Domy o powierzchni 200m2 są już zaliczane do domów dużych, aczkolwiek ich przystępność cenowa sprawia, że duża liczba inwestorów decyduje się na budowę takiego właśnie domu. Jaki budżet trzeba przygotować pod kątem takiej inwestycji? Koszt budowy domu 200 m2 może być bardzo zróżnicowany w zależności od wybranych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. W tym artykule postaramy się jednak przybliżyć orientacyjne koszty budowy domu o takiej powierzchni.
Najważniejsze czynniki wpływające na koszt budowy domu
W pierwszej kolejności warto powiedzieć kilka słów o czynnikach, które mają decydujący wpływ na koszt budowy domu 200 m2. Znając te czynniki łatwiej jest szukać projektu pod kątem konkretnego budżetu. Najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę to:
- Rodzaj domu – za najtańsze uchodzą domy z poddaszem użytkowym. Droższe okażą się natomiast domy piętrowe, choć różnica nie musi być duża. Dużo droższe w budowie będą natomiast domy parterowe o powierzchni 200 m2, ze względu na większe zużycie materiałów.
- Rodzaj dachu – duże znaczenie w ostatecznym rozrachunku ma konstrukcja dachu. Najtańsze w budowie są dachy dwuspadowe o niewielkim kącie nachylenia. Koszt stropodachu zależy w dużej mierze od rodzaju wybranej konstrukcji, natomiast koszty dachu czterospadowego zależą od kąta nachylenia, ale i od rozpiętości ścian zewnętrznych.
- Materiały budowlane – koszt budowy domu 200 m2 jest w dużej mierze uzależniony od wybranych materiałów budowlanych, ale i wykończeniowych. Np. decydując się na ściany trójwarstwowe trzeba automatycznie doliczać koszt materiału na warstwę elewacyjną. Nie bez znaczenia jest także rodzaj fundamentów oraz wykorzystane materiały termoizolacyjne.
- Liczba okien i drzwi – drzwi oraz okna w nowoczesnych domach muszą spełniać określone normy i standardy, a to oznacza, że ich cena jest znacząca. A zatem, liczba okien i drzwi, a także wymiary okien mogą znacząco wpłynąć na łączny koszt budowy domu.
- Zastosowane technologie – bardzo istotny jest wybór technologii, z jakich korzystać będzie budynek. Chodzi głównie o instalację grzewczą, wentylację, ale również opcjonalne systemy OZE, np. fotowoltaikę. Budowa domu energooszczędnego lub pasywnego z nowoczesnymi systemami będzie droższa, ale plusem okażą się niższe koszty eksploatacyjne w przyszłości.
Do tego na pewno trzeba uwzględnić dokładną lokalizację działki budowlanej, co wpływa na stawki okolicznych firm budowlanych oraz fachowców. W rezultacie, koszt budowy domu 200 m2 może być bardzo zróżnicowany, a różnica pomiędzy kwotą minimalną i maksymalną może wynieść kilkaset tysięcy złotych.
Jaki dom o powierzchni 200 m2 będzie najtańszy w budowie?
Przeglądając różne projekty i porównując koszty ich realizacji możemy dojść do wniosku, że najtańszy w budowie okaże się dom z poddaszem użytkowym, usytuowany na planie prostokąta i zwieńczony dwuspadowym dachem. Nieco wyższy będzie natomiast dom piętrowy zwieńczony stropodachem. Na niższy koszt budowy domu 200 m2 mogą liczyć inwestorzy wybierający dom odznaczający się prostą i zwartą bryłą, bez dodatkowych elementów architektonicznych, takich jak: lukarny, wole oczy, wykusze, balkony. Każda taka konstrukcja może znacząco wpływać na finalne koszty realizacji. Biorąc pod uwagę dużą powierzchnię, najmniej opłacalne będą domy parterowe.