Mostki termiczne nazywane również mostkami cieplnymi to główny wróg energooszczędnego domu. Są to miejsca, w którym zachodzi wymiana ciepła, co oznacza, że ciepłe powietrze opuszcza nasz dom, a zastępuje je powietrze z zewnątrz. W tym artykule powiemy, czym właściwie są mostki termiczne, gdzie występują i co je powoduje, a także jak można sobie z nimi skutecznie radzić.
Czym są mostki termiczne?
Mostki termiczne to luki i nieszczelności, przez które nasz dom traci ciepło. Możemy je podzielić na punktowe oraz liniowe. Jak sama nazwa wskazuje, mostki punktowe to po prostu nieszczelności lub niezaizolowane otwory w ścianach budynku. Z kolei mostki termiczne liniowe przebiegają wzdłuż określonego elementu konstrukcyjnego budynku. Zazwyczaj, z takimi mostkami spotkamy się na połączeniach stropu i dachu ze ścianą zewnętrzną, w okolicach kominów, na złączeniu balkonu z fasadą, a także przy nadprożach. Mostkami termicznymi są również okna i drzwi, przez które wiele domów traci najwięcej ciepła.
Mostki cieplne umożliwiają naturalny proces wyrównywania różnic temperatur. Tym samym, ciepłe powietrze opuszcza nasz dom, a do wnętrza wpada chłód z zewnątrz. W lecie obserwujemy odwrotną sytuację, co prowadzi do nadmiernego ogrzewania się naszego domu. Mostki termiczne drastycznie obniżają charakterystykę energetyczną, co oczywiście przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Kolejnym problemem jest wilgoć, która może swobodnie przedostawać się do naszego domu. Jest to najczęstsza przyczyna pleśni oraz grzyba na ścianie.
W jakich miejscach najczęściej występują mostki termiczne?
Proste badanie termowizyjne domu może wskazać miejsca narażone na największą utratę ciepła. Zdecydowanie najwięcej ciepła ucieka przez okna i drzwi. To całkowicie normalne, biorąc pod uwagę, że przegrody te nie są w żaden sposób izolowane. Można jednak zminimalizować ucieczkę ciepła stosując tzw. ciepłe okna i drzwi o jak najmniejszym współczynniku przenikania ciepła. Co więcej, zgodnie ze standardami WT 2021, współczynnik ten nie może przekraczać wartości 0,9 W/(m2·K) dla okien tradycyjnych oraz 1,1 W/(m2·K) dla okien dachowych. Dla porównania, współczynnik przenikania ciepła w przypadku dobrze zaizolowanej ściany spada poniżej 0,1 W/(m2·K). Najbardziej nowoczesne okna wyposażone w specjalistyczne technologie schodzą poniżej poziomu 0,4-0,5 W/(m2·K).
Mostki termiczne liniowe to powszechny problem występujący w miejscach, w których łączą się ze sobą dwa elementy konstrukcyjne. Są to wszelkie złączenia stropów i dachu ze ścianą, balkony, lukarny, nadproża, a także okolice kominów. Mostki punktowe bardzo często powstają natomiast w dachu na skutek nieprawidłowo położonej termoizolacji. Czasami winowajcą są kuny oraz inne szkodniki, które potrafią niszczyć warstwę termoizolacyjną w postaci wełny mineralnej.
Jak sprawdzić miejsca, przez które ucieka ciepło?
Mostki termiczne można namierzyć poprzez proste badania termowizyjne. Jeśli chodzi o drobne mostki punktowe, można wykonać test polegający na użyciu specjalnego gazu szlachetnego, który można obserwować w ultrafiolecie. W ten sposób fachowiec może wskazać nawet najdrobniejsze punkty obniżające energooszczędność naszego domu. Takim punktem może być nawet źle założone gniazdko!
Odpowiednia diagnostyka to pierwszy krok do poprawienia energooszczędności budynku. Badanie termowizyjne może wskazać miejsca, które są najbardziej narażone na utratę ciepła i to właśnie od nich należy rozpocząć usuwanie problemu. Pamiętajmy jednak, że prawie zawsze badanie wskaże okna i drzwi. Nawet bardzo nowoczesne modele wciąż przepuszczają więcej ciepła niż chociażby dobrze zaizolowane ściany. Jeśli mamy pewność, że nasze okna i drzwi spełniają współczesne standardy, wówczas możemy przejść do innych mostków termicznych, z którymi możemy się uporać.
Jak wyeliminować mostki termiczne?
Na wstępie musimy zaznaczyć, że kluczowy wpływ na charakterystykę energetyczną naszego domu mają wybrane materiały budowlane i termoizolacyjne, a także sposób przeprowadzenia prac budowlanych. Wszelkie błędy, np. niedbale położona termoizolacja, mogą w przyszłości rzutować na energooszczędność domu. W naszym artykule o budowie domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) możesz dowiedzieć się więcej na temat kompleksowego realizowania projektu w technologii murowanej przez firmę New House. Jako wykwalifikowana i doświadczona firma budowlana gwarantujemy dochowanie najwyższych standardów.
No dobrze, ale co zrobić, gdy posiadamy już dom z mostkami termicznymi? Należy rozpocząć eliminowanie punktów, które narażają nasz dom na największą utratę ciepła. Zazwyczaj są to okna i drzwi. W przypadku nieszczelnych dachów można zastosować docieplanie pianką PUR lub poprzez wdmuchiwanie granulatu styropianowego. Konieczne może być również uszczelnianie pokrycia oraz prace remontowe w okolicach komina oraz złączeń elementów konstrukcyjnych. Jeśli mieszkasz w starym domu bez ocieplenia, w nadchodzących latach powinieneś zebrać fundusze potrzebne na ocieplenie takiego budynku. Bez tego, walka z mostkami termicznymi nie ma większego sensu.