Domy piętrowe pozwalają na mniejszej przestrzeni działki uzyskać większą powierzchnię użytkową. W odróżnieniu od domów z poddaszem, dom piętrowy oferuje dwie pełne kondygnacje o takiej samej powierzchni. Dach nie ogranicza wolnej przestrzeni na górnej kondygnacji. To zazwyczaj domy nowoczesne, w których stawia się na funkcjonalny układ wnętrz. W tym artykule przedstawiamy zalety, jakie oferuje budowa domu piętrowego.
Co to jest dom piętrowy?
Dom piętrowy to dom posiadający przynajmniej dwie pełne kondygnacje, a mianowicie: parter oraz piętro. Dodatkowo, taki budynek może posiadać kondygnację podziemną w postaci podpiwniczenia. W odróżnieniu od domu z poddaszem użytkowym, piętro jest kondygnacją pełną, a wolna przestrzeń nie jest w żaden sposób ograniczana przez konstrukcję dachu. Daje to znacznie większe możliwości aranżacyjne, ale również winduje nieco koszty budowy domu, ze względu na konieczność wybudowania dwóch stropów (strop nad piętrem może pełnić również funkcję dachu – wówczas jest to stropodach). Domy piętrowe mogą być zwieńczone także dachem dwuspadowym i czterospadowym. W nowoczesnych projektach można spotkać się z rozwiązaniem, w którym część piętra wieńczy stropodach, a część dach spadzisty.
Charakterystyczną cechą domu piętrowego jest oczywiście obecność schodów, które trzeba umiejętnie wkomponować w dostępną przestrzeń, tak, aby nie zabierały one dużo miejsca, a jednocześnie, były bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Zwykle schody wiodące na piętro umieszcza się w holu, aczkolwiek w domach z podpiwniczeniem można spotkać się z klatką schodową. Domy piętrowe zazwyczaj charakteryzuje również większa powierzchnia użytkowa powyżej 100 m2.
Jakie działki są odpowiednie pod budowę domu piętrowego?
Dwie pełne kondygnacje w domu piętrowym sprawiają, że taki budynek zapewnia większą powierzchnię użytkową zajmując jednocześnie mniej miejsca na działce budowlanej. Może to być zatem dobre rozwiązanie na mniejszych działkach. I rzeczywiście, z domami piętrowymi często można spotkać się na niewielkich parcelach położonych na osiedlach domów jednorodzinnych w miastach. Uprzednio należy jednak sprawdzić, czy budowa domu piętrowego będzie możliwa na wybranej działce. W tym celu należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie kwestie, jak: kubatura domu, wysokość budynku, rodzaj dachu.