Akademia Budowlana

Ubezpieczenie domu w budowie – czy jest obowiązkowe?

Spis treści:

 

Ubezpieczenie domu w budowie – czy jest obowiązkowe

 

Ubezpieczenie wykupione na okres budowy domu może zapewnić inwestorom spokojny sen i zapewnić odszkodowanie, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego, co uszkodzi budynek w trakcie wznoszenia. Takie ubezpieczenie chroni głównie przed czynnikami atmosferycznymi, ale również pożarem, kradzieżą z włamaniem czy aktami wandalizmu. W tym artykule dowiesz się, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie domu w budowie, a także w jakich sytuacjach jest ono obowiązkowe.

 

Czym jest ubezpieczenie domu w budowie?

 

 

Ubezpieczenie domu w budowie to specjalny pakiet, który ma chronić Twój dom na etapie realizacji projektu, począwszy od pierwszych robót ziemnych, aż po formalne zakończenie budowy domu. Taki pakiet różni się od ubezpieczenia gotowego domu i obejmuje zagrożenia, które są najpowszechniejsze na różnych etapach budowy domu. Polisa na budowę domu trwa zazwyczaj 12 miesięcy, choć niektóre firmy ubezpieczeniowe pozwalają dobrać polisę, która będzie pokrywać się z harmonogramem prac budowlanych. W praktyce warto jednak wybrać nieco dłuższą ochronę, ponieważ zawsze mogą przytrafić się pewne opóźnienia, a im bardziej zaawansowany etap prac budowlanych, tym więcej potencjalnych zagrożeń dla budynku.

 

Jaki jest zakres ubezpieczenia domu w budowie?

 

Dokładny zakres ubezpieczenia zawsze jest ustalany w momencie podpisywania umowy z firmą ubezpieczeniową. Polisa na budowę domu chroni przede wszystkim przed czynnikami losowymi, takimi jak: uderzenie pioruna, zalanie, grad, huragan, obsuwanie i zapadanie się ziemi (o ile inwestor wykonał badania geotechniczne). Ubezpieczenie domu w budowie obejmuje również pożar, eksplozje czy akty wandalizmu. W przypadku domu w stanie surowym zamkniętym można rozszerzyć ochronę, zabezpieczając się przed kradzieżą z włamaniem. A warto pamiętać o tym, że w domu przechowywane będą dość drogie narzędzia i sprzęt.

 

Niektóre polisy ubezpieczeniowe oferują również pakiet medyczny dla pracowników, którzy wykonują prace budowlane. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy inwestor planuje realizować niektóre prace samodzielnie, a także będzie korzystał z usług wielu podwykonawców. Jeśli jednak za budowę domu odpowiada profesjonalna firma budowlana, wówczas to właśnie ona jest zobowiązana do zapewnienia należytego ubezpieczenia swoim pracownikom.