Rozbudowę domu często możemy rozpocząć bez konieczności wnioskowania o pozwolenie na budowę. Potrzebne jest jednak zgłoszenie zawierające opinię lub ekspertyzę techniczną. W wielu przypadkach niezbędna jest bardziej zaawansowana ekspertyza. W tym artykule dowiesz się, czym różni się opinia od ekspertyzy technicznej, kiedy należy je sporządzić, a także, jak wyglądają formalności, których należy dopełnić przed rozpoczęciem rozbudowy domu.
Opinia a ekspertyza techniczna
Zarówno opinia, jak również ekspertyza techniczna mają na celu ocenić stan techniczny budynku. Różni się jednak zakres oraz metoda oceniania. Opinię techniczną może sporządzić dowolny specjalista, np. inżynier lub technik posiadający stosowne uprawnienia. Z kolei ekspertyza techniczna jest sporządzana przez uprawnionego do tego rzeczoznawcę. Co za tym idzie, jest bardzie złożona i obejmuje różne pomiary, a także badania, które pozwalają ocenić stan techniczny.
O ile ekspertyza techniczna opiera się na pomiarach, badaniach oraz obliczeniach, o tyle opinie można wydać na podstawie oględzin oraz wglądu do dostępnych dokumentów. Co za tym idzie, ekspertyza jest opracowaniem szerszym oraz dużo bardziej rzetelnym i miarodajnym. Opinia na podstawie samych oględzin może być mylna, z kolei ekspertyza poparta empirycznymi badaniami nie pozostawia żadnych wątpliwości. Przy rozbudowie domu konieczna może być opina lub ekspertyza, w zależności od specyfiki budynku, wymogów urzędu oraz zakresu planowanych prac.
Co zawiera fachowa ekspertyza techniczna budynku?
Ekspertyza techniczna jest określana również jako ocena stanu budynku. Jest wydawana na podstawie badań, wyliczeń wytrzymałości oraz różnych pomiarów. Sprawdza się stan fundamentów, ścian nośnych, stropów, elewacji oraz dachu. Tutaj warto nadmienić, że inwestorzy nie zawsze muszą decydować się na kompleksową ekspertyzę. Czasami zależy nam na sprawdzeniu konkretnego elementu, np. dachu lub fundamentów. Zakres pracy, którą musi wykonać rzeczoznawca, ma decydujący wpływ na koszt takiej usługi. Co zawiera w sobie fachowa ekspertyza? Możemy wymienić następujące elementy:
- opis opracowania i celu, w jakim zostało sporządzone,
- dokładny opis badanych elementów, materiałów budowlanych i rozwiązań konstrukcyjnych,
- opis badań i pomiarów wykonanych na potrzeby ekspertyzy,
- gruntowna ocena badanych elementów konstrukcji: fundamentów, ścian nośnych, stropów, elewacji, dachu oraz innych części budynku,
- dokumentacja rysunkowa i fotograficzna,
- wnioski końcowe, zawierające ogólną ocenę techniczną, a także zalecenia i opinie pod kątem konkretnego celu sporządzenia ekspertyzy.
Innymi słowy, we wnioskach końcowych mogą pojawić się wszelkie zagrożenia, zalecenia niezbędnych prac, wzmocnień, konserwacji oraz przygotowań potrzebnych do rozbudowy domu.
W jakich sytuacjach warto zlecić wykonanie ekspertyzy technicznej?
Sporządzenie fachowej ekspertyzy technicznej często jest konieczne w sytuacji, gdy interesuje nas rozbudowa domu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/rozbudowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie prace budowlane obejmuje rozbudowa, a także, jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem pracy. Ekspertyza techniczna jest zalecana także wtedy, gdy przymierzamy się do zakupu wiekowego domu i nie mamy pewności, w jakim stanie technicznym się znajduje. W takich przypadkach sama opinia to za mało i dlatego lepiej przeanalizować opłacalność inwestycji na podstawie ekspertyzy. Ekspertyzę mogą również zlecić właściciele domów, którzy martwią się, czy losowe sytuacje, np. podmycie, nie nadszarpnęły trwałości konstrukcji.
Jak załatwić formalności przy rozbudowie domu?
Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, w większości przypadków rozbudowę domu można rozpocząć po zgłoszeniu, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia. Wystarczy w starostwie lub urzędzie miasta złożyć stosowny formularz zawierający załączniki: projekt budowlany, ekspertyzę lub opinię techniczną, a także dokument stwierdzający prawo własności. Organ ma 21 dni na to, aby wnieść sprzeciw. W razie takiej decyzji, właściciel otrzyma powody oraz instrukcję dalszego postępowania. Jeśli w ciągu 21 dni nie zostaniemy powiadomieni o sprzeciwie, wówczas oznacza to tzw. cichą zgodę, która pozwala rozpocząć rozbudowę domu.
Ile kosztuje fachowa ekspertyza techniczna?
Ekspertyza techniczna jest wydawana przez uprawnionego do tego rzeczoznawcę. W Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców dostępne są numery identyfikacyjne specjalistów, którzy mogą zająć się tym zadaniem. Cena ekspertyzy zależy od regionu, a także od zakresu prac, jakie trzeba będzie włożyć przed wydaniem rzetelnej oceny stanu technicznego. Kompleksowa ekspertyza techniczna to wydatek rzędu min. 3000 złotych. Jest to kilkukrotnie więcej, niż w przypadku opinii technicznej. W zależności od charakteru ekspertyzy, dokument jest przydany przez okres od 6 do 12 miesięcy.