W domach pokrytych płaskim dachem najczęściej stosuje się zwykłe okna fasadowe. W razie potrzeb, doświetlenie mogą zaoferować świetliki dachowe. Czy istnieje jednak możliwość montażu okien dachowych na płaskim dachu? Jak się okazuje, jak najbardziej tak. Takie rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie nie jest niczym nadzwyczajnym. W tym miejscu powiemy więcej na temat doboru oraz montażu okien na płaskich dachach.
Czy warto montować okna w dachu płaskim?
Dostatecznie duża ilość światła dziennego jest niezbędna domownikom, ponieważ zapewnia wyższy poziom energii, a także dba o nasze dobre samopoczucie. Jeśli zatem tradycyjne okna fasadowe nie zapewniają dostatecznego doświetlenia wnętrz, warto pomyśleć o zastosowaniu okien, które można stosować na płaskim dachu. Warto je uwzględnić już na etapie projektowania, dzięki czemu sam montaż będzie dużo prostszy oraz tańszy. W naszym artykule o budowie domu znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z poszczególnymi etapami budowy dachu oraz wstawiania okien. Okna na płaskim dachy można zamontować także w istniejącym już budynku, ale wymaga to dosyć kosztownych i złożonych prac remontowych.
Okna z kopułą
Z myślą o płaskich dachach opracowano okna kopułowe, które przypominają nieco zwykłe wyłazy, tyle tylko, że przeszklenie jest tu odpowiednio profilowane, stanowiąc właśnie kopułę, która wpuszcza do wnętrza dużo więcej światła. Profile i ramy tych okien są produkowane zazwyczaj z lekkich i wytrzymałych tworzyw sztucznych, takich jak poliwęglan. Rezygnuje się natomiast z okien metalowych, które nadmiernie obciążają konstrukcję dachu swoją wysoką wagą. Okna kopułowe można stosować na dachach płaskich o spadku 0-15 stopni. Stosuje się w nich specjalne, hartowane przeszklenia, bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pakiety szybowe są wypełniane argonem, co poprawia właściwości termoizolacyjne. Kształt kopuły pozwala wydajniej odprowadzać wodę i śnieg.
Okna płaskie
Bardzo popularnym rozwiązaniem są specjalistyczne okna płaskie, które bazują nieco na rozwiązaniu znanym z okiem kopułowych. Zewnętrzna szyba jest jednak dużo większa i pokrywa całą powierzchnię konstrukcji. Wewnętrzna szyba jest mniejsza, posiada warstwę laminowaną, a ponadto pakiet antywłamaniowy. Okna płaskie można zbudować z PCW, natomiast komory wypełnia się polistyrenem. Ze względu na swoją konstrukcję, okna płaskie zapewniają świetną ochronę termoizolacyjną. Stosując pakiet trzyszybowy można uzyskać współczynnik przenikania ciepła poniżej 0,85, co w przypadku okien montowanych na płaskim dachu jest wynikiem bardzo dobrym.
Wyłazy dachowe
Wyłazy są skonstruowane niemal identycznie, jak okna kopułowe. Różnicą jest płaskie przeszklenie, a ponadto inny sposób otwierania. Specjalny mechanizm z boku ramy pozwala na otwarcie okna do kąta 60 stopni, zaś blokada utrzymuje okna w tej samej pozycji. Dzięki temu, wyłazy dachowe pełnią również funkcję wyjścia technicznego na dach, co jest szczególnie ważne przy przeglądach kominiarskich oraz innych pracach konserwacyjnych na dachu. Należy jednak zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Wyłazy dachowe nie muszą bowiem spełniać standardów tradycyjnych okien, a co za tym idzie, problemem może być słaba ochrona przed chłodem.
Okna połaciowe na płaskim dachu
Na płaskich dach można również zastosować tradycyjne okna połaciowe. W normalnych warunkach stosujemy je zwykle na dachach o kącie nachylenia min. 20 stopni, jednak specjalna konstrukcja pozwala je montować także na stropodachach. Na dachu tworzy się specjalną podstawę wykonaną z płyt OSB, które wewnątrz posiadają materiał termoizolacyjny. Zewnętrzna strona jest pokrywana blachą oraz obrabiana w taki sposób, aby uzyskać pełną kompatybilność z pokryciem dachowym. Podstawa posiada większy kąt nachylenia niż sam dach, dzięki czemu, można w niej osadzić okna połaciowe. Sama konstrukcja jest dosyć prosta i niedroga w wykonaniu, aczkolwiek rozwiązanie to posiada niestety pewne wady. Nawet idealnie wykonana podstawa obniża termoizolacyjność dachu, a ewentualne błędy w jej wykonaniu zwiększają ryzyko przeciekania.
Montaż okien na płaskim dachu
O tym, które okna okażą się najlepszym rozwiązaniem decyduje przede wszystkim specyfika dachu. Kąt nachylenia oraz rodzaj pokrycia ma istotny wpływ na to, czy lepsze okażą się okna kopułowe, płaskie, wyłazy dachowe czy też okna połaciowe stosowane na uprzednio wykonanej podstawie. Dlatego też, warto skonsultować wybór z fachowcem, który przedstawi nam za i przeciw poszczególnych rozwiązań. W nowoczesnym budownictwie stosuje się obecnie rozwiązania, które pozwalają stosować na płaskim dachu bardzo funkcjonalne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Bardzo istotną kwestią jest jednak sam montaż takich okien. Przeprowadzenie prac należy zlecić sprawdzonej firmie budowlanej, jako iż wszelkie błędy mogą wpłynąć na gorszą termoizolacyjność oraz zwiększyć ryzyko przeciekania dachu. Kluczową rolę pełni uszczelnienie okien oraz zastosowane w nich materiały termoizolacyjne. Ponadto, przy montażu często należy zmodyfikować pokrycie dachowe dookoła okna, tak, aby stworzyć spójną i trwałą warstwę.