Pochyła działka budowlana daje spore możliwości aranżacyjne, ale początkowo nastręcza dodatkowych problemów. Budowa domu będzie możliwa dopiero po odpowiednim wypoziomowaniu gruntu na terenie, na którym planowana jest budowa domu. Wyrównanie pochyłej działki wbrew pozorom nie jest zadaniem prostym, ponieważ poza robotami ziemnymi konieczne będzie także wybudowanie ścianek i murów oporowych.
Na czym polega niwelacja terenu?
Zanim rozpocznie się budowa domu należy odpowiednio przygotować teren działki budowlanej. Szczególnie problematyczna na początku jest pochyła działka, na której wygospodarowanie kawałka równego terenu jest dużo trudniejszym zadaniem. Niektóre projekty domów starają się wykorzystać pochyły teren do stworzenia bardziej funkcjonalnego budynku. Warto chociażby wskazać częściowe podpiwniczenie, które „wychodzi” z ziemi np. wyjazdem z garażu. Niezależnie od tego, jaki projekt będzie realizowany na pochyłej działce, konieczne jest odpowiednie wyrównanie terenu.
Na niwelację terenu składa się etap przygotowań i tworzenie siatki wysokościowej, wykonywanie prac ziemnych zgodnie z projektem zagospodarowania terenu, jak również wybudowanie murów i ścian oporowych, które w przypadku pochyłej działki często są konieczne. Niwelacja terenu często jest pierwszym etapem przygotowań do budowy domu. Zaraz później można rozplanować strefy, takie jak chociażby: miejsce robocze, miejsce składowania materiałów, miejsce do odpoczywania dla pracowników firmy budowlanej.
Przygotowania do wyrównania pochyłej działki
W trakcie przygotowań najlepiej jest skorzystać z pomocy geodety, który dysponuje profesjonalnym sprzętem. Potrzebny jest przede wszystkim niwelator. To specjalistyczne urządzenie, które pozwala stworzyć siatkę wysokościową. Jest to rzut terenu z góry z zaznaczonymi wysokościami poszczególnych fragmentów działki budowlanej. Na podstawie siatki wysokościowej można łatwiej rozplanować wszystkie prace, a także sprawdzić dokładne różnice wysokości terenu.
Przed niwelacją terenu warto jest również przeprowadzić badania geotechniczne gruntu. Tego typu badania pozwalają sprawdzić warunki wodno-gruntowe – rodzaj, spoistość i stabilność gruntu, poziom wód gruntowych, strefy przymarzania. Na podstawie ekspertyzy podejmowane są decyzje związane z ulokowaniem ścian i murów oporowych, które będą miały na celu zapobiec osuwaniu się gruntu. Jest to szczególnie ważne właśnie na pochyłej działce, którą często będzie się dzieliło na tarasy położone na różnych wysokościach i zabezpieczone murem oporowym.