Akademia Budowlana

Ile kosztuje budowa domu piętrowego ze stropodachem?

Spis treści:

Z roku na rok zaobserwować można rosnącą popularność domów z płaskim dachem. Z pewnością istotny wpływ na taki wzrost zainteresowania ma nowoczesny charakter bryły. Domy z płaskim dachem wyróżniają się niesamowitym designem. Prosta konstrukcja i geometryczne kształty pozwalają odciążyć budowlę, a przy tym umożliwiają pełne zagospodarowanie przestrzeni na górnych kondygnacjach.

Co więcej, odpowiednio wykonany płaski stropodach pozwala na dodatkowe zagospodarowanie przestrzeni, stwarzając idealne miejsce do wykonania tarasu wypoczynkowego lub cieszącego się coraz większym zainteresowaniem zielonego dachu.

Jednak jak kształtują się koszty związane z budową domu piętrowego ze stropodachem? Poznaj szacunkowe koszty budowy domu piętrowego ze stropodachem, by jeszcze lepiej przygotować się do realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia.

 

Dom piętrowy ze stropodachem – co go wyróżnia?

Choć w polskim budownictwie dalej dominują domy piętrowe z dachami spadowymi (zwykle dwu lub czterospadowymi), to na przestrzeni lat zaobserwować można rosnące zainteresowanie tymi, w których zastosowano płaski stropodach.

Jednak co ważne, nowoczesne domy piętrowe z płaskim dachem niczym nie przypominają znanych nam brył z czasów PRL-u. Obecne domu ze stropodachem to wysoce estetyczne budowle, które zwracają uwagę swoim nowoczesnym charakterem. Geometryczne kształty łączą w sobie wszystko to, co najlepsze w minimalizmie i klasycznych konstrukcjach, zwracając uwagę ewentualnymi zdobnymi detalami.

Warto przy tym mieć na uwadze, że choć w mowie potocznej przyjęło się określanie stropodachu mianem dachu płaskiego, to w istocie również i w tym przypadku występują określone spadki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, których celem jest zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, spadek połaci nie może być mniejszy niż 3 stopnie. Tym samym, za dachy płaskie uznawane są wszystkie te dachy, których kąt nachylenia mieści się w przedziale od 3 do maksymalnie 12 stopni.

 

Ile kosztuje budowa domu piętrowego ze stropodachem?

Nie da się w pełni jednoznacznie wskazać kwoty, jaką należy przygotować na budowę domu piętrowego ze stropodachem. Koszt realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia uzależniony jest od szeregu różnych czynników, wśród których zdecydowanie istotną rolę odgrywają takie parametry jak:

- planowana powierzchnia domu,

- ilość kondygnacji,

- rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych,

- tryb prowadzonych prac budowlanych,

- konstrukcja dachu,

- lokalizacja.

Nie ulega wątpliwości, że im większy jest planowany do wybudowania dom, tym wyższe będą koszty jego wzniesienia. Co więcej, warto pamiętać, że zdecydowana większość kosztorysów budowy przedstawia koszty związane z doprowadzeniem budynku do stanu surowego zamkniętego.

Jednak etap ten nie oznacza zakończenia prowadzonych prac. Te jeszcze przed zamieszkaniem będą wymagały położenia podłóg, a także przeprowadzenia szeregu prac wykończeniowych. To właśnie na tym etapie najczęściej pojawiają się istotne różnice cenowe, wpływające na ogólny koszt całej inwestycji.

 

Fundamenty – koszt wykonania

Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Prace ziemne, w tym wykonanie fundamentów, to pierwszy element, na który należy zwrócić uwagę, planując budowę domu piętrowego. Te powinny zapewnić solidne podparcie dla budynku.

Koszt wykonania fundamentów, w 2024 roku waga się w granicach od 550 do 800 zł/m2. Warto przy tym podkreślić, że decydując się na budowę domu piętrowego ze stropodachem, można znacząco obniżyć koszty związane z wykonaniem fundamentów (w zestawieniu z budową domów parterowych lub tych, w których zastosowano dachy spadowe).

Domy piętrowe, przy zachowaniu takiej samej powierzchni użytkowej, zajmują znacznie mniejszą powierzchnię gruntu. Powierzchnia użytkowa domu rozkłada się na dwie kondygnacje, co w efekcie pozwala na wyraźne zmniejszenie powierzchni wymaganych fundamentów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stropodachów. Brak dodatkowych skosów sprawia, że ogólna powierzchnia użytkowa domu jest znacznie większa, co ponownie przekłada się na niższe koszty związane z wykonaniem fundamentów.

 

Stan surowy otwarty – koszty budowy

Zakończenie prac ziemnych i wykonanie solidnych fundamentów pozwala na przystąpienie do kolejnego etapu – stanu surowego otwartego. Po zakończeniu jego realizacji dom powinien posiadać wszystkie ściany i słupy nośne, stropy, betonowe schody, a także konstrukcję dachu i jego pokrycie.

Z uwagi na fakt, że etap ten wymaga zastosowania wielu różnych materiałów budowlanych, zwykle pochłania znaczną część środków przeznaczonych na budowę domu. Jednak jego zakończenie pozwala już po raz pierwszy zobaczyć, jak kształtować się będzie ogólna bryła budynku.

Aby oszacować średni koszt związany z realizacją prac zaplanowanych na tym etapie budowy, należy wziąć pod uwagę planowany metraż domu, a także koszty materiałów budowlanych, niezbędnych do wzniesienia budynku oraz koszty ewentualnej robocizny,

Warto przy tym podkreślić, że zastosowanie charakterystycznej dla domów z płaskim dachem prostej bryły, pozwoli na znaczące obniżenie kosztów związanych z budową domu. Te wzrastają tym bardziej, im bardziej skomplikowany okaże się projekt budowlany.

