Od czego zacząć budowę domu?
Spis treści:
Budowa domu to poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Czas przygotowań to nawet kilka miesięcy, o czym powinni pamiętać inwestorzy, którzy planują konkretny termin rozpoczęcia prac. W ramach przygotowań trzeba sprawdzić działkę budowlaną, załatwić niezbędne formalności, wybrać wykonawcę, jak również przygotować plac budowy. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku przygotować się do rozpoczęcia budowy domu.
Wybór odpowiedniej działki budowlanej
Jeśli dysponujesz już działką budowlaną, nawet z trzymiesięcznym wyprzedzeniem zadbaj o jej gruntowne sprawdzenie. Zwróć uwagę na miejscowy plan zagospodarowania, a jeśli działka nie jest objęta MPZP, wówczas wystąp z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Koniecznie zatroszcz się także o badania geotechniczne, które pozwolą ocenić warunki wodno-gruntowe. Znacznie więcej czasu potrzebują inwestorzy, którzy dopiero rozpoczynają poszukiwania działki. Może to zająć wiele miesięcy, zwłaszcza, jeśli posiadasz skonkretyzowane oczekiwania względem lokalizacji. W artykule na temat działek budowlanych omawiamy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie działki. W ramach kompleksowej budowy domu, firma budowlana New House może pomóc inwestorom w zakupie odpowiedniej działki.
Przygotowanie budżetu na inwestycję
Aby lepiej przygotować się do wyboru projektu domu, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zająć się oszacowaniem dostępnego budżetu, a także sprawdzeniem ewentualnych możliwości kredytowych. Zastanawiasz się, ile może kosztować budowa domu? Cennym udogodnieniem w tej kwestii może być kalkulator budowy domu dostępny na naszej stronie. Wystarczy tu wpisać kluczowe parametry interesującego budynku, aby uzyskać orientacyjną wycenę. W ten sposób zyskujemy wiedzę na temat tego, jakim kapitałem musimy dysponować na start. Zawsze warto dorzucić przynajmniej 10-20% zapasu. Wynika to z dynamicznych zmian cen, jak również z nieoczekiwanych wydatków, które mogą pojawić się chociażby z tytułu ewentualnych opóźnień.
Projekt dostosowany do Twoich potrzeb
Po zapoznaniu się z warunkami zabudowy, dostępnymi opcjami uzbrojeniami działki, a także warunkami wodno-gruntowymi można przejść do wyboru projektu. Tutaj inwestorzy mają do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze polega na wyborze gotowego projektu domu stworzonego przez jedną z pracowni architektonicznych. Na stronie firmy budowlanej New House dostępny jest bardzo rozbudowany katalog gotowy projektów domów od kilkudziesięciu pracowni. Są one dostępne z wyceną, dzięki czemu łatwiej podjąć ostateczną decyzję. W przypadku problematycznej działki budowlanej można zdecydować się na projekt indywidualny opracowany przez architekta, który weźmie pod uwagę indywidualne oczekiwania oraz uwarunkowania działki. To rozwiązania me jednak dwa minusy: jest dużo kosztowniejsze, a także wymaga nawet kilku miesięcy oczekiwania na projekt.
Wybór firmy budowlanej
Ten etap w zasadzie równie dobrze można umieścić na sam początek listy, ponieważ kompleksowa budowa domu często obejmuje również wsparcie przy wyborze i sprawdzeniu działki budowlanej. Jeśli jednak jeszcze nie wybrałeś wykonawcy, to odpowiedni moment. Za chwilę zaczną się bowiem formalności, przy których fachowe wsparcie specjalisty obeznanego w branży budowlanej może być ogromnym ułatwieniem. Budowę domu można prowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wybór generalnego wykonawcy, który zajmie się wszystkimi etapami prac, dostarczy niezbędny sprzęt, a także załatwi potrzebnych fachowców. To dużo szybsza i wygodniejsza opcja, choć może wiązać się z wyższym kosztem. Drugie rozwiązanie to budowa domu z podwykonawcami. Inwestor samodzielnie załatwia fachowców potrzebnych na kolejnych etapach budowy domu. Jest to jednak czasochłonne, a dodatkowo, nastręcza inwestorowi ponadprogramowych obowiązków.
Formalności przed rozpoczęciem budowy domu
Mnóstwo czasu potrzeba na załatwienie wszelkich formalności. Jeśli działka nie jest uzbrojona, należy jak najwcześniej wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach przyłączenia. Od tego, jakie przyłącza są dostępne, zależy w dużej mierze wybór technologii, chociażby ogrzewania. W pierwszej kolejność należy zadbać o prąd budowlany, bez którego budowa domu nie może się rozpocząć. Konieczne jest także skorzystanie z usług geodety i uzyskanie mapy do celów projektowych. Następnie, architekt zajmie się adaptacją projektu, czyli dostosowaniem gotowego projektu do uwarunkowań działki budowlanej oraz indywidualnych potrzeb inwestora. To ostatni moment, aby wprowadzić zmiany w projekcie.
Gdy dostępny jest już kompletny projekt budowlany, wówczas należy udać się do wydziału Urzędu Miasta, a konkretnie do Wydziału Architektury i Budownictwa, aby złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę domu. Skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów może znacznie ułatwić sprawny przebieg formalności. Na decyzję czeka się do 60 dni. Ponadto, po jej wydaniu trzeba jeszcze odczekać 14 dni, aż stanie się ona prawomocna.
Przygotowanie placu budowy
Gdy dysponujesz już pozwoleniem na budowę domu, możesz rozpocząć przygotowania placu budowy. Jeśli korzystasz z firmy budowlanej, ona zajmie się większością zadań. Trzeba wskazać kierownika budowy, który będzie nadzorował inwestycję, a także prowadził dziennik budowy. W ramach przygotowania należy zniwelować i wyrównać teren, a także wydzielić strefy: miejsce na składanie materiałów, miejsce robocze z betoniarką oraz innymi sprzętami, a także miejsce dla ekipy budowlanej. Teren należy ogrodzić, przynajmniej prowizorycznym, wynajętym ogrodzeniem, a także wywiesić tabliczkę informacyjną. Gdy plac budowy jest odpowiednio przygotowany, można już planować termin rozpoczęcia prac budowlanych.
Start budowy domu
Pierwszą fazą inwestycji są roboty ziemne. Wykonawca wykopie doły potrzebne na osadzenie fundamentów, które następnie zostaną wyizolowane oraz zabezpieczone. Przy okazji wyprowadza się na zewnątrz elementy sieci oraz instalacji, które będą ukryte pod ziemią. Po wykonaniu fundamentów następuje zasypanie otworów. Czasem konieczne jest zagęszczenie, celem uzyskania bardziej spoistego i stabilnego podłoża. Kolejnym krokiem jest wykonanie ślepej wylewki. Gdy zostaną ukończone wszystkie prace związane z fundamentami domu, osiągnięty zostanie stan zerowy. W tym momencie część inwestorów decyduje się na zimowanie i zleca murowanie ścian po nadejściu wiosny. Wiele zależy od tego, w jakim terminie rozpoczęta została budowa domu.