Zmiany prawne podyktowane większą troską o środowisko sprawiają, że w wielu starszych domach odchodzi się od instalacji, które przyczyniają się do wzmożonej emisji CO2 oraz emisji szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania. Mieszkańcy dużych miast mogą się spodziewać, że w ciągu najbliższych lat pojawi się całkowity zakaz używania „kopciuchów”. W związku z tym, modernizacja instalacji grzewczej w starszych domach staje się koniecznością.
Jakie instalacje są uznawane za szkodliwe?
Pierwsze miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmują oczywiście tradycyjne piece, w których spalany jest węgiel lub drewno. To głównie te instalacje odpowiadają za pogorszoną jakość powietrza w okresie jesienno-zimowym. Za nieefektywne uważa się również wszelkie instalacje bazujące na nieodnawialnych źródłach energii. Mowa zatem o ogrzewaniu elektrycznym oraz gazowym.
W nowych domach coraz częściej spotkamy się z systemami zeroemisyjnymi, które pozwalają ogrzać dom przy minimalnym zużyciu energii nieodnawialnej. O popularnych systemach powiemy w dalszej części tekstu. W ostatnich latach obserwujemy jednak spore zmiany w technologiach stosowanych przy budowie domu. O wielu z nich możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Zastosowanie takich technologii często oznacza wyższy koszt budowy domu, ale z drugiej strony, gwarantuje duże oszczędności w przyszłości.
Na czym polega modernizacja instalacji grzewczej?
To dosyć szerokie pojęcie, pod którym mogą się kryć drobne zmiany i prace konserwacyjne ukierunkowane na większą efektywność obecnej instalacji, jak również gruntowny remont zakładający usunięcie starej instalacji oraz zastosowanie nowej. Wdrażanie nowej instalacji często wiąże się z koniecznością rozbudowy domu w celu uzyskania kotłowni na nowszy system. W kotłowni mieszczą się nie tylko kotły, ale również instalacje związane z pompą ciepła czy rekuperator odpowiedzialny za sterowanie wentylacją mechaniczną w naszym domu.
Niezależnie od zakresu prac, modernizacja instalacji grzewczej zawsze jest ukierunkowana na podniesienie efektywności obecnego systemu. Dzięki temu, docelową temperaturę można uzyskać przy mniejszym nakładzie energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł energii. Prace remontowe, o których możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/remonty często obejmują również termomodernizację domu, która obejmuje docieplanie, usuwanie mostków cieplnych, a także wymianę okien i drzwi na modele o mniejszej przepuszczalności ciepła.
Na co wymienić obecny system grzewczy?
Przy gruntownej modernizacji dąży się do tego, aby wykorzystać istniejące systemy, co pozwala ograniczyć zakres kosztownych i uciążliwych prac remontowych w domu. Jeśli dysponujemy elektrycznym systemem, dobrą opcją jest fotowoltaika, która pozwala zaspokoić sporą część zapotrzebowania energetycznego domu. Jeśli natomiast dysponujemy przestarzałym kotłem, dążymy do jego wymiany na model obsługujący mniej szkodliwe biopaliwa.
Jeśli dysponujemy większym budżetem, doskonałą propozycją jest pompa ciepła, która pozyskuje ciepło z otoczenia: wody, powietrza lub gruntu, w zależności od rodzaju urządzenia. Takie ciepło jest oddawane przez górne źródła ciepła, którymi mogą być grzejniki, nawiewy czy specjalne systemy podpodłogowe. Co szczególnie ważne, pompę ciepła można połączyć z systemem hydraulicznym, tak, aby uzyskane ciepło było przekazywane wodzie znajdującej się w obiegu grzewczym.
Zanim rozpoczniemy modernizację instalacji grzewczej, warto skonsultować się z fachowcem, który przeanalizuje konstrukcje domu oraz potrzeby domowników, a następnie spróbuje zaoferować system, który można wdrożyć przy jak najmniejszym zakresie prac remontowych. Niemniej jednak, czasem konieczna może być rozbudowa domu, o czym przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/rozbudowa-domu. Jeśli nasz dom nie posiada obecnie kotłowni lub innego pomieszczenia gospodarczego, w którym można byłoby urządzić kotłownię, dobudowanie takiego wnętrza może się okazać konieczne w przypadku wielu nowych systemów.
Dlaczego warto zdecydować się na modernizację instalacji grzewczej?
Na korzyść tego rozwiązania przemawia wiele argumentów. Jeśli dysponujemy „kopciuchem”, główną motywacją powinna być troska o zdrowie domowników. Szkodliwe substancje wytwarzane podczas spalania często dostają się do naszego domu i trafiają do płuc, gdzie mogą sprzyjać rozwojowi wielu groźnych chorób. Jeśli dysponujemy instalacją elektryczną lub gazową, o zmianie warto pomyśleć ze względu na kwestie czysto ekonomiczne.
Optymalna modernizacja instalacji grzewczej pozwala nam znacząco obniżyć zapotrzebowanie na energię pochodzącą z nieodnawialnych źródeł, które w kolejnych latach będą coraz droższe. Zmieniając ogrzewanie elektryczne na nowoczesną pompę ciepła możemy oczekiwać oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych rocznie. Warto również wspomnieć, że w wielu przypadkach mamy prawo wnioskować o dofinansowanie z tytułu termomodernizacji, a także odliczyć poniesione koszty od podatku.