Każdy marzy o własnym domu, zwłaszcza gdy posiada działkę. Nie każda działka nadaje się jednak pod zabudowę. Wszystko zależy bowiem od gruntu, a sprawdzenie jego stanu wykonuje się robiąc badania geologiczne. Idealną bazą do posadowienia domu jest grunt piaszczysty i spoisty. Dom na nim osiada równomiernie. Budynek posadowiony na takim gruncie będzie trwały.
Badanie gruntu - budowa w trudnych warunkach
Badanie gruntu to podstawa w przypadku gdy nie wiesz dokładnie z jakim podłożem nasz do czynienia. Profesjonalne badania geotechniczne pozwolą Ci określić rodzaj gruntu i wysokość wody gruntowej. Te dwie informacje są niezbędne, by rozpocząć budowę domu i zaplanować jego konstrukcję. Badanie gruntu polega na wywierceniu trzech- czterech otworów w ziemi na ok. 3-5 metrów. Dzięki temu geotechnik może przeprowadzić dokładne badanie gruntu - przeanalizować każdą warstwę i wyznaczyć, na jakiej wysokości znajduje się zwierciadło wody.
Zła jakość gruntu - co wtedy?
Wyniki badania gruntu nie zawsze mogą być zadowalające. Przede wszystkim bardzo wymagające są grunty podmokłe. Problem trudnego gruntu można rozwiązać robiąc odpowiednie przygotowanie, m.in.:
- zastosowanie płyty fundamentowej - to rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku, gdy zależy Ci na szybkim postawieniu fundamentów, a także wtedy, gdy masz działkę o trudnym podłożu. Płyta gwarantuje, że dom powstanie na równym obciążeniu, niezależnie od gruntu. Ponadto płyta fundamentowa izoluje dom od wilgoci. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż pod płytę nie trzeba wykonywać wielkich wykopów, wystarczy zaledwie 30-40 cm (zdjęcie humusu)
- posadowienie na studniach - fundamenty te składają się ze studni zrobionych z kręgów. Ich budowa polega na wybieraniu gruntu spod jednego kręgu i dostawianiu następnego od góry. Następnie zalewa je sie betonem, często zbrojonym. Metoda ta wymaga odpowiedniego zaprojektowania przez konstruktora. Ostatecznie na kręgach stawia się belki podwalinowe tzw ruszt żelbetowy, na którym wykonuje się strop.
- posadowienie na palach - tak zwane fundamenty słupowe to sposób na budowę domu posadowionego w bardzo trudnych warunkach gdzie warstwy nośne gruntu są nierzadko na głębokości 5-6 metrach. W takich warunkach jedynym rozwiązaniem jest posadowienie na palach. Podobnie jak w przypadku posadowienia na studniach na palach wykonuje się ruszt żelbetowy a następnie strop w poziomie „0”.