Planując budowę domu, nie wyobrażamy sobie podjęcia się tego przedsięwzięcia bez ówczesnego uwzględnienia garażu, który będzie miejscem do przechowywania różnych drobiazgów, a przede wszystkim będzie miejscem, w którym stać będą nasze samochody. Jednak budowa garażu nie zawsze jest możliwa, a niekiedy okazać się może, że nasz garaż nie jest wystarczający pod względem wielkości i nie zmieści kolejnego auta. W tym przypadku bardzo popularnym rozwiązaniem są wiaty garażowe. Dlaczego jednak ich budowa cieszy się tak dużym zainteresowaniem?
Czym jest wiata garażowa i co ją charakteryzuje?
Wiata garażowa to prosta konstrukcja wykonana z drewna bądź stali, której zadaniem jest ochrona samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy zabrudzeniami innego pochodzenia, które również stwarzają zagrożenie dla naszego pojazdu. Taka wiata może być dobudowana do domu, w którym mieszkamy, bądź zbudowana w drugim końcu działki. Najbardziej charakteryzują ją to, że nie potrzebujemy pozwolenia na jej wybudowanie, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych i często będziemy w stanie zrobić ją samemu, bez pomocy firmy budowlanej. To oznacza, że realizacja wiaty garażowej trwa znacznie krócej niż budowa garażu i jest znacznie tańsza.
Skuteczność wiaty garażowej
Z pomocą wiaty garażowej na pewno uda nam się ochronić samochód przed niesprzyjającymi warunkami, ale czy z wystarczającą skutecznością? W porównaniu z tradycyjnym garaże, wiata nie będzie oczywiście tak skuteczną ochroną. Wszystko uzależnione jest od jej rodzaju, typu konstrukcji, rodzaju zadaszenia, a także miejsca i sposobu, w którym zostanie osadzona. Jednak lepsza taka ochrona niż żadna. Lepiej, aby samochód znajdował się pod jakimkolwiek zadaszeniem aniżeli pod gołym niebem, ponieważ często nawet zwykły deszcz potrafi narobić niemałych szkód, które będą później drogie w naprawie.
Wiata garażowa skutecznie chroni przed:
- nasłonecznieniem i promieniami UV,
- opadami atmosferycznymi,
- ptasimi odchodami,
- zanieczyszczeniami pochodzącymi z drzew, np. igłami czy liśćmi.
Wiata garażowa nie sprawdzi się jednak podczas szalejącej śnieżycy czy podczas zimowych mrozów – tak czy inaczej zobligowani będziemy do odszraniania szyb. Ponadto wiaty garażowe często wyglądają mało estetycznie, stąd wielu ludzi decyduje się na umieszczenie ich za domem, aby nie zakłócały ładnego wyglądu domu chociażby z drogi.
Wiata garażowa – czy warto?
Jak na samym początku tekstu wspomnieliśmy, wiaty garażowe cieszą się ogromną popularnością. Jest to skutek niskiej ceny budowy, jak i łatwość realizacji takiej inwestycji, ponieważ składa się ona najczęściej z czterech słupków i dachu, który jest na nich oparty. Jednak nie będzie to dobre rozwiązanie dla bardziej wymagających ludzi, którzy ponad wszystko cenią sobie należytą ochronę własnego samochodu. Czy warto się na nią zdecydować? To wszystko uzależnione jest od naszych prywatnych preferencji. Przystępując do planowania realizacji wiaty bądź garażu na uwadze musimy mieć przede wszystkim nasz budżet. Ponadto musimy się zastanowić, jakiej ochrony oczekujemy i czy zależy nam na walorach estetycznych przyszłej konstrukcji.