Drewno od lat było wykorzystywane w budownictwie na wiele sposobów. Wszak jest to jeden z estetyczniejszych materiałów, a co więcej charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dlatego wielu z nas chciałoby, aby posiadany przez nas dom miał wykonaną drewnianą elewację. Jednak poniewczasie wielu z nas zauważa, że drewniana elewacja kompletnie odbiega od naszych oczekiwań pod względem jej kosztowności. Pomińmy już fakt, że samo drewno jest drogim surowcem naturalnym. A przecież trzeba pamiętać o jego odpowiednim zaimpregnowaniu i pomalowaniu. Ponadto o drewnianą elewację trzeba nieustannie dbać, aby nie pojawiły się w niej mech, porosty, pęknięcia czy zadry i ponawiać co jakiś czas jej odświeżanie.
Jak więc łatwo zauważyć, drewno jest niesamowitym materiałem na elewację naszego domu, jednak tylko dla ludzi, którzy będą w stanie wydać na dbanie o nie dużo pieniędzy i będą posiadać równie dużo czasu i chęci do tego. Dla klientów chcących, aby ich dom miał „drewnianą” elewację, ale jednocześnie nie chcą wydać na nią i jej utrzymanie kroci, proponujemy zainwestowanie w wersję drewnopodobną. Będzie to zdecydowanie tańszy wybór i mniej wymagający.
Elewacja drewnopodobna wykonana z najwyższej jakości materiałów i wykonana z należytą starannością jest niemal nie do odróżnienia względem elewacji z naturalnego drewna. Co więcej, poza niską ceną nie wymaga ona tak starannej pielęgnacji, wystarczy przeprowadzić gruntowne jej czyszczenie raz na jakiś czas.
Z pewnością ich niska cena daje im dużą popularność na rynku. Jednak to nie wszystko, co mogą zaoferować panele drewnopodobne. W porównaniu do tradycyjnego drewna, panele te nie pochłaniają wilgoci, nie kurczą się, ani nie pęcznieją. Próżno nam oczekiwać wyrośnięcia na jej powierzchni jakichś mchów. Są także znacznie lżejsze od drewnianych desek, ale nie są mniej wytrzymałe na uszkodzenia czy warunki atmosferyczne. Występują na rynku w najróżniejszych barwach, więc na pewno każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.
Drewnopodobne panele można łączyć z innymi materiałami, nawet tymi naturalnymi, np. z kamieniem. Świetnie będą się także komponowały z tynkiem czy cegłą. Wszystko zależy od wizji inwestora. Równie dobrze można nimi pokryć cały dom albo jego fragment.
Z jakich materiałów wytwarza się panele drewnopodobne?
Panele drewnopodobne wytwarza się z różnych materiałów i ich mieszanek. Jedne z nich będą potrzebowały więcej uwagi i zadbania o nie, drugie zaś mniej. Na rynku można spotkać wykonane z następujących materiałów:
- kompozyt polimerowo-drzewny – jest to w sumie najmniej popularny materiał stosowany do elewacji budynków mających imitować drewno. Składa się on w 80% z włókien drzewnych i w 20% z osnowy polimerowej. Ponadto wyszczególnić można także zastosowanie pigmentów, stabilizatorów i przeciwutleniaczy. Jednak w związku z tym, iż panele produkowane są z mieszanki zawierającej włókna drzewne, będą potrzebowały pielęgnacji. Ponadto grozi im utrata koloru. Panele wątpliwej jakości mogą nawet nie wytrzymać oddziaływania niskich temperatur.
- włóknocement – panele wykonane z tej mieszanki zawierają włókna celulozowe i cement, a ponadto zawierają także wypełniacze i minerały. Panele z włóknocementu są niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, więc polecane jest ich zastosowanie. Ponadto nie wymagają specjalnej konserwacji.
- polistyren – elewacja drewnopodobna może być również wykonana ze styropianu czy styroduru. To, co charakteryzuje ten materiał i przemawia za jego zastosowaniem, jest jego lekkość, jak i nienasiąkliwość.
- laminat HPL – na rynku możemy także znaleźć panele drewnopodobne wykonane z kilku warstw sprasowanego papieru, który pokryty jest żywicą w ramach impregnacji. Jest to zdecydowanie polecany materiał, gdyż nie wymaga dużo uwagi, a będzie cieszyć oko przez lata. Ponadto panele z laminatu HPL znaleźć możemy w najróżniejszych kolorach i strukturach.
Czy panele drewnopodobne są lepsze od paneli drewnianych?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko uzależnione jest od naszych wymagań. Jeśli kochacie wszystko, co naturalne, nie boicie się czasochłonności i kosztowności, jaką charakteryzuje się utrzymanie elewacji z naturalnego drewna, to właśnie ona będzie dla was idealna.
Jeśli jednak nie chcecie wydać dużo pieniędzy na samą elewację, jak i jej późniejszą konserwację, warto pomyśleć o zastosowaniu paneli drewnopodobnych. Wyglądem zdecydowanie nie odbiegają one od naturalnego drewna, często tak samo dobrze izolują nasz dom. Jeśli przede wszystkim zależy wam na jej wyglądzie i na niskim koszcie utrzymania, a nie na tym, z czego ją wykonano, zdecydujcie się na elewację drewnopodobną.