Ulokowanie studni na wybranej przez nas działce powinno być poprzedzone upewnieniem się, czy właśnie na tej parceli nie ma żadnych ograniczeń prawnych, które mogłyby uniemożliwić wzniesienie studni. Stosowne informacje na ten temat możemy znaleźć w Miejscowym Planie Zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, kiedy na danym obszarze nie opracowano MPZP, skorzystać możemy z informacji dostępnych w warunkach zabudowy. Warto także wiedzieć, że ulokowanie studni na działce musi być poprzedzone zawiadomieniem starostwa powiatowego.
Lokalizacja studni na działce od strony prawnej
Prawo geologiczne oraz górnicze mówi, że wykonywanie wkopów czy otworów wiertniczych, których głębokość nie przekracza 30 metrów oraz wykorzystywane są one do wykonywania ujęć wód podziemnych na potrzeby poboru wód podziemnych, nie musi być poprzedzone zatwierdzeniem prawnym. Jednak lokalizacja studnia powinna być wykonana dopiero wtedy, kiedy zawiadomimy o tym starostwo powiatowe. Jej wybudowanie będzie możliwe po 30 dniach od zawiadomienia.
Jaka musi być odległość studni od domu?
Odpowiednie informacje na temat odległości lokalizacji studni są przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny się charakteryzować budynki i ich położenie. Studnia, której zadaniem będzie dostarczanie wody pitnej, musi być zlokalizowana w odległości co najmniej:
- 5m od granicy działki,
- 5m od osi rowu przydrożnego,
- 15m od budynków inwentarskich i wszelkiego rodzaju zbiorników do gromadzenia nieczystości
- 30m od najbliższego przewodu rozłączającego kanalizacji indywidualnej (jeśli są odprowadzane ścieki oczyszczone biologicznie)
- 70m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz najbliższego przewodu rozłączającego kanalizacji indywidualnej (bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków).
Warto wiedzieć, że odległość liczy się od osi studni.
Co powinniśmy wiedzieć przed budową studni?
Poza przepisami istotne jest także położenie warstwy wodonośnej na naszej działce. Taka warstwa cechuje się dużą porowatością i przepuszczalnością, co ułatwia przepływ i gromadzenie wód podziemnych. Aby dowiedzieć się, gdzie zlokalizowana jest warstwa wodonośna, niezbędna będzie pomoc hydrologa.
Inne ważne informacje o budowie studni na działce
Powinniśmy mieć na uwadze, że wykopaną studnię należy zabezpieczyć materiałami nieprzepuszczalnymi. Należą do nich chociażby kręgi betonowe, zwane też cembrowiną. Ich zadaniem jest ochrona ścian przed osypywaniem się. Ponadto jej zastosowanie nie dopuszcza do przedostawania się wody z wyższych warstw, bardziej podatnej na zanieczyszczenia. Kręgi betonowe powinny być szczelne, więc niezbędne będzie spoinowanie. Wykonuje się je na całej długości od wnętrza studni, a także minimum 1,5 metra od poziomu terenu od zewnętrza studni.
Aspekty techniczne budowy studni
Zgodnie z § 32 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny charakteryzować się budynki i ich usytuowanie:
- Część nadziemna studni kopanej, niewyposażonej w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,9 m od poziomu terenu oraz być zabezpieczona trwałym i nieprzepuszczalnym przykryciem, ochraniającym wnętrze studni i urządzenia do czerpania wody.
- Część nadziemna studni kopanej, wyposażonej w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,2 m od poziomu terenu. Przykrycie jej powinno być dopasowane do obudowy i wykonane z materiału nieprzepuszczalnego oraz mieć nośność odpowiednią do przewidywanego obciążenia.
- Teren otaczający studnię kopaną, w pasie o szerokości co najmniej 1 m, licząc od zewnętrznej obudowy studni, powinien być pokryty nawierzchnią utwardzoną, ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym.
- Przy ujęciu wód podziemnych za pomocą studni wierconej teren w promieniu co najmniej 1 m od wprowadzonej w grunt rury należy zabezpieczyć w sposób określony w § 32 ust. 4, a przejście rury studziennej przez nawierzchnię utwardzoną należy uszczelnić.