Woda czerpana z sieci wodociągowej lub przydomowej studni posiada specyficzne właściwości związane z uwarunkowaniami panującymi na danym terenie. Zawartość poszczególnych minerałów wpływa nie tylko na smak wody, ale również działanie i żywotność niektórych urządzeń. Popularnym rozwiązaniem jest uzdatnienie wody stosowanej w domu. Istnieje wiele nowoczesnych systemów, które pozwalają na przystosowanie wody do swoich potrzeb.
W jakim celu stosujemy system uzdatniania wody?
Pierwszym powodem jest oczywiście pozyskanie smacznej wody pitnej. Do tego celu wystarczą proste dzbanki z wymiennymi filtrami. Wystarczy odczekać kilkanaście minut od momentu wlania wody do dzbanka, a następnie, przefiltrowaną wodę można pić bezpośrednio, jak również wlewać do czajnika. W ten sposób ograniczamy problem odkładania się kamienia. Jednakże wysoki poziom minerałów w wodzie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na niektóre urządzenia w naszym domu. W takiej sytuacji warto zdecydować się na bardziej wydajny system uzdatniania wody.
Wybór urządzeń jest bardzo duży. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane są specjalne zmiękczacze. Mamy również odżelaziacze, odmanganiacze oraz magnetyzery. Najdroższym rozwiązaniem oferującym kompleksowe uzdatnianie wody są specjalne stacje, podłączane bezpośrednio do instalacji hydraulicznych w naszym domu. Więcej na ten temat przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/instalacje-hydrauliczne. Stacje do uzdatniania wody umieszcza się zwykle w łazience lub pomieszczeniu gospodarczym. Ich pracę można wyregulować pod kątem indywidualnych potrzeb.
Zmiękczacze – skuteczny sposób na twardą wodę
Jednym z głównych zagrożeń w domu jest twarda woda, która powoduje szybsze grzałek stosowanych w pralkach oraz zmywarkach. Prowadzi także do osadzania się kamienia w kotle grzewczym. Popularnym urządzeniem stosowanym do uzdatniania wody są zmiękczacze, w których stosowana jest specjalna żywica jonowymienna. Z jej pomocą eliminuje się nadmiar wapnia i magnezu, minerałów odpowiedzialnych za twardość wody. Przed zmiękczaczem dodatkowo stosuje się ochronny filtr mechaniczny. Dużym plusem są niskie koszty eksploatacji. Po zużyciu właściwości żywicy wystarczy regeneracja z pomocą roztworu soli kuchennej.
Do czego służą odżelaziacze i odmanganiacze?
Jony żelaza i manganu bardzo często odpowiadają za nieprzyjemny zapach i smak wody. Utrudniają również odpowiednie pranie tkanin oraz mycie naczyń. Jony często występują równocześnie, a zatem odżelaziacz i odmanganiacz stanowią zwykle jedno urządzenie. Tego typu urządzenia bazują na procesach, które pozwalają wyeliminować nadmiar jonów żelaza i manganu. Może to być właściwa filtracja, sedymentacja oraz napowietrzanie. Urządzenie nie eliminuje minerałów całkowicie, ale sprowadza ich poziom do takiego stopnia, aby woda była w pełni zdatna do użytku.
Nowoczesne stacje do uzdatniania wody
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wszechstronna stacja do uzdatniania wody, która może zastąpić wyżej opisane urządzenia. Ponadto, w tego typu stacjach często stosuje się specjalne filtry z węglem aktywnym, które pozwalają wyeliminować niebezpieczne drobnoustroje żyjące w wodzie. Działanie stacji uzdatniającej można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, dobierając tryb pracy w zależności od specyfiki wody występującej w danym regionie.
Biorąc pod uwagę spore gabaryty tego urządzenia, obecność stacji do uzdatniania wody warto uwzględnić już na etapie projektowania domu. Kompleksowa oferta firmy budowlanej New House, o której przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu, przewiduje adaptację projektu oraz wprowadzenie wszystkich nowoczesnych systemów, które zapewnią domownikom wyższy komfort oraz oczekiwany poziom funkcjonalności. Stacje do uzdatniania wody często stosuje się w pomieszczeniu gospodarczym obok kotła od instalacji grzewczej.
Jak wybrać odpowiedni system uzdatniania wody?
Decydującym czynnikiem są oczywiście konkretne parametry wody występującej na danym terenie. Na podstawie parametrów dobierane są systemy, które mają zapewnić konkretne działanie: zmiękczanie wody, usuwanie manganu i żelaza, a także dezynfekcję i usuwanie szkodliwych drobnoustrojów. Producenci oddają do dyspozycji klientów bardzo szeroki wybór rozmaitych urządzeń, które można wykorzystać do uzdatniania wody w warunkach domowych. Najbardziej złożone instalacje uwzględniają przydomową oczyszczalnię ścieków do wtórnego oczyszczania zużytej wody.
Wyznacznikiem odpowiedniego urządzenia będą również nasze indywidualne oczekiwania. Innego sprzętu potrzebujemy w sytuacji, gdy zależy nam wyłącznie na uzdatnianiu wody pitnej, a innego w sytuacji, gdy chcemy zapewnić pralce czy zmywarce do naczyń dłuższą żywotność. Cena urządzeń do uzdatniania wody zależy od dostępnych trybów pracy, a także od wydajności. W przypadku 2-6 osobowej rodziny, wydajność urządzenia powinna wynosić przynajmniej 2-3 metry sześcienne uzdatnionej wody na godzinę.