Palowanie fundamentów – na czym to polega?

Palowanie to technika wzmacniania fundamentów. Jak sama nazwa wskazuje, fundamenty podpiera się na specjalnych palach, które mają na celu pośrednie przenoszenie obciążeń w głębsze warstwy gruntu, gdzie jest one mocniejszy i bardziej nośny. Palowanie fundamentów stosuje się zwłaszcza w przypadku dużych obciążeń punktowych, które mogą naruszać mało nośne grunty, które często występują płytko pod ziemią. O tym, czy palowanie jest konieczne decydują nie tylko warunki wodno-gruntowe, ale również specyfika obiektu, który będzie wznoszony na tym terenie.
Zadaniem fundamentów jest odprowadzanie do gruntu obciążeń, które stale generuje obiekt budowlany. Obciążenia wędrują od dachu, przez ściany i elementy nośne, aż do fundamentów. Fundament oddaje je do gruntu. Jeśli grunt jest niestabilny i niespoisty, obciążenia zaczną prowadzić do odkształcania się gruntu, co w perspektywie czasu może prowadzić do osiadania fundamentów. W takich sytuacjach grunt trzeba wzmocnić, a jedną z technik jest właśnie palowanie fundamentów.
Działanie tej techniki jest bardzo proste. Fundament na palach przenosi obciążenia właśnie na pale, które są osadzone głębiej, na mocniejszych i nośnych warstwach gruntu. Tam obciążenia mogą być bezpiecznie odprowadzane, bez ryzyka odkształcania się gruntu. Pale fundamentowe możemy podzielić na zawieszone (przekazują obciążenia na grunt poprzez tarcie na bocznicy), stojące (przekazują obciążenia poprzez stopę wbitą w grunt na większej głębokości) oraz pale normalne, które korzystają z obu powyższych rozwiązań, dla uzyskania lepszych efektów.
Decyzję podejmuje się na podstawie warunków gruntowych, które można ocenić poprzez badania geotechniczne gruntu wykonywane przez geologa. Jego ekspertyza dostarcza informacji m.in. o stabilności i nośności gruntu. Jeśli wierzchnie warstwy gruntu są niestabilne i nie pozwolą na bezpieczne odprowadzanie obciążeń, wówczas stosuje się pale, które będą odprowadzać obciążenia do głębszych warstw gruntu. Fundament na palach często jest konieczny także w sytuacjach gdy obiekt będzie wywierał duże obciążenia punktowe. Przykładem takich obiektów są wysokie budynki, np. wieżowce, jak również obiekty ciężkie, np. mosty, wiadukty.
Ze względu na sposób przenoszenia obciążeń, pale fundamentowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Wspomnieliśmy już o palach zawieszonych, stojących i normalnych. Jeśli chodzi o technikę palowania fundamentów, możemy wyróżnić:
Odpowiedni rodzaj pali fundamentowych dobiera się na podstawie warunków wodno-gruntowych, jak również specyfiki budynku. W przypadku gotowych projektów odpowiednie rozwiązanie jest nanoszone w projekcie budowlanym na etapie adaptacji.
Palowanie fundamentów może oznaczać dodatkowe koszty przy budowie domu. Wiele zależy od rodzaju pali, jak również dokładnej specyfiki budynku. W trakcie badań geotechnicznych wykonuje się specjalistyczne analizy, na podstawie których ustala się, ile pali trzeba będzie zastosować, jakie będą odpowiednie miejsca pod ich lokalizację, a także, na jakiej głębokości powinny zostać osadzone. Fundamenty na palach jest zatem droższy, ponieważ trzeba doliczyć palowanie. Ceny podaje się zazwyczaj od metra bieżącego. Najtańsze pale fundamentowe kosztują ok. 100 zł za mb, podczas gdy najdroższe technologie to wydatek rzędu 250 zł za mb. Warto również wspomnieć, że palowanie fundamentów to jedna z wielu technik wzmacniania gruntu. Architekt po zapoznaniu się z warunkami wodno-gruntowymi może doradzić lepsze rozwiązanie w konkretnej sytuacji.