Akademia Budowlana

Od czego zacząć budowę domu?

Spis treści:

 

Od czego zacząć budowę domu

 

Budowa domu to poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Czas przygotowań to nawet kilka miesięcy, o czym powinni pamiętać inwestorzy, którzy planują konkretny termin rozpoczęcia prac. W ramach przygotowań trzeba sprawdzić działkę budowlaną, załatwić niezbędne formalności, wybrać wykonawcę, jak również przygotować plac budowy. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku przygotować się do rozpoczęcia budowy domu.

 

Wybór odpowiedniej działki budowlanej

 

 

Jeśli dysponujesz już działką budowlaną, nawet z trzymiesięcznym wyprzedzeniem zadbaj o jej gruntowne sprawdzenie. Zwróć uwagę na miejscowy plan zagospodarowania, a jeśli działka nie jest objęta MPZP, wówczas wystąp z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Koniecznie zatroszcz się także o badania geotechniczne, które pozwolą ocenić warunki wodno-gruntowe. Znacznie więcej czasu potrzebują inwestorzy, którzy dopiero rozpoczynają poszukiwania działki. Może to zająć wiele miesięcy, zwłaszcza, jeśli posiadasz skonkretyzowane oczekiwania względem lokalizacji. W artykule na temat działek budowlanych omawiamy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie działki. W ramach kompleksowej budowy domu, firma budowlana New House może pomóc inwestorom w zakupie odpowiedniej działki.

 

Przygotowanie budżetu na inwestycję

 

Aby lepiej przygotować się do wyboru projektu domu, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zająć się oszacowaniem dostępnego budżetu, a także sprawdzeniem ewentualnych możliwości kredytowych. Zastanawiasz się, ile może kosztować budowa domu? Cennym udogodnieniem w tej kwestii może być kalkulator budowy domu dostępny na naszej stronie. Wystarczy tu wpisać kluczowe parametry interesującego budynku, aby uzyskać orientacyjną wycenę. W ten sposób zyskujemy wiedzę na temat tego, jakim kapitałem musimy dysponować na start. Zawsze warto dorzucić przynajmniej 10-20% zapasu. Wynika to z dynamicznych zmian cen, jak również z nieoczekiwanych wydatków, które mogą pojawić się chociażby z tytułu ewentualnych opóźnień.

 

Projekt dostosowany do Twoich potrzeb

 

Po zapoznaniu się z warunkami zabudowy, dostępnymi opcjami uzbrojeniami działki, a także warunkami wodno-gruntowymi można przejść do wyboru projektu. Tutaj inwestorzy mają do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze polega na wyborze gotowego projektu domu stworzonego przez jedną z pracowni architektonicznych. Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest bardzo rozbudowany katalog gotowy projektów domów od kilkudziesięciu pracowni. Są one dostępne z wyceną, dzięki czemu łatwiej podjąć ostateczną decyzję. W przypadku problematycznej działki budowlanej można zdecydować się na projekt indywidualny opracowany przez architekta, który weźmie pod uwagę indywidualne oczekiwania oraz uwarunkowania działki. To rozwiązania me jednak dwa minusy: jest dużo kosztowniejsze, a także wymaga nawet kilku miesięcy oczekiwania na projekt.