Chęć o jak najszybszym zamieszkaniu w nowym domu często sprawia, że inwestor pragnie jak najszybciej rozpocząć prace budowalne. Zgodnie z zaleceniami firm budowlanych, prace można rozpocząć już w drugiej połowie marca, o ile dopisują warunki pogodowe. Te niestety każdego roku są bardzo kapryśne. W tym artykule postaramy się powiedzieć kilka słów o tym, w jaki sposób pogoda wpływa na ewentualne opóźnienia w realizacji projektu.
Czy budowę domu można rozpocząć w zimie?
Od wielu lat w Polsce obserwujemy stopniowe zmiany klimatu. W wielu regionach Polski zimy stały się bardzo łagodne, a opady śniegu czy wysokie mrozy mają miejsce sporadycznie. To sprawia, że wielu inwestorów chce podjąć ryzyko wcześniejszego zapoczątkowania prac budowlanych, co oczywiście pozwoliłoby na skrócenie czasu oczekiwania na odbiór końcowy. Pierwszym etapem prac budowlanych na działce są oczywiście prace ziemne, czyli równanie terenu i kopanie fundamentów.
W zasadzie nie ma przeciwskazań co do tego, aby prace ziemne rozpocząć jeszcze w okresie zimowym. Warunkiem jest jednak dobra pogoda: brak opadów śniegu, deszczu, a także dodatnie temperatury. Przymrozki oraz opady wykluczają możliwość dalszego realizowania prac. Roboty ziemne trwają zazwyczaj od 5 do 10 dni. Musimy zatem zaufać prognozom długoterminowym. Jeśli w tym czasie pogoda nas zaskoczy, prace zostaną przerwane. Konsekwencją może być nie tylko dłuższy czas trwania prac, ale również dodatkowe koszty. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-dom możesz zapoznać się z dokładnym opisem przebiegu wszystkich etapów prac budowlanych.
Jakie warunki pogodowe nie pozwalają na budowę domu?
Każdy etap prac budowlanych jest nieco inny i posiada inne wymagania względem pogody. Na szali znajduje się jednak trwałość całej konstrukcji, a zatem, firmy budowlane w trosce o bezpieczeństwo przyszłych domowników odmówią kontynuowania prac w sytuacji, gdy pogoda nie będzie pozwalała na bezpieczne wykonanie określonych prac. W przypadku prac ziemnych nie mogą wystąpić opady deszczu i śniegu, a ponadto, temperatura przez całą dobę powinna utrzymywać się na poziomie przynajmniej 5 st. Celsjusza. Teoretyczne, prace można wykonywać w trakcie przymrozków, ale wówczas, zaprawa cementowa musi być wzbogacona o preparaty przeciwmrozowe.
Po położeniu ław fundamentowych należy oczekiwać na związanie cementu. Także w tym okresie potrzebne są odpowiednie warunki pogodowe. Jeśli wystąpią opady deszczu, ławy należy przykryć folią. Jeśli prognoza pogody zapowiada przymrozki, wówczas należy je obłożyć słomianymi matami lub styropianem. Wystawienie świeżo postawionych ław fundamentowych na trudne warunki atmosferyczne może zniweczyć nasze marzenia o trwałym i funkcjonalnym domu!
Warunki wodno-gruntowe a rozpoczęcie prac
Zanim rozpoczniemy roboty ziemne, oszacować należy także warunki wodno-gruntowe panujące na działce. Niedawne opady deszczu lub topnienie śniegu mogło spowodować podwyższenie poziomu wód gruntowych. Zbyt rozmokły teren nie nadaje się oczywiście na prowadzenie robót ziemnych. Jest to możliwe jedynie w przypadku zastosowania igłofiltrów, które pozwalają na odwodnienie gruntu, ale to wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami budowy domu. Właśnie ze względu na warunki wodno-gruntowe rozpoczęcie prac zaleca się dopiero wczesną wiosną, gdy pogoda się ustabilizuje i nie będzie powodować dynamicznych zmian.
Czy warto ufać prognozie pogody?
Uzależnienie prac budowlanych od prognozy dostępnej na popularnych portalach lub w telewizji z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem. Sprawdzalność prognoz w naszym kraju często pozostawia wiele do życzenia, a co za tym idzie, inwestor nie może uzależnić poważnych prac budowalnych na takich prognozach. W sieci możemy znaleźć profesjonalne portale meteorologiczne, które z większą dozą prawdopodobieństwa określają pogodę na kilka kolejnych dni.
Jednocześnie musimy pamiętać, że prognozy długoterminowe bazują na pewnych modelach statystycznych, co oznacza, że na podstawie prowadzonych pomiarów nie da się określić, jaka będzie pogoda za kolejne 7 lub 14 dni. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dom-murowany możesz dowiedzieć się więcej na temat specyfiki realizowania projektu w technologii murowanej. Wilgoć i niskie temperatury na etapie budowy to poważne zagrożenie dla trwałości całej konstrukcji!
Czy budowę domu można rozpocząć niezależnie od pogody?
No cóż, obecnie dysponujemy znacznie lepszą technologią, która pozwala nam skutecznie przeciwstawiać się trudnym warunkom atmosferycznym. A zatem, w wielu przypadkach można stosować rozwiązania, które umożliwią kontynuowanie prac budowlanych. Oczywiście tego typu rozwiązania będą oznaczały poniesienie dodatkowych kosztów. Może się okazać, że rozpoczęcie budowy domu w zimie spowoduje, że koszty inwestycji wzrosną nawet o 15-20%! Jest to związane z wyższymi kosztami robocizny, ale także materiałów budowlanych, które nie zawsze znajdują się w składzie przez cały rok. To oznacza dodatkowe koszty transportu. Reasumując, rozpoczęcie prac zimą teoretycznie jest możliwe, ale z pewnością nie jest to opłacalne.