Wydawać by się mogło, że wraz z wykończeniem domu pod klucz mamy za sobą proces budowlany i możemy się wprowadzać. Jednak nic bardziej mylnego. Pozostaje bowiem jeszcze jeden ważny element w postaci odbioru budynku, który wymagany jest przez polskie prawo budowlane. Czynność ta wchodzi w zakres prac formalnych będących obowiązkiem inwestora oraz firmy realizującej prace budowlane.
Odbiór budynku jest procesem niezwykle złożonym. Wymaga bowiem skompletowania i złożenia drobiazgowej dokumentacji oraz konieczności skontaktowania się z różnorodnymi instytucjami i specjalistami. Inwestorzy, którzy nigdy wcześniej nie zajmowali się odbiorem nieruchomości, najczęściej są przerażeni ogromem formalności, jakie są do załatwienia na tym etapie kończącym proces budowy. Klienci zlecający kompleksową budowę domu firmie New-House nie muszą samodzielnie zajmować się odbiorem budynku. Z pomocą naszych specjalistów przebiega on nie tylko sprawnie, ale i bezstresowo dla inwestora.
Dokumenty niezbędne do przeprowadzenia odbioru budynku
Dokumenty niezbędne do przeprowadzenia odbioru technicznego nieruchomości określa prawo budowlane oraz rozporządzenia rządowe. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze, bez których odbiór budynku będzie niemożliwy. Należy jednak pamiętać, że poniższa lista nie wyczerpuje zakresu dokumentów, jakie mogą być wymagane do przeprowadzenia tego procesu. Co do zasady ilość i zakres dokumentów zależy od indywidualnych decyzji, które zostały ujęte w urzędowym pozwoleniu na budowę.
- Dziennik budowy - jest niezwykle ważnym dokumentem podczas technicznego odbioru budynku. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku nakłada na inwestora i kierownika budowy obowiązek prowadzenia takiego dziennika, w którym uwzględnione zostają wszystkie prace budowlane i wydarzenia, które miały miejsce w trakcie trwania budowy. Znajdziemy tam między innymi informacje o montażach, rozbiórkach, tablicy informacyjnej lub bezpieczeństwie pracy i ochronie zdrowia.
- Oświadczenie kierownika budowy - oświadczenie kierownika budowy to dokument, w którym zapewnia on, że wszystkie prace składające się na kompletny proces budowlany zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, obowiązującym w naszym kraju prawem, przedstawionym projektem oraz warunkami pozwolenia na budowę.
- Poszczególne protokoły wykonania przyłączy budowlanych - w pełni funkcjonalna działka powinna być wyposażona w przyłącza prądu, gazu, wody oraz kanalizacji. Podczas wykonywania każdego z przyłączy wykonywany jest odpowiedni protokół, który trzeba przedłożyć, wnioskując o odbiór techniczny nieruchomości.
- Protokół kontroli przewodów kominowych - dokument ten jest poświadczeniem odbioru kominów wentylacyjnych i dymowych przez kominiarza.
- Mapa inwentaryzacyjna - mapa inwentaryzacyjna jest absolutną podstawą podczas starania się o odbiór budynku mieszkalnego. Jednak inwestor nie może przygotować jej sam. Jej wykonaniem zajmuje się geodeta i przedstawia ona wszystko, co zostało wykonane na konkretnej działce budowlanej. Na tego typu mapie znajduje się zarówno zarys budynku mieszkalnego, jak i również informacje o wszystkich przyłączach, elementach małej architektury, ogrodzeniu, podjeździe, zastosowanej kostce brukowej itp.
- Pozwolenie na realizację budowy – kopia
- Rysunki wchodzące w złożony wcześniej w urzędzie projekt budowlany – kopia. Co ważne rysunki powinny uwzględniać ewentualne zmiany lub zawierać dodatkowy opis wyjaśniający co zostało zmienione?
Odbiór budynku – kiedy możemy załatwiać formalności?
Z formalnym odbiorem budynku nie musimy czekać do chwili zakończenia prac składających się na budowę domu pod klucz. Odbiór domu do użytkowania jest bowiem możliwy już na etapie prac deweloperskich. Jednakże warunkami, które trzeba w takiej sytuacji spełnić, jest wykonanie odpowiednich prac oraz zagospodarowanie terenu w postaci podjazdów, ścieżek, chodników, ogrodzenia nieruchomości. Natomiast do odbioru budynku nie jest konieczne zagospodarowanie ogrodu ani posiadanie projektu jego wykonania.
Jak długo trwa odbiór domu?
Nie oszukujmy się – formalny odbiór budynku najczęściej trwa kilka tygodni i należy mieć tego świadomość, planując ewentualne złożenie wypowiedzenia z zajmowanego aktualnie mieszkania lub przeprowadzkę. Niezbędną dokumentację należy złożyć w lokalnym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, gdzie zostanie ona poddana drobiazgowej analizie. Należy liczyć się również z możliwością osobistej kontroli budynku przez przedstawiciela z urzędu. Jeśli wszystkie zadania związane z odbiorem domu przebiegną bez problemów, budynek zostaje oddany do użytkowania i oznaczony odpowiednim numerem porządkowym. Dopiero gdy tak się stanie, możemy się do niego wprowadzić.
Jaki jest koszt odbioru budynku?
Sam odbiór budynku mieszkalnego jest bezpłatny. Uzyskanie pozwolenia nie generuje bowiem żadnych opłat urzędowych, które inwestor musiałby obowiązkowo uiścić. Jednak proces uzyskiwania odpowiednich dokumentów, przeprowadzania ekspertyz i innych formalności wiąże się z kosztami. Trudno jednak jednoznacznie określić kwotę, na jaką należy się przygotować, ponieważ każdorazowo zależy ona od specyfiki realizowanej budowy.
Formalny odbiór budynku mieszkalnego z New-House
New-House specjalizuje się w kompleksowym budownictwie jednorodzinnym. Działamy w tej branży od 1991 roku i mamy w swoim portfolio ponad półtora tysiąca z powodzeniem zrealizowanych projektów na terenie całego kraju. To pozwala nam nazywać się specjalistami w swojej dziedzinie. Nasz zespół tworzą profesjonaliści posiadający wieloletnie doświadczenie, rozległą i ciągle aktualizowaną wiedzę fachową oraz umiejętności praktyczne. To pozwala nam realizować nawet najbardziej zaawansowane projekty domów dla najbardziej wymagających klientów.
Inwestorzy decydujący się na współpracę z naszą firmą otrzymują pełne wsparcie na każdym etapie składającym się na kompleksową budowę domów. Oznacza to, że zajmujemy się także wszystkim, co związane jest z formalnym odbiorem budynku. Jednak nasza pomoc obejmuje o wiele więcej. Jesteśmy do dyspozycji klientów już w momencie poszukiwania terenu pod budowę, który sprawdzamy pod kątem technicznym i administracyjnym. Następnie pomagamy w znalezieniu wymarzonego projektu domