Konieczność segregowania odpadów sprawia, że coraz większa liczba właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na wybudowanie wiaty śmietnikowej. Taka wiata znacznie ułatwia segregację odpadów i sprawia, że poszczególne worki z odpadami nie muszą być przechowywane w garażu, w pomieszczeniu gospodarczym, czy też przed domem. Jakie kwestie należy uwzględnić przy budowie wiaty śmietnikowej przy domu?
Czy na budowę wiaty potrzebne jest zezwolenie?
Na początek warto przyjrzeć się kwestiom formalnym. Inwestorzy planujący budowę dowolnego obiektu na działce często zastanawiają się, czy mogą rozpocząć taką budowę bez pozwolenia ze strony urzędu miasta lub urzędu gminy. Wiatę śmietnikową możemy postawić bez pozwolenia, a także bez konieczności zgłaszania budowy, o ile jej powierzchnia nie przekracza 50m2. W przypadku wiat śmietnikowych w formie altany, formalności nie są konieczne, jeśli powierzchnia obiektu nie będzie większa niż 35m2. Bez zgłoszenia i pozwolenia możemy postawić maksymalnie dwa takie obiekty na każde 1000m2 naszej działki.
W którym miejscu działki warto postawić wiatę śmietnikową?
Pierwszym krokiem jest wybór lokalizacji, w której wzniesiona zostanie nasza wiata śmietnikowa. Niezbędnym warunkiem jest oczywiście usytuowanie wiaty na naszej posesji przy ogrodzeniu od strony ulicy. Optymalne położenie to narożnik działki, ponieważ w ten sposób wiata nie wpływa niekorzystnie na stylistykę naszego ogrodu. Dodatkowo, ograniczymy problem przykrych zapachów w okresie letnim. Jeśli nie ma możliwości postawienia wiaty w narożniku, zdecydujemy się na budowę przy furtce. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu możesz dowiedzieć się więcej o zasadach prawidłowego zagospodarowania terenu działki.
Wiata może stanowić integralną część ogrodzenia, ale nie może oczywiście wystawać poza naszą działkę. Wiata składa się z ogrodzenia, zadaszenia, utwardzonej i równej podłogi, a także z wejścia. Najpopularniejsze modele posiadają dwa wejścia: od strony wewnętrznej i zewnętrznej. W takiej sytuacji, firmy odpowiedzialne za wywóz śmieci zajmą się opróżnianiem pojemników i zabieraniem odpadów, dzięki czemu, nie będziemy musieli pamiętać o terminach oraz o tym, aby wystawić worki i pojemniki ze śmieciami na ulicę. Wiata powinna być również oświetlona.
Rodzaje wiat śmietnikowych
W zależności od materiału, z którego zbudowana jest wiata śmietnikowa, możemy wymienić trzy najpopularniejsze rodzaje wiat: stalowe, drewniane oraz murowane. W przypadku wiat stalowych, są one zbudowane ze specjalnych paneli stalowych, które swoją konstrukcją przypominają deski drewniane. Można je malować na dowolny kolor. Bardzo popularne są również wiaty drewniane, które mogą być wykorzystane w całości z drewna lub z drewna i elementów stali. Tego typu wiaty muszą zostać odpowiednio zaimpregnowane. Stosuje się zadaszenie z blachy lub gontu.
Najtrwalszym, ale zarazem najdroższym rozwiązaniem jest wiata murowana z cegły lub klinkieru. Do budowy takiej wiaty można wykorzystać także naturalny kamień. Wiaty murowane nie wymagają dodatkowej impregnacji i konserwacji. Są w pełni odporne na warunki atmosferyczne.
Ile kosztuje budowa wiaty śmietnikowej?
Koszt budowy wiaty zależy oczywiście od materiałów, z których zostanie ona wykonana. Najtańsze są wiaty ze stalowych paneli z siatką. Taką wiatę można kupić już za 2,000 złotych. Droższe są natomiast wiaty drewniane, które mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych w przypadku estetycznych wiat z drewna. Najbardziej kosztowne są wiaty murowane. Budowę wiaty można zarządzić już na etapie projektowania domu. Firma budowlana New House zajmie się wtedy wzniesieniem takiej wiaty oraz oceni koszty inwestycji. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz poczytać na temat kompleksowych usług budowalnych realizowanych przez firmę New House.
Dlaczego warto zdecydować się na wiatę śmietnikową przy domu?
To bardzo praktyczne rozwiązanie, które znacznie ułatwia nam segregowanie odpadów. W wiacie można umieścić pojemniki na odpady zmieszane i bio, a także kolorowe pojemniki na poszczególne frakcje: tworzywa sztuczne i metale, szkło, papier i tekturę oraz odpady zielone. W takich pojemnikach umieszczamy worki, które są dostarczane przez firmę odpowiedzialną za wywóz śmieci.
Różne frakcje odpadów są wywożone w różne dni tygodnia. To sprawia, że właściciele domów muszą pamiętać o terminach wywozów i wystawiać śmieci na ulicę, aby mogły zostać zabrane. Wiata z oddzielnym wejściem od strony ulicy sprawia, że pracownicy firmy opróżnią pojemniki oraz zabiorą worki z odpadami, co pozwoli nam zaoszczędzić czas i wyrzucić z głowy konieczność pamiętania o terminach wywozu odpadów. Wiata śmietnikowa przy domu sprawia, że nie musimy składować odpadów w domu, co oczywiście pozwala zaoszczędzić miejsce oraz wyeliminować problem przykrych zapachów.