Akademia Budowlana

Rodzaje ścian zewnętrznych w domach murowanych

Spis treści:

Domy budowane w technologii murowanej mogą się znacząco różnić w dokładnej specyfice konstrukcji, jak również pod kątem materiałów, które zostały wykorzystane do budowy domu. Różnice widać zwłaszcza w przypadku ścian zewnętrznych, które mogą być budowane na trzy sposoby. Możemy wyróżnić: ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trójwarstwowe. W tym artykule dowiesz się, czym różnią się te konstrukcje, a także, z jakich materiałów można je budować.

 

Podział ścian zewnętrznych ze względu na budowę

 

Zewnętrzne ściany murowane mogą być wznoszone na trzy sposoby. Dawniej najpopularniejsze były ściany jednowarstwowe, natomiast dziś, ze względu na bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące charakterystyki energetycznej budynku, stosuje się ściany dwuwarstwowe i trójwarstwowe. Poniżej opisujemy, jak zbudowane są te ściany, a także jakie są ich mocne i słabe strony.

 

Ściany zewnętrzne jednowarstwowe

 

Ściana jednowarstwowa to jednolity mur konstrukcyjny wymurowany z tych samych materiałów na całej długości. Taka ściana pełni funkcje: nośną, osłonową, a także izolacyjną. Nie stosuje się w niej dodatkowej termoizolacji, dlatego do budowy domu należy użyć materiałów o bardzo niskim współczynniku przepuszczania ciepła. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ceramika poryzowana z wkładkami z wełny mineralnej. W ten sposób można zmieścić się w dopuszczalnym współczynniku przenikania ciepła. Ściany jednowarstwowe są szybkie w budowie, a co za tym idzie, pozwalają także ograniczyć koszty budowy domu. Jest to jednak konstrukcja bardzo wymagająca, w której niezwykle istotny jest proces montażu oraz wybór odpowiedniej spoiny. Od fachowości prac zależy to, czy w murze nie pojawią się mostki termiczne odpowiedzialne za przenikanie ciepła. We współczesnym budownictwie ściany zewnętrzne jednowarstwowe są spotykane dosyć rzadko. Plusem jest jednak to, że takie ściany zawsze można ocieplić w przyszłości.

 

Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe

 

To najczęściej stosowana opcja w nowych domach. Na ściany dwuwarstwowe składa się materiał nośny wykonany z pustaków, bloczków lub cegieł. Następnie konstrukcja jest ocieplana styropianem lub wełną. Jest to druga warstwa ściany, czyli termoizolacja. Częścią drugiej warstwy jest również wykończenie elewacji, które ma chronić warstwę termoizolacyjną przed zawilgoceniem. W tym celu stosuje się różnorodne tynki, a ich wybór jest uzależniony w dużej mierze od rodzaju materiału w warstwie nośnej i materiału w termoizolacji. Zaletą ścian dwuwarstwowych jest możliwość rozdzielenia inwestycji na dwa sezony – ocieplenie i wykończenie elewacji można wykonać w drugim sezonie. W ten sposób inwestor ma możliwość swobodniejszego zarządzania budżetem. Ściany dwuwarstwowe wciąż są dość szybkie w budowie i są mniej podatne na błędy konstrukcyjne. Współczynnik przenikania ciepła można obniżyć poniżej poziomu 0,2 W/(m²·K). Jeśli chodzi o wady, są one oczywiście droższe od jednowarstwowych, ze względu na konieczność zastosowania termoizolacji.

 

Ściany zewnętrzne trójwarstwowe

 

W ścianach trójwarstwowych wyróżniamy: warstwę nośną z bloczków, pustaków lub cegieł, warstwę termoizolacyjną, a także warstwę wykończeniową, która lepiej chroni dom przed warunkami atmosferycznymi, a także zapewnia ciekawą stylistykę. Jest to zatem ściana dwuwarstwowa poszerzona o zewnętrzną warstwę muru. Jest on cieńszy od warstwy nośnej i zwykle wykonuje się go z innych materiałów. Często stosowanym rozwiązaniem jest cegła klinkierowa. Ściany trójwarstwowe oferują najniższy współczynnik przenikania ciepła, doskonałą izolację akustyczną, a także maksymalny stopień ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Zapewniają także dodatkowe walory estetyczne. Wada jest oczywista – wysokie koszty. Ściany trójwarstwowe są zdecydowanie najdroższe – mogą być nawet kilkukrotnie droższy od ścian jednowarstwowych i przynajmniej 20-30% droższe od ścian dwuwarstwowych. Jest to wybór dla inwestorów dysponujących większym budżetem.

 

Jakie materiały można wykorzystać do budowy domu?

 

Do budowy współczesnych domów murowanych wykorzystuje się pustaki ceramiczne, beton komórkowy, keramzytobeton, silikaty wapienno piaskowe. Każdy materiał posiada swoje mocne i słabsze strony. Aktualnie sporym zainteresowaniem cieszą się domy z pustaków i bloczków betonowych, a do wzniesienia konstrukcji często używa się betonu w różnych klasach. Ten o mniejszej gęstości zapewnia lepszą termoizolację i izolację akustyczną, ale jest gorszy jeśli chodzi o odporność i wytrzymałość. Z kolei beton o dużej gęstości ma lepsze właściwości konstrukcyjne, ale gorsze parametry izolacyjne. Wybór materiału ma ogromny wpływ na koszty budowy domu, rodzaj i grubość termoizolacji, a także dostępne sposoby wykończenia elewacji budynku.

 

Jaki rodzaj ścian zewnętrznych jest najlepszy?

 

W tej kwestii warto zaufać doświadczonym architektom, którzy dobierają rodzaj ścian w taki sposób, aby uzyskać odpowiednie parametry techniczne dla danego budynku. Warto także pamiętać, że konstrukcję ścian można zmienić na etapie adaptacji projektu, ale są to dość kosztowne zmiany, ponieważ wymagają naniesienia wielu poprawek w projekcie budowlanym. Najlepsze są oczywiście ściany trójwarstwowe, ale ich koszt często stanowi przeszkodę dla wielu inwestorów. We współczesnych domach najczęściej wykorzystuje się ściany dwuwarstwowe. Najczęstsza kombinacja tu pustaki ceramiczne porotherm lub beton komórkowy z ociepleniem w formie styropianu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.