Planując zagospodarowanie terenu działki, należy zastanowić się nad tym, jak duża powinna być powierzchnia biologicznie czynna. Od tego zależy wygląd naszego ogrodu, panujący w nim mikroklimat, ale również to, czy od naszej nieruchomości trzeba będzie odprowadzić podatek deszczowy. W tym artykule wyjaśniamy, czym właściwie jest powierzchnia biologicznie czynna, jaką funkcję pełni, a także o czym należy pamiętać przy jej projektowaniu.
Czym jest powierzchnia biologicznie czynna?
Jest to niezabudowany i niezabetonowany obszar naszej nieruchomości. Powierzchnia czynna jest pokryta trawnikiem i występuje na niej wszelka roślinność: drzewa, krzewy, kwiaty. Powierzchnię biologicznie czynną może stanowić także taras i stropodach pokryty nawierzchnią ziemną, która umożliwia naturalną wegetację. Rabata ziemna i żwirowa również zalicza się do tej powierzchni.
Na powierzchnię biologicznie czynną składają się obszary wodne na naszej działce, a zatem: oczka wodne, sadzawki, stawy, rowy. Ze względu na zmiany w podatku deszczowym, coraz popularniejsze stają się także zielone dachy. Przy spełnieniu określonych warunków, 50% takiego dachu uważa się za powierzchnię biologicznie czynną.
Czy powierzchnia biologicznie czynna jest niezbędna?
Jak najbardziej tak, szczegóły na ten temat zawierają warunki techniczne, w których określona jest minimalna powierzchnia biologicznie czynna na konkretnych rodzajach działki z zabudową. W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego możemy zatem sprawdzić, jak duży obszar należy wygospodarować na swojej działce. Zazwyczaj wymóg ten jest określany procentowo. Przykładowo, 50% w przypadku działki 1000m2 oznacza, że przynajmniej 500m2 powinna stanowić powierzchnia czynna biologicznie. Na niektórych obszarach, np. objętych ochroną krajobrazu, wymogi względem takiej powierzchni mogą być większe.
Jaką funkcję pełni powierzchnia biologicznie czynna?
Wymogi związane z powierzchnią biologicznie czynną są nieprzypadkowe. Pełni ona bardzo ważne funkcje, istotne z perspektywy całego regionu, a nie tylko posiadaczy nieruchomości. Oto najważniejsze funkcje jakie możemy przypisać powierzchni czynnej biologicznie:
- Stanowi niezbędną przestrzeń dla rozwoju fauny i flory,
- Umożliwia retencję wody poprzez odprowadzanie opadów oraz stopionego śniegu do gruntu,
- Wpływa na estetykę okolicznego krajobrazu,
- Gęsta roślinność ma wpływ na czystsze powietrze,
- Zapewnia zaciszny kąt, w którym możemy wypocząć na świeżym powietrzu.
Z perspektywy prawa, najistotniejsze są dwie pierwsze funkcje, ponieważ mają one duży wpływ na cały okoliczny region. Tereny o bardzo niskim udziale powierzchni biologicznie czynnej są oczywiście mniej przyjazne ludziom, a co więcej, nie zapewniają odpowiedniej retencji wody.
Powierzchnia biologicznie czynna a podatek deszczowy
Jeszcze do niedawna, podatek deszczowy dotyczył wyłącznie właścicieli bardzo dużych nieruchomości. Obecnie, każdy posiadacz działki musi się liczyć z dodatkową opłatą. Można jej uniknąć, dbając o należcie dużą powierzchnię biologicznie czynną. Właściciele nieruchomości, na których przynajmniej 50% będzie stanowić taką powierzchnię, nie będą objęci podatkiem deszczowym. Jest to jednak zasada obowiązująca wyłącznie przy działkach o powierzchni nieprzekraczającej 600m2.
W praktyce, rok 2021 przyniósł dodatkową opłatę bardzo dużej liczbie osób. Podatek deszczowy wyniesie 1,50 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni stale uszczelnionej od gruntu. Podatek będzie niższy, jeśli dysponujemy urządzeniem przeznaczonym do retencjonowania wody. Nowy podatek sprawił, że coraz większą popularnością cieszą się tzw. zielone dachy, które mogą zwiększyć powierzchnię czynną biologicznie na naszej działce. Wiele nowych projektów przewiduje stworzenie takiego dachu, a także stara się praktycznie wykorzystać całą powierzchnię działki z jednoczesnym zachowaniem przynajmniej 50% powierzchni czynnej biologicznie.
O czym musimy pamiętać, planując budowę domu?
Warto odwiedzić urząd gminy, aby zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania. Znajdziemy w nim informacje o tym, jak duża powinna być powierzchnia czynna biologicznie na naszej działce. Ponadto, w fazie projektowania należy uwzględnić nowoczesne technologie, takie jak chociażby pompa ciepła czy przydomowa oczyszczalnia ścieków.
Coraz większym zainteresowaniem będą się cieszyć nowoczesne domy wyposażone w funkcjonalne tarasy i zielone dachy, które zwiększą powierzchnię biologicznie czynną. Kompleksowa budowa domu, oferowana przez firmę New House, uwzględnia precyzyjne zagospodarowanie działki, zgodnie z przepisami dotyczącymi tej powierzchni. Firma może również zaadaptować projekt w taki sposób, aby wygospodarować większą powierzchnię w celu zmniejszenia podatku deszczowego.