Według uśrednionych cen na rok 2024 średni koszt wzniesienia domu piętrowego ze stropodachem, do stanu surowego otwartego wynosić będzie od około 150 000 złotych do nawet 350 000 złotych. Jednak co warte podkreślenia, rezygnacja z dachu spadowego, pozwoli na zaoszczędzenie nawet do 50 000 złotych.

 

Ile kosztują prace w stanie surowym zamkniętym?

Stan surowy zamknięty pozwala na pozorne zakończenie budowy. Z zewnątrz dom wygląda na w pełni zbudowany. Posiada już wszystkie okna i drzwi. Dodatkowo wykończone zostały ewentualne balkony, a wewnątrz znajdują się schody.

Warto jednak pamiętać, że to jeszcze nie koniec pracy. Dom w stanie surowym zamkniętym dalej wymaga szeregu prac, w tym tych związanych z wykonaniem wszelkich niezbędnych instalacji.

Na ostateczny koszt realizacji tego etapu istotny wpływ będzie miała zaplanowana stolarka okienna. Im więcej przeszkleń zakłada dany projekt, tym wyższe będą koszty realizacji tego etapu.

Co więcej, to właśnie na typ etapie zaplanowana jest budowa schodów. W wariancie klasycznym ich koszt może wynosić od 7 500 złotych. Co ważne, dotyczy to wyłącznie wykonania prostej konstrukcji żelbetonowej, bez dodatkowego wykończenia. Decydując się na wykonanie schodów drewnianych, należy liczyć się ze znacznym wzrostem kosztów, do nawet 100 000 złotych.

Uwzględniając standardową ilość okien, a także wykonanie podstawowych schodów żelbetonowych należy liczyć się z kosztem na poziomie ok. 80 000 złotych.

 

Kosztowny stan deweloperski

Doprowadzenie domu piętrowego ze stropodachem to bez wątpienia najdroższy etap całej budowy domu. Warto jednak pamiętać, że w jego skład wchodzi szereg prac, w tym m.in.:

- ocieplenie ścian zewnętrznych,

- wykonanie elewacji,

- wykonanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, CO,

- wyposażenie kotłowni, w tym zakup i montaż kotła,

- podstawowe prace wykończeniowe, w tym tynku, posadzki i sufity podwieszane na wszystkich kondygnacjach.

Zgodnie z szacunkowymi cenami materiałów budowlanych i średnich kosztów robocizn można wskazać, że średni koszt realizacji tego etapu wynosić będzie ok. 195 000 złotych, przy planowanej budowie domu piętrowego ze stropodachem o powierzchni 100 m2. Warto przy tym pamiętać, że ponownie, ostateczny koszt zakończenia realizacji tego etapu zależeć będzie od rodzaju zastosowanych materiałów i rozwiązań technologicznych, a także od trybu prowadzonych prac.

 

Ile trzeba zapłacić za budowę domu piętrowego ze stropodachem o powierzchni 100 m2?

Zgodnie z przedstawionymi szacunkowymi kosztami związanymi z budową domu piętrowego ze stropodachem, planując budowę domu w 2024 roku, należy przygotować się na koszt w okolicach 435 000 złotych.

Warto jednak pamiętać, że powyższe wyliczenia stanowią wyłącznie szacunkowe wartości, a pełny kosztorys budowy uzyskać można, decydując się na współpracę z architektem. Wykwalifikowany specjalista, wraz z pełnym projektem architektoniczno-budowlanym przygotuje pełny kosztorys budowy, który uwzględniać będzie rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych i dedykowanych technologii.

Co więcej, powyższy kosztorys dotyczy budowy domu do stanu deweloperskiego. Budowa domu pod klucz wiązać się będzie z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, które znacząco podnoszą ogólny koszt planowanej inwestycji. Warto jednak pamiętać, że ich ostateczna wysokość zależy od wymagań i preferencji danego inwestora i może osiągać nawet do 600 000 złotych.

Aby uniknąć ewentualnych trudności, związanych z wystąpieniem niespodziewanych okoliczności, planując budowę domu piętrowego ze stropodachem, warto zabezpieczyć kwotę, stanowiącą 20% planowanej inwestycji. Tak przygotowany budżet pozwoli znacząco zmniejszyć ryzyko utraty płynności finansowej, również wówczas, gdy z przyczyn niezależnych od inwestora, ostateczny koszt budowy znacząco wzrośnie.

Tym samym, decydując się na budowę domu piętrowego ze stropodachem, warto przygotować budżet opiewający na kwotę 1 035 000 złotych.

 

Czy budowa domu piętrowego ze stropodachem jest tańsza?

Nie da się ukryć, że koszty inwestycji związanej z budową domu bywają naprawdę wysokie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, pozwalających na ich skuteczną optymalizację. Jednym z ciekawych rozwiązań, pozwalających na znaczące obniżenie kosztów budowy domu piętrowego jest zastosowanie płaskiego stropodachu.

Szacuje się, że koszty budowy dachu płaskiego mogą być nawet do 20% niższe niż te, związane ze wzniesieniem dachu spadowego. Takie wyraźne różnice w cenie związane są ze znacznie mniejszym zużyciem materiałów niezbędnych do wykonania stropodachu.

Co więcej, odpowiednio wykonany stropodach pozwoli na uzyskanie wyższych parametrów związanych z ogólną energooszczędnością budynku. Brak dodatkowej wolnej przestrzeni zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych, pozwalając tym samym na uzyskanie dodatkowych oszczędności podczas późniejszego użytkowania domu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.