Akademia Budowlana

Lukarna dachowa – co warto wiedzieć na ten temat?

Spis treści:

 

Lukarna dachowa – co warto wiedzieć na ten temat

 

Lukarna dachowa to element architektoniczny, który ma zapewnić więcej światła dziennego w pomieszczeniach na poddaszu. To rozwiązanie stosowane od wielu wieków, gdy nie było jeszcze możliwości wstawienia okien dachowych. Mimo, że dziś dysponujemy już bardzo nowoczesnymi oknami dachowymi, lukarny wciąż cieszą się sporą popularnością, ponieważ urozmaicają wygląd budynku. W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje o lukarnach dachowych.

 

Co to jest lukarna?

 

Lukarna, określana również jako gibel, to element architektoniczny wykonywany w dachu, umożliwiający wstawienie pionowego okna lub portfenetru, które zapewnią większą ilość światła dziennego pomieszczeniom usytuowanym na poddaszu. Lukarna składa się ze ściany frontowej, w której umieszcza się okno, powierzchni bocznych łączących się z połacią dachu, a także zadaszenia lukarny. Duże lukarny mogą łączyć się ze ścianami nośnymi budynku, przypominając swoją konstrukcją ścianę szczytową. W tego typu lukarnach można nawet zastosować balkon. Rozwiązanie to było stosowane od wieków, gdy nie istniały jeszcze okna dachowe. Dziś, chociaż to okna dachowe są rozwiązaniem tańszym oraz bardziej funkcjonalnym, lukarny dachowe wciąż cieszą się sporą popularnością i są wykorzystywane we współczesnych projektach domów.

 

Rodzaje lukarn dachowych

 

Lukarny dachowe mogą posiadać różne kształty i zastosowania, a to pozwala nam wyróżnić kilka rodzajów lukarn. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć: