaczonego do generalnego remontu. Takie posiadłości można kupić dużo taniej, co przy obecnych realiach na rynku nieruchomości może oznaczać dużą okazję. Plusem jest również samo pozyskanie działki budowlanej, na której zawsze można wybudować nowy dom w miejsce starego. W tym artykule skupimy się jednak na tym, czym jest przebudowa starego domu i kiedy jest opłacalna.
Na czym polega przebudowa starego domu?
Przebudowa starego domu obejmuje prace budowlane, które w żaden sposób nie ingerują w kluczowe parametry techniczne budynku, takie jak: powierzchnia zabudowy, kubatura, wysokość i długość budynku, liczba kondygnacji. W gruncie rzeczy, pod przebudową kryje się po prostu generalny remont, a także zmiany, które mogą zwiększyć funkcjonalność samego budynku, w tym modernizacja sieci elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej, wymiana okien i drzwi, ocieplenie budynku, malowanie elewacji, zmiana pokrycia dachowego. W ramach przebudowy domu można podarować drugie życie starym i podniszczonym budynkom.
Należy jednak pamiętać, że przebudowa domu nie zaoferuje większej powierzchni użytkowej. Można co prawda zmienić układ wnętrz poprzez postawienie nowych ścian działowych, ale poszerzanie budynku, dobudowa piwnicy czy adaptacja poddasza to prace, które kwalifikują się już jako rozbudowa domu. Rozbudowa w odróżnieniu od przebudowy ingeruje w kluczowe parametry techniczne, a co za tym idzie, jest objęta bardziej rygorystycznymi wymogami i formalnościami.
Jakich formalności wymaga przebudowa domu?
Większość prac w ramach przebudowy domu nie wymaga załatwienia dodatkowych formalności, ale należy pamiętać o pewnych wyjątkach, a mianowicie: wymiana instalacji grzewczej i modernizacja kotłowni, malowanie i ocieplanie ścian zewnętrznych, wymiana systemu wentylacyjnego, wymiana pokrycia dachowego, wymiana okien dachowych – wymienione prace można załatwić poprzez zgłoszenie prac w miejscowym starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu, a konkretniej w wydziale architektoniczno-budowlanym. Natomiast powiększanie otworów okiennych lub drzwiowych w ścianach nośnych, wymiana lub montaż instalacji gazowej, a także ocieplanie budynków wyższych o 15 metrów to prace, które wymagają już uzyskania pozwolenia na budowę.