Domy do 100m2

Projekty domów do 100 m²

Żyjemy w czasach, w których jedyną pewną jest zmiana. Dlatego część inwestorów odchodzi od budowy obszernych i kosztownych rezydencji na rzecz mniejszych projektów domów do 100 m². Koszt ich stworzenia jest porównywalny ze środkami, jakie musielibyśmy wydać na zakup mieszkania. Tak więc w podobnej cenie zyskujemy niezależność, jaką daje dom jednorodzinny i jednocześnie nie obciążamy nadmiernie domowego budżetu wysokim kredytem hipotecznym, zapewniając sobie wyższym poziom finansowego bezpieczeństwa na przyszłość. A to nie jedyne zalety, jakie ma mniejsza powierzchnia budynku. Mniej metrów kwadratowych oznacza również oszczędności w zakresie późniejszej eksploatacji domu. Nie wspominając już, o oszczędności czasu poświęcanego na jego utrzymanie w czystości. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że wzorem Skandynawów zaczynamy budować niewielkie i proste domy, które jednocześnie wyróżniają się dużą funkcjonalnością.

 

Domy parterowe do 100 m² - charakterystyka

Projekty domów parterowych do 100 m² najczęściej oparte są na planie prostokąta lub kwadratu. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że są idealne także na wąskie działki, których koszt jest niższy. Tego rodzaju budynek najczęściej wieńczy prosty dwuspadowy lub ewentualnie czterospadowy dach. A cała bryła jest zwarta i prosta, pozbawiona zbędnych detali. Wbrew pozorom na tej stosunkowo niewielkie przestrzeni można z powodzeniem stworzyć przyjazną i funkcjonalną przestrzeń życiową dla rodziny.

W naszej bazie gotowych projektów z aktualną wyceną znaleźć można różnorodne wzory domów do 100 m² tanich w budowie np.:

  • projekty domów na wąską działkę,
  • domy parterowe z płaskim dachem,
  • domy parterowe z dachem dwuspadowym,
  • projekty domów z poddaszem,
  • projekty domów z garażem na jeden lub dwa pojazdy,
  • projekty domów bez garażu
  • projekty domów z piwnicą.

 

Projekt domu do 100 m² - zalety

Kiedy już wiemy, z jak szerokiej bazy projektowej małych domów możemy wybierać, zasadnym jest zastanowienie się, jakie są główne zalety budowy niewielkiej nieruchomości?

  • Niższy koszt budowy

Inwestorzy coraz częściej skrupulatnie liczą wydatki i coraz częściej wolą mniejszą przestrzeń za mniejsze pieniądze niż ogromny metraż spłacany przez 30 lat. Szczególnie że w dużych miastach mieszkanie w bloku to najczęściej koszt porównywalny z budową domu na terenach podmiejskich. A czystsze powietrze i dostęp do natury dostajemy niejako w gratisie.

 

  • Niższy koszt zakupu działki

Niewielka nieruchomość wymaga mniejszej działki, a co za tym idzie, również kosztuje mniej. Szczególnie że mały dom często można zmieścić na wąskim terenie, na którym duży budynek nie mógłby stanąć.

 

  • Można kupić lepiej położoną działkę

Kiedy planujemy budowę taniego domu do 100 m², możemy pokusić się o to, aby zaoszczędzone pieniądze zainwestować w lepiej położoną a co za tym idzie nieco droższą działkę. Pięknego widoku z okna i wyjątkowego otoczenia naszego miejsca na ziemi nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Projekt domu, jego wielkość czy inne detale zawsze można zmienić, fatalne położenie niekoniecznie. Warto o tym pamiętać.

 

  • Tańsze utrzymanie

Projekty domów tanich w budowie do 100 m² są również tańsze w ich późniejszej eksploatacji niezależnie od źródła ciepła, jakie wybierzemy. Mniej pomieszczeń to także mniejsze rachunki za prąd niezbędny do oświetlenia nieruchomości i niższe koszty ewentualnych konserwacji i remontów, które przecież pewnego dnia będą konieczne.

