Wielu inwestorów szybko rezygnuje z zakupu działki, która jest objęta nadzorem konserwatora zabytków lub pokrywa się ze stanowiskiem archeologicznym. Czy nie jest to jednak zbyt pochopna decyzja? Chociaż w takich sytuacjach trzeba spodziewać się dodatkowych formalności, wybudowanie wymarzonego domu na takiej działce wciąż jest możliwe. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach inwestorzy będą mieli styczność z instytucją konserwatora zabytków.
Kiedy musimy skorzystać z usług konserwatora zabytków?
Bezpośrednia styczność z konserwatorem zabytków zachodzi jedynie w sytuacjach, gdy zamierzamy remontować budynek wpisany do rejestru zabytków. Wówczas, to właśnie konserwator wydaje niezbędne zgody oraz nadzoruje przebieg realizowanych prac, dbając o to, aby nie wpłynęły one niekorzystnie na wartość historyczną obiektu. Możemy również wyróżnić sytuacje, które będą wymagały od nas uzyskania stosownej zgody konserwatora zabytków na przeprowadzenie określonych prac na terenie działki. Będzie to niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę, o którym możesz przeczytać w naszym artykule. Taki obowiązek zachodzi, gdy posiadana przez nas działka budowlana jest objęta nadzorem konserwatora zabytków lub pokrywa się ze stanowiskiem archeologicznym. Poniżej omawiamy poszczególne sytuacje, w które zaangażowany będzie konserwator zabytków.
Działki budowlane objęte ochroną konserwatorską
Jeszcze przed zakupem działki budowlanej należy dokładnie przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli działka nie znajduje się w MPZP. W ten sposób możemy dowiedzieć się o tym, że działka budowlana jest objęta ochroną konserwatorską lub na jej terenie znajduje się stanowisko archeologiczne. Zacznijmy od tej pierwszej sytuacji. Nadzór konserwatorski oznacza, że wszelkie prace budowlane lub remontowe będą wymagały zgłoszenia wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. To on ustala zasady, na jakich prowadzone będą te prace, a także ma prawo ich nadzorowania.
Nadzór konserwatora zabytków nie oznacza jeszcze, że każda nasza decyzja będzie negowana przez konserwatora. W zdecydowanej większości przypadków konserwator zapoznaje się jedynie z zakresem planowanych prac i jeśli stwierdza, że nie stanowią one zagrożenia dla ewentualnych artefaktów lub zabytków, dopuszcza do rozpoczęcia prac. Ingerencja konserwatora ma miejsce jedynie w przypadku bardzo zaawansowanych prac (zwykle ziemnych).