Zanim rozpoczną się prace budowlane na Twojej działce, będziesz musiał zająć się kilkoma formalnościami, a ponadto przygotować działkę pod kątem efektywnych i wydajnych prac. Konieczne jest rozpoznawanie specyficznych uwarunkowań działki, niwelacja terenu, usunięcie roślinności, a także przygotowanie placu budowy. W tym miejscu dowiesz się, jak krok po kroku przygotować działkę budowlaną pod budowę domu.
Badania geotechniczne gruntu
Jeszcze przed wyborem gotowego projektu domu inwestor powinien sprawdzić, w jaki sposób będzie mógł zagospodarować teren swojej działki. W tym celu należy zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Zaleca się także wykonanie badań geotechnicznych gruntu, które dostarczą nam wielu ważnych informacji na temat specyficznych uwarunkowań działki. W ten sposób możemy sprawdzić stabilność i spoistość gruntu, głębokość strefy przymarzania oraz poziom wód gruntowych.
Powyższe informacje są potrzebne przy adaptacji projektu, kiedy to gotowy projekt zostanie dostosowany do uwarunkowań działki, a także do indywidualnych oczekiwań inwestora. Dokładne rozpoznanie terenu jakim dysponujemy pod budowę domu jest jedną z kluczowych faz na etapie przygotowywania się do budowy domu. W naszym artykule poświęconym działkom budowlanym (https://new-house.com.pl/dzialki) możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie kwestie należy uwzględnić w projekcie, aby wznieść praktyczny i trwały dom.
Sporządzenie mapy do celów projektowych
Kolejną kwestią jest pozyskanie mapy zasadniczej do celów projektowych. Jest ona niezbędna do stworzenia kompletnego projektu budowlanego wyposażonego również w plan zagospodarowania terenu. Taką mapę możemy uzyskać w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Za wydanie takiej mapy zapłacimy nie więcej niż 155 złotych. Kolejnym etapem jest zlecenie geodecie wykonania mapy sytuacyjno-wysokościowej, na której naniesiony zostanie nasz przyszły dom oraz wszelkie elementy zagospodarowania przestrzeni. Im szybciej wyposażysz się w niezbędne mapy, tym szybciej rozpoczną się prace projektowe. W naszym tekście na temat planu zagospodarowania terenu możesz dowiedzieć się więcej o kolejnych krokach związanych z prawidłowym zagospodarowaniem działki budowlanej.
Usuwanie roślinności i niwelacja terenu
Teren działki budowlanej często jest porośnięty chwastami oraz zdziczała roślinnością. Przed rozpoczęciem budowy domu wykonywana jest niwelacja terenu. To proces, który polega na równaniu terenu działki przy pomocy ciężkiego sprzętu. W ten sposób usuwa się również zbędną roślinność. Jest to jeden z etapów przygotowawczych, który wymaga posiadania pozwolenia na budowę. W trakcie niwelacji terenu możemy również podnieść lub obniżyć teren, gdy jest to konieczne. Taka ingerencja oznacza jednak dość wysokie koszty. Po niwelacji terenu będziemy mogli przejść do przygotowania placu budowy i rozpoczęcia prac ziemnych pod układanie fundamentów.
Ogrodzenie działki
Na dowolnym etapie przygotowań warto również zadbać o ogrodzenie. Bardzo często inwestorzy decydują się na tymczasowe ogrodzenie budowlane, które ma na celu odseparowanie dostępnej przestrzeni od sąsiednich działek i drogi. Takie ogrodzenie można potem łatwo rozebrać, a na jego miejscu postawić właściwe wraz z bramą wjazdową oraz furtkami. Biorąc pod uwagę, że na działce budowlanej często przechowywane będą cenne materiały budowlane oraz narzędzia, inwestorzy powinni zadbać chociażby o tymczasowe ogrodzenie przed rozpoczęciem prac. Znacznie rzadszym rozwiązaniem jest natomiast budowa docelowego ogrodzenia jeszcze przed rozpoczęciem budowy.
Przygotowanie placu budowy
Bardzo odpowiedzialnym zadaniem jest również przygotowanie placu budowy. Należy wyznaczyć kilka stref: przestrzeń roboczą, w której stanie betoniarka oraz stół roboczy, miejsce na szopę lub blaszany garaż, w którym trzymane będą materiały budowlane oraz narzędzia, a także strefę dla robotników. Tutaj potrzebna będzie przenośna toaleta, a także stół z krzesłami, przy którym robotnicy będą mogli spędzić przerwę. Wiele firm budowlanych posiada również barakowóz, który zagwarantuje robotnikom przestrzeń potrzebną do odpoczynku, trzymania rzeczy prywatnych i odzieży zamiennej.
Bardzo istotną kwestią jest również przygotowanie drogi wjazdowej, a obok niej przestrzeni, na której rozładowywane będą przewożone materiały potrzebne do budowy domu. W tym miejscu stosuje się prowizoryczną furtkę, która pozwala zabezpieczyć plac budowy pod nieobecność robotników. Po rozpoczęciu budowy konieczne będzie również umieszczenie tabliczki informacyjnej. Zadanie to leży w gestii firmy budowlanej. W naszym artykule o budowie domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) możesz przeczytać o tym, jak wygląda kompleksowa budowa domu w technologii murowanej, począwszy od prac ziemnych, aż po samo wykończenie domu.