 

  • Lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni

W niewielkich domach nie ma miejsca na zbędne, reprezentacyjne pomieszczenia, rozbudowane ciągi komunikacyjne czy obszerne schody. W przypadku projektów domów do 100 m² powierzchnia musi być wykorzystana efektywnie i funkcjonalnie do ostatniego metra. A więc docelowo nie płacimy za przestrzeń, w której mieszkać będzie jedynie wiatr.

 

  • Mniej metrów kwadratowych do urządzenia

Umeblowanie i aranżacja małej powierzchni kosztuje znacznie mniej niż obszernej rezydencji. A jeśli mamy do zrobienia mniejsze zakupy to możemy postawić na meble, sprzęty i dodatki wyższej jakości, wykonane z trwałych materiałów, dzięki czemu zapewnimy sobie ich bezawaryjne działanie na lata. Nie bez znaczenia jest także ich aspekt estetyczny, nie od dziś bowiem wiadomo, że designerskie przedmioty cieszą oko znacznie bardziej niż te pochodzące z produkcji masowej.

 

  • Mniejsza powierzchnia do sprzątania

Dom do 100 m² jest także doskonałą odpowiedzią na towarzyszący nam współcześnie brak czasu. Nie da się bowiem ukryć, że mały dom łatwiej utrzymać w czystości i trzeba przeznaczyć na to mniej czasu niż gdybyśmy dysponowali nieruchomością o powierzchni 200 czy 300 m². Zaoszczędzone w ten sposób godziny można poświęcić na odpoczynek, rozwijanie posiadanych pasji czy spędzanie czasu w gronie najbliższych.

 

Jak wybrać projekt domu do 100 m²

Najważniejszą zmienną, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, poszukując najlepszego dla nas projektu domu do 100 m², jest właściwa organizacja przestrzeni w jego wnętrzu. Ważne by była starannie rozplanowana i uwzględniała zarówno aspekt funkcjonalny, estetyczny i ekonomiczny. W przypadku tego typu niewielkich nieruchomości najczęściej wykorzystuje się otwartą strefę dzienną, dzięki której wnętrze nabiera większej przestronności.

Połączenie salonu, kuchni oraz jadalni sprzyja także zacieśnianiu więzi rodzinnych. Niezwykle ważne jest, aby mały dom miał odpowiednią ilość przeszkleń, które w praktyce wpuszczą do wnętrz maksymalną ilość światła dziennego, co optycznie je powiększy. Warto zwrócić uwagę także na odpowiednią organizację pod względem przechowywania. Nawet niewielka garderoba czy praktyczne schowki kreatywnie wykorzystujące wolną przestrzeń mogą zdziałać prawdziwe cuda, jeśli chodzi o utrzymanie ładu i porządku w domu. Ten aspekt nabiera szczególnego znaczenia, gdy wśród mieszkańców są dzieci.

Otwartą kwestią pozostaje posiadanie garażu, ponieważ w tym przypadku wiele zależy od wielkości działki, jaką dysponują inwestorzy. W naszej bazie znaleźć można zarówno projekty domów do 100 m² z garażem umieszczonym w bryle budynku, jak i bez garażu. Również to czy mały dom będzie miał podpiwniczenie, zależy od indywidualnych preferencji przyszłych właścicieli. Piwnica z jednej strony daje możliwość wykorzystania kolejnych pomieszczeń, z drugiej zaś jej wykonanie znacząco podnosi koszt inwestycji. Należy się więc zastanowić czy warto? Szczególnie że można przecież zdecydować się na dom parterowy z poddaszem użytkowym, którego wykonanie jest tańsze niż piwnicy, nawet jeśli doliczymy kosztowne schody.

 

Podsumowanie

Projekty domów do 100 m² doskonale wpisują się w aktualne tempo oraz styl życia wielu Polaków. Inwestorów przekonują mniejsze koszty budowy, a co za tym idzie często również niższy kredyt hipoteczny, mniejsze koszty eksploatacji i mniej sprzątania. A to wszystko przy jednoczesnym komforcie codziennego użytkowania i wysokim poziomie estetyki. Trzeba przyznać, że brzmi to naprawdę przekonująco.

