Akademia Budowlana

Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu?

Spis treści:

Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu

 

Inwestor przymierzający się do budowy domu musi pamiętać o tym, że część kosztów trzeba będzie ponieść na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych. Pomińmy kwestie związane z zakupem działki budowlanej. Przed rozpoczęciem budowy trzeba będzie sprawdzić działkę budowlaną, wybrać i zaadaptować projekt, a także załatwić wszelkie formalności. Do tego dochodzi przygotowanie placu budowy, w tym jego ogrodzenia i wybór kierownika budowy. W tym artykule powiemy natomiast o tym, ile kosztuje pozwolenie na budowę domu.

 

Jakie wydatki ponosi inwestor przed rozpoczęciem budowy domu?

 

 

Przygotowania do budowy domu mogą być bardzo kosztowne. Dla ułatwienia pominiemy kwestie związane z zakupem działki budowlanej, bo na to moglibyśmy poświęcić naprawdę sporo czasu. W tym miejscu zakładamy scenariusz, że inwestor posiada już działkę budowlaną i przymierza się do budowy domu. Jakie wydatki poniesie przed rozpoczęciem budowy?

 

 

Po zsumowaniu wszystkich opłat związanych z przygotowaniem do budowy domu może się okazać, że zanim na placu rozpocznie się budowa, inwestor wyda już ponad 20,000 zł. Dlatego warto z dużym wyprzedzeniem planować budowę domu i uwzględnić wszystkie poboczne koszty. Poniżej skupimy się natomiast na kosztach, które są związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu.

 

Badania geotechniczne gruntu

 

W wielu przypadkach jednym z dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę domu będzie ekspertyza z badań geotechnicznych gruntu. Takie badania pozwalają sprawdzić, na jakim podłożu będzie budowany dom, jaka jest jego specyfika, gdzie znajdują się wody gruntowe i strefa przymarzania, a także, czy grunt musi zostać wzmacniany. Na podstawie tych informacji dobiera się optymalne miejsce pod budowę domu, a także wybiera odpowiednie fundamenty. Badanie polega na wykonaniu odwiertów w kilku miejscach na działce budowlanej. Koszt jednego odwiertu to ok. 100 – 150 zł. W sumie, za kompleksowe badanie trzeba zapłacić ok. 1000 – 1500 zł.