Jak obliczyć powierzchnię dachu?
Spis treści:
Obliczanie powierzchni dachu jest konieczne w sytuacji, gdy przymierzamy się do zakupu materiałów potrzebnych do ocieplenia oraz pokrycia dachu. Na podstawie powierzchni dobierana jest także konstrukcja więźby dachowej. Po parametry techniczne dachu często sięgamy również w sytuacji, gdy planujemy większy remont domu. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób można szybko i skutecznie obliczyć powierzchnię dachu.
W jakim celu obliczamy powierzchnię dachu?
Dokładne obliczenia powierzchni dachu są niezbędne przy budowie domu. Na podstawie parametrów technicznych dobierana jest odpowiednia więźba dachowa, a także materiały potrzebne do ocieplenia i wykończenia dachu. Weźmy chociażby zakup dachówki lub blachodachówki sprzedawanej zazwyczaj na metry kwadratowe. Nie znając powierzchni dachu nie jesteśmy w stanie złożyć zamówienia. Dlatego też, projekt budowlany zawiera najważniejsze informacje związane z parametrami dachu, w tym również powierzchnię całkowitą.
Najprostszym sposobem na oszacowanie powierzchni dachu będzie zatem zerknięcie do projektu budowlanego. Jest on niezbędny na wszystkich etapach budowy domu, o czym więcej możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Załóżmy jednak, że dysponujemy jedynie projektem z pomiarami poszczególnych elementów domu i musimy samodzielnie obliczyć powierzchnię całkowitą dachu. W jaki sposób należy przeprowadzić obliczenia?
Jak wyliczyć powierzchnię dachu w metrach kwadratowych?
Obliczenie powierzchni dachu nie wiąże się z matematyką wyższą, niemniej jednak, wymagana jest przynajmniej podstawowa wiedza w tym zakresie. Powierzchnię całkowitą dachu oblicza się na podstawie wzoru: powierzchnia dachu w rzucie z góry / cosinus kąta nachylenia. Pierwszym krokiem jest zatem obliczenie metrów kwadratowych dachu w rzucie z góry. Najłatwiej jest to uczynić poprzez podzielenie dachu na mniejsze figury geometryczne, np. prostokąty. Po obliczeniu powierzchni poszczególnych fragmentów wystarczy zsumować wartości, aby uzyskać wynik końcowy.
Aby wyliczyć całkowitą powierzchnię dachu, musimy znać również kąt nachylenia. Obliczamy cosinus tej wartości. Jest to stosunek przyprostokątnej przyległej i przeciwprostokątnej. Dzieląc powierzchnię w rzucie górnym przez cosinus kąta nachylenia uzyskujemy wynik końcowy. Jeśli nie chcesz tracić czasu na samodzielne obliczenia, zawsze możesz skorzystać z pomocy kalkulatorów dostępnych w sieci.
Dach dwuspadowy i jednospadowy. Jak obliczyć powierzchnię dachów spadzistych?
Jak obliczyć metry kwadratowe dachu dwuspadowego lub jednospadowego? O ile obliczenie ich powierzchni nie należy do szczególnie skomplikowanych operacji, o tyle obliczenie wielospadowego dachu może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, jeśli nasz dom posiada bardzo zróżnicowany i nieregularny dach wyposażony w lukarny oraz inne elementy architektoniczne.
W praktyce, proces obliczania powierzchni przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku dachów jednospadowych. Musimy podzielić pojedynczy spadek dachu na mniejsze fragmenty, obliczyć powierzchnie z rzuty z góry, a następnie uwzględnić cosinus kąta nachylenia. W przypadku dachów kopertowych, przydatne są wzory na pole trójkąta, rombu, a także trapezu. A zatem, wiedza wyniesiona ze szkoły może zaprocentować w praktyce.
W przypadku skomplikowanych dachów wielospadowych zalecamy jednak skorzystanie z pomocy fachowców, którzy zajmą się przeprowadzeniem profesjonalnych obliczeń. Fachowcy dysponują profesjonalnymi narzędziami pomiarowymi, dzięki czemu, powierzchnię dachu można obliczyć od ręki. Pomiarów dokonają oczywiście firmy odpowiedzialne za wykonanie prac budowlanych. W związku z tym, inwestor nie musi sobie zaprzątać głowy obliczeniami.
Czy projekt budowlany zawiera informacje o powierzchni dachu?
Jak najbardziej, w projekcie budowlanych wypisane są najważniejsze parametry techniczne budowy dachu: zastosowany rodzaj więźby dachowej, materiały wykorzystane przy budowie, powierzchnia dachu, a także kąt nachylenia. A zatem to właśnie w projekcie możemy uzyskać niezbędne informacje. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dachy możesz dowiedzieć się więcej na temat prac budowlanych związanych z konstrukcją dachu. Problemy zaczynają się w sytuacji, gdy planujemy remont, a projekt budowlany został zgubiony lub zniszczony. W takich sytuacjach musimy skorzystać z pomocy fachowców, ponieważ i tak nie dysponujemy podstawowymi schematami oraz wartościami potrzebnymi do wykonania obliczeń.
Nowoczesne kalkulatory do obliczenia powierzchni dachu
W Internecie znajdziemy praktyczne narzędzia, które pomogą w szybkim obliczeniu powierzchni całkowitej dachu. Dzięki kalkulatorowi pokrycia dachowego można w szybko i łatwo obliczyć ile materiałów budowlanych: dachówek, paneli, wkrętów i innych elementów mocujących, membrany czy termoizolacji należy zamówić w składzie budowlanym, by zbudować dach.
Niemniej jednak, musimy dysponować projektem, w którym zawarte są informacje na temat wymiarów oraz zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. W kalkulatorze wymieniamy rodzaj dachu, a następnie szczegółowe wymiary. Kalkulator uwzględnia również: dobór termoizolacji, rodzaj pokrycia (np. czy używamy blachy falistej czy blachy płaskiej), a także orynnowanie. To najszybszy, a zarazem najwygodniejszy sposób, aby obliczyć, ile materiałów budowlanych trzeba zamówić, aby przeprowadzić niezbędne prace budowlane lub prace remontowe.