Wyciszenie pomieszczeń – skuteczny sposób na poprawienie komfortu domowników
Spis treści:
Przytulne i komfortowe wnętrza kojarzą nam się w dużej mierze z zaciszem i spokojem. To przestrzeń, która powinna być odizolowana od ulicznego zgiełku i hałasów dochodzących z sąsiednich działek. Dlatego też, prawidłowe wyciszenie pomieszczeń ma ogromny wpływ na komfort domowników. W tym artykule powiemy o kluczowych aspektach wpływających na izolację akustyczną.
Dobry podkład podłogowy to podstawa
Jednym z takich kluczowych aspektów jest prawidłowe wyciszenie podłogi, co zapobiegnie powstawaniu dźwięków odbitych, które są efektem chociażby chodzenia po podłodze w obuwiu. Wyciszenie podłogi jest niezwykle ważne zwłaszcza na poddaszu lub piętrze, ponieważ dodatkowo zapobiegamy przenoszeniu się hałasu na niższą kondygnację. Warto zatem zwrócić uwagę na współczynnik izolacyjności akustycznej wybranego podkładu podłogowego. Dobrze sprawdza się podkład z polietylenu o dużej gęstości lub podkład z ekstrudowanego polistyrenu. Do wyciszania podłogi świetnie sprawdza się także podkład korkowy.
Jak wyciszyć ściany działowe?
Akustykę wnętrz można łatwo poprawić także poprzez dokładne zaizolowanie ścian działowych. Najłatwiej izoluje się ściany gipsowo-kartonowe, jako iż wystarczy w nich wypełnić wolne przestrzenie pianką izolacyjną, matą wygłuszającą lub wełną mineralną. Takie rozwiązania można jednak stosować także w przypadku ścian murowanych. Izolację umieszcza się w specjalnych stelażach, które następnie zabudowuje się płytami G-K. Dobrze wyciszone ściany działowe eliminują odbijanie się dźwięków, a jednocześnie pozwalają wyizolować od siebie wnętrza. To szczególnie ważne w strefie nocnej, gdy domownicy kładą się spać o różnych porach. W artykule na temat budowy domu pod klucz możesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych rozwiązań i materiałów stosowanych we współczesnym budownictwie.
Jak poprawić akustykę gotowego wnętrza?
Istnieje wiele sposobów na poprawienie akustyki w wykończonym wnętrzu. Głównie wyciszane są ściany. W tym celu można wykorzystać specjalne tapety akustyczne, obrazy drukowane na piankach wygłuszających, czy też drewniane dekoracje akustyczne. Nieco droższym, ale bardzo skutecznym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie sufitu podwieszanego. Jeśli mówimy o wyciszaniu studia, kina domowego czy innego wnętrza, w którym wymagana jest doskonała akustyka, wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem okażą się pianki akustyczne, zwłaszcza te z wypustkami. To właśnie z pomocą takich pianek wycisza się studia nagraniowe. Są one dostępne także w odsłonie gładkiej w różnych kolorach, co ułatwia wkomponowanie ich do wnętrz mieszkalnych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?
Na akustykę wnętrze w dużej mierze wpływają okna. Przy ich wyborze zwykle skupiamy się na współczynniku przenikania ciepła, ale bardzo istotny jest także współczynnik Rw, czyli współczynnik izolacyjności akustycznej wyrażany w decybelach. Im jest on wyższy, tym lepiej. Wyraża, jak efektywne będą okna w redukowaniu hałasu. Weźmy bardzo nowoczesne okna o współczynniku Rw na poziomie 30 dB. Jeśli poziom hałasu na ulicy wynosi ok. 60-70 dB, wówczas dźwięki docierające do wnętrza będą miały natężenie na poziomie 30-40 dB, czyli tyle co cicha rozmowa lub naturalny szmer podczas krzątania się po domu. Okna dźwiękoszczelne mogą uzyskać współczynnik Rw na poziomie nawet 50-60 dB, ale są one bardzo drogie.
Jak prawidłowo wyciszyć poddasze użytkowe?
Problem nadmiernego hałasu dobiegającego z zewnątrz budynku często występuje na poddaszach. To powszechny mankament świadczący o nieprawidłowym wyizolowaniu dachu. O izolację akustyczną w tym miejscu w dużej mierze dba termoizolacja, najczęściej w postaci wełny mineralnej. Doskonałe efekty może zaoferować także pianka poliuretanowa. Do tego dochodzi konieczność prawidłowego zabudowania skosów. Zabudowa z drewna automatycznie poprawi akustykę, natomiast w przypadku płyt gipsowo-kartonowych warto wypełnić wolne przestrzenie wełną mineralną lub innym izolatorem. Na poddaszu konieczne jest również zastosowanie wysokiej jakości okien. W artykule o budowie domu poruszamy wiele istotnych kwestii związanych z poszczególnymi etapami realizacji projektu, wraz z dobrem odpowiednich materiałów.
Dobra izolacja akustyczna to podstawa komfortu domowników
Od prawidłowego wyciszenia wnętrza w dużej mierze zależy nasz komforty wypoczynku w salonie, czy też jakość snu w nocy. Dobrze zaprojektowany dom wycisza dźwięki pochodzące z zewnątrz budynku, ale również wytłumia hałasy z tych części domu, w których zazwyczaj generowany jest większy hałas, np. kino domowe, siłownia czy pralnia. O dobre wyciszenie domu można zadbać z pomocą jakościowych materiałów o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej. Uwzględnić w tym należy zarówno konstrukcyjne materiały budowlane, materiały termoizolacyjne, materiały wykończeniowe, jak również samą aranżację i ozdoby dobrane do wnętrza.