Jeśli również Ty czujesz się przekonany do pomysłu posiadania niewielkiego domu, to pamiętaj, że możemy go dla Ciebie wybudować! Chętnie weźmiemy na siebie nie tylko działania budowlane, jak i wszelkie formalności administracyjne. Skontaktuj się z New-House i poznaj szczegóły oferowanej współpracy!

 

Projekty małych domów do 100 m2

Projekty małych domów do 100 m2 są świetnym rozwiązaniem gdy mamy nie za dużą działkę lub ograniczone środki na wybudowanie swojego miejsca na ziemi. Na rynku mamy dużo dostępnych gotowych projektów  do 100 m2 powierzchni użytkowej. Są to domy o prostej bryle, a zarazem funkcjonalne, dzięki temu zapewniają komfort domownikom a zarazem są tanie w utrzymaniu. Domy o takiej powierzchni buduje się dosyć szybko i ich koszt budowy jest porównywalny do zakupu mieszkania w dużym mieście.

Kiedy decydujemy się na budowę domu do 100 m2 warto zwrócić uwagę na jego układ funkcjonalny, gdyż na takim metrażu powinniśmy czuć się swobodnie a zarazem powinien zawierać wszystkie niezbędne dla nas pomieszczenia. Jednym z takich gotowych projektów jest projekt o nazwie „Na swoim” https://new-house.com.pl/projekt/1118 . Projekt ten cechuje prosta bryła, przykryta dwuspadowych dachem. Układ wnętrz jest funkcjonalnie zaprojektowany i spełni oczekiwania czteroosobowej rodziny. Dodatkowo posiada garaż jednostanowiskowy. Proste wykończenie elewacji dodaje nowoczesnego charakteru.

Projekt małego domu do 100 m2 nie musi być nudny. Są na rynku dostępne projekty w nowoczesnym wydaniu z płaskim dachem oraz ciekawą architekturą. Projekty te są przeznaczone dla osób które lubią się wyróżniać i iść z duchem czasu. Taką propozycją jest np. gotowy projekt domu Zx105 https://new-house.com.pl/projekt/3136 . Projekt ten ma bardzo nowoczesny wygląd. Dom jest parterowy, pokryty płaskim dachem. Kolorystyka elewacji utrzymana jest w szarościach i bieli. Nad wejściem do domu oraz nad tarasem z tyłu domu  została zaprojektowana nowoczesna pergola. Wnętrze domu to przestronny salon z aneksem kuchennym oraz dwie sypialnie. Idealnie nadaje się dla rodziny 2+1.

Dodatkowym atutem projektów domów do 100 m2 jest niski koszt utrzymania. Jeżeli wybudujemy dom który będzie spełniał normy domu energooszczędnego zapewni to zminimalizowanie kosztów.

Projekty małych domów są również idealne dla seniorów czy osób starszych. Funkcjonalne pomieszczenia, oraz niski koszt utrzymania na pewno będzie spełniał oczekiwania osób które chcą dożyć spokojnej starości. Warto pamiętać że dla takich osób najlepszym rozwiązaniem będą domy parterowe. Bardzo dobrym przykładem takiego domu jest projekt Bambi https://new-house.com.pl/projekt/1045 . Mały, parterowy domek o prostej konstrukcji posiada funkcjonalny układ pomieszczeń. Projekt wnętrz zawiera salon z kominkiem i aneksem kuchennym, dwie sypialnie oraz dwie łazienki.

Projekty domów do 100 m2 mogą spełnić oczekiwania młodych osób jak i starszych. Jest w czym wybierać, mają różne style jak i wiele możliwości jeżeli chodzi o układ funkcjonalny. Dzięki niskim kosztom budowy oraz optymalnym kosztem utrzymania cieszą się dużą popularnością.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły