Montaż osprzętu elektrycznego

Offer

Contents:

Montaż osprzętu elektrycznego – co obejmuje ten etap prac

Pełny montaż instalacji elektrycznej jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich ma miejsce w trakcie prac ukierunkowanych na osiągnięcie stanu deweloperskiego. Prowadzi się kable, przewody oraz instalacje, które następnie zostaną schowane w ścianach i podłogach na etapie wykańczania. Po wykończeniu ścian miejsce ma montaż osprzętu elektrycznego. Są to przede wszystkim gniazdka, łączniki, włączniki, ale również instalacje smart home.

Kiedy wykonuje się montaż osprzętu elektrycznego?

Dom w stanie deweloperskim posiada już większą część instalacji elektrycznej, a zatem przewody, kable, puszki oraz inne elementy, które mają zostać ukryte w ścianie lub w podłodze. W tym drugim przypadku mowa także o matach grzewczych. Ważną częścią jest instalacja odgromowa, która ma zapewnić bezpieczeństwo instalacji w trakcie burzy. Prace są realizowane zgodnie z projektem budowlanym, na którym zaznaczone zostały punkty oświetlenia oraz gniazdka. A zatem, stan deweloperskim posiada już ukrytą część instalacji, a ze ścian wystają przewody, które umożliwią nam montaż osprzętu elektrycznego.

Montaż osprzętu elektrycznego to jeden z ostatnich etapów prac przy wykańczaniu domu. Prace realizuje się już po położeniu podłóg, pomalowaniu ścian oraz montażu drzwi i listew przypodłogowych. Dzięki temu, osprzęt nie będzie narażony na zabrudzenia w trakcie kolejnych prac wykończeniowych. Równolegle z montażem osprzętu elektrycznego

Jakie elementy obejmuje montaż osprzętu elektrycznego?

Montaż osprzętu elektrycznego to przede wszystkim montaż gniazdek, łączników, a także włączników światła. Biorąc pod uwagę, że cały dom jest już wykończony i jest to jeden z ostatnich etapów prac, równolegle można także zadbać o montaż oświetlenia. Miejsca na osprzęt elektryczny zostały pozostawione zgodnie z wytycznymi projektu budowlanego. To tam znajdziemy informacje o liczbie i rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych oraz punktów oświetlenia.

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkamy się z inteligentnymi domami, w których wykorzystuje się liczne systemy wspierające komfort domowników, a także bezpieczeństwo. Są to czujniki dymu, systemy alarmowe, systemy odpowiedzialne za automatyczne zapalanie światła, czy też umożliwiające zdalne zamknięcie drzwi i okien. Jeśli Twój dom będzie posiadał tego typu systemy, po zakończeniu montażu elektrycznego można od razu przystąpić do prac związanych z wdrożeniem rozwiązań zgodnych z koncepcją smart home.

Na co zwrócić uwagę przy montażu osprzętu?

Bardzo istotną kwestią jest oczywiście dobór właściwych gniazdek. W łazienkach i kuchniach powinno się stosować gniazdka z klapką chroniącą przed wilgocią. Klasa szczelności tych gniazdek to minimum IP40. Obecnie można stosować wyłącznie gniazdka posiadające uziemienie oraz stosowne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Jest to sprawdzane w trakcie kontroli sieci elektrycznej, a wszelkie błędy i niedoskonałości muszą zostać na bieżąco poprawione, jako iż ewentualna usterka źle zabezpieczonego gniazdka nie będzie podlegała odszkodowaniu z ubezpieczenia.

Montaż osprzętu elektrycznego ma także wpływ na wystrój wnętrza. Gniazdka i włączniki światła powinny być dobrane w tej samej kolorystyce i stylistyce. Obecnie niezwykle popularne są włączniki dotykowe ze szklanym panelem. Jeśli zdecydujemy się na żarówki LED z regulacją natężenia światła, taki panel pozwoli płynnym dotykiem dostosować oświetlenie do naszych potrzeb. Należy jednak mieć na względzie, że montaż bardziej skomplikowanych włączników może okazać się droższy. Po ukończeniu prac niezbędny jest przegląd instalacji elektrycznej. Ponadto, właściciele domów jednorodzinnych powinni zamawiać taki przegląd raz do roku.

Ile kosztuje montaż osprzętu elektrycznego?

Na łączny koszt montażu osprzętu elektrycznego składa się przede wszystkim liczba punktów. Każde gniazdko, łącznik czy włącznik światła to osobny punkt. Wiele zależy także od wybranego modelu gniazdka i włączników – jeśli są one wyposażone w dodatkowe funkcje (np. gniazdo USB w gniazdku) wówczas montaż wymaga nieco więcej czasu, a to oznacza, że usługa będzie droższa. Jeśli chodzi o gniazdka elektryczne, montaż jednego gniazdka w zależności od lokalizacji w Polsce to wydatek rzędu 20 złotych za proste gniazdka i ok. 50 zł za bardziej skomplikowane modele.

Nieco więcej płaci się natomiast za montaż gniazdek trójfazowych oraz siłowych. Tutaj zapłacimy ok. 50 – 70 zł za punkt. Dość podobnie prezentują się ceny za montaż włączników światła – tutaj również wiele zależy od stopnia skomplikowania. Jeśli chodzi o montaż oświetlenia, każdy punkt to 30 – 60 zł za proste oświetlenie punktowe (np. kinkiet) i 100 – 200 zł za oświetlenie listwowe. W sumie, za kompletny osprzęt elektryczny w nowym domu zapłacimy przynajmniej ok. 2,000 złotych. W przypadku bardzo dużych domów z wieloma punktami oraz przy wyborze skomplikowanych rozwiązań koszt montażu może wynieść nawet ponad 10,000 złotych.

Contact

We are available 7 days a week, from 7:00am to 9:00pm

We will be happy to answer any question.
We encourage you to contact us.

kontakt20@new-house.com.pl

r_skulimowski_contact_section_new