Ubiegając się o pozwolenie na budowę domu możliwe, że będziecie musieli dołączyć do dokumentacji badania geotechniczne gruntu. Czym one właściwie są i dlaczego są potrzebne?
Czym są i jak wyglądają badania geotechniczne gruntu?
Badania geotechniczne gruntu pozwalają dowiedzieć się m.in. jaki typ gruntów znajduje się na badanym obszarze, na jakiej głębokości usadowione są poszczególne warstwy gleby, w szczególności warstwa nośna. Ponadto dzięki nim poznać możemy poziom wód gruntowych na naszej działce oraz jego wahania czy jaki rodzaj fundamentów będzie odpowiedni, aby dom był stabilny i bezpieczny w eksploatacji. Najważniejszą informacją, jaką uzyskamy dzięki badaniom geotechnicznym, jest to, czy w ogóle na danym terenie będzie można cokolwiek zbudować.
Jak się przeprowadza badanie geotechniczne gruntu? Wykonuje się co najmniej trzy otwory badawcze na głębokości nie mniejszej niż dwa metry poniżej przewidywanego poziomu powstania fundamentów. Z takich otworów pobiera się próbki gleby oraz wody. Jeśli nastąpią jakiekolwiek wątpliwości co do posiadanych przez nie właściwości, próbki przekazywane są na dalsze badanie w laboratorium. Ponadto wykonuje się sondowanie polegające na wbijaniu, wciskaniu i wkręcaniu sondy w ziemię. Ten zabieg stosowany jest w przypadku obecności gruntów niespoistych, np. piasku czy żwiru, aby określić ich zagęszczenie.
Badania te pozwalają na przeprowadzenie budowy domu w bezpieczny sposób. Dzięki nim określa się rodzaj fundamentów, które powinny zostać zbudowane, a także głębokość, na jakiej powinny się znaleźć. Ponadto dowiedzieć się możemy, czy na naszej działce możliwe będzie zbudowanie piwnicy.
Koszt przeprowadzenia badań geotechnicznych
Szacuje się, że koszt takich badań wynosi od 1000 do 1500 zł. Są to jednak wartości uśrednione. Wszystko zależy od miejsca, w jakim się je przeprowadza, a także cenę mogą zmienić głębokość i ilość odwiertów. Ponadto cena badań geotechnicznych będzie wyższa, jeżeli planujemy ich przeprowadzenie z myślą o zbudowaniu piwnicy. Czasem wykonuje się także badanie pH wody, którego zadaniem jest określenie oddziaływanie wody na beton. To również dodatkowy koszt.
Takie badanie najczęściej wykonywane jest w ciągu jednego dnia. W przypadku terenów, na których występują powodzie, badanie może być wykonywane kilka razy, aby ustalić poziom wahania się wód. Na podstawie uzyskanych informacji i materiałów archiwalnych powstaje opinia geotechniczna. Gotowe dokumenty otrzymamy w ciągu dwóch tygodni.
Pamiętajmy o tym, że koszt takich badań jest nieporównywalnie niższy od kosztów zakupu działki. Dzięki niemu możemy uprzednio zbadać interesujący nas teren, aby móc ustrzec się od niepotrzebnych wydatków, które mogą wystąpić w przypadku usuwania różnych awarii domu nieodpowiednio przystosowanego do konkretnej działki. Poza tym, dzięki temu badaniu okazać się może, że parcela, którą planowaliśmy kupić, nie jest dla nas odpowiednia i koszt przeprowadzenia na niej inwestycji będzie zbyt wysoki. W takim wypadku łatwo możemy zrezygnować z zakupu.