Akademia Budowlana

Koszt budowy domu 200 m2

Spis treści:

Domy o powierzchni 200m2 są już zaliczane do domów dużych, aczkolwiek ich przystępność cenowa sprawia, że duża liczba inwestorów decyduje się na budowę takiego właśnie domu. Jaki budżet trzeba przygotować pod kątem takiej inwestycji? Koszt budowy domu 200 m2 może być bardzo zróżnicowany w zależności od wybranych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. W tym artykule postaramy się jednak przybliżyć orientacyjne koszty budowy domu o takiej powierzchni.

 

Najważniejsze czynniki wpływające na koszt budowy domu

 

W pierwszej kolejności warto powiedzieć kilka słów o czynnikach, które mają decydujący wpływ na koszt budowy domu 200 m2. Znając te czynniki łatwiej jest szukać projektu pod kątem konkretnego budżetu. Najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę to:

 

 

Do tego na pewno trzeba uwzględnić dokładną lokalizację działki budowlanej, co wpływa na stawki okolicznych firm budowlanych oraz fachowców. W rezultacie, koszt budowy domu 200 m2 może być bardzo zróżnicowany, a różnica pomiędzy kwotą minimalną i maksymalną może wynieść kilkaset tysięcy złotych.

 

Jaki dom o powierzchni 200 m2 będzie najtańszy w budowie?

 

Przeglądając różne projekty i porównując koszty ich realizacji możemy dojść do wniosku, że najtańszy w budowie okaże się dom z poddaszem użytkowym, usytuowany na planie prostokąta i zwieńczony dwuspadowym dachem. Nieco wyższy będzie natomiast dom piętrowy zwieńczony stropodachem. Na niższy koszt budowy domu 200 m2 mogą liczyć inwestorzy wybierający dom odznaczający się prostą i zwartą bryłą, bez dodatkowych elementów architektonicznych, takich jak: lukarny, wole oczy, wykusze, balkony. Każda taka konstrukcja może znacząco wpływać na finalne koszty realizacji. Biorąc pod uwagę dużą powierzchnię, najmniej opłacalne będą domy parterowe.

 

Ile trzeba zapłacić za budowę domu 200 m2 w stanie surowym?

 

Jeśli interesuje Cię budowa domu o powierzchni 200 m2, na uzyskanie stanu surowego zamkniętego musisz obecnie przygotować min. 400 tys. złotych. To dolna granica domów o takiej powierzchni. Będą to nowoczesne stodoły z poddaszem użytkowym, zwieńczone dwuspadowym dachem pozbawionym okapu. Z kolei za budowę prostego domu piętrowego zwieńczonego stropodachem lub dachem czterospadowym trzeba będzie zapłacić ok. 430 – 450 tys. złotych. A zatem, możemy przyjąć, że koszt budowy domu 200 m2 w stanie surowym zamkniętym będzie oscylował w granicy od 400,000 zł do 500,000 zł w przypadku nieco bardziej ekskluzywnych domów.

 

Koszt budowy domu 200 m2 w stanie deweloperskim i pod klucz

 

Uzyskanie stanu deweloperskiego w przypadku domów o powierzchni 200 m2 to wydatek rzędu ok. 100,000 – 150,000 zł. Natomiast za wszystkie prace wykończeniowe trzeba zapłacić ok. 280,000 – 350,000 zł w zależności od specyfiki projektu. A zatem, koszt budowy domu 200 m2 zaczyna się w granicach 680,000 – 700,000 zł. Możemy bezpiecznie przyjąć, że inwestor dysponujący takim budżetem może już myśleć o budowie domu o takiej powierzchni. Biorąc jednak pod uwagę koszty około budowlane oraz nieoczekiwane wydatki, bezpieczniej zabezpieczyć budżet rzędu 750,000 – 800,000 zł.

 

Jak będą plasować się koszty budowy domu w 2023 roku?

 

Pojawiają się pierwsze optymistyczne sygnały, że koszty budowy domu po rekordowym roku 2022 mogą się nieco zmienić na korzyść inwestora. W ostatnich miesiącach obserwujemy spadek cen materiałów termoizolacyjnych i płyt OSB, ale niewątpliwie jest to związane także z tym, że znajdujemy się już w okresie zimowym, w którym materiały są zazwyczaj nieco tańsze. Biorąc jednak pod uwagę, że w 2022 roku wielu inwestorów musiało zrezygnować z budowy domu właśnie ze względu na bardzo wysokie koszty, ograniczony popyt może doprowadzić do obniżki cen. Ciężko jednak przewidzieć, czy koszt budowy domu 200 m2 pod klucz w 2023 roku może wynieść poniżej 650,000 zł.  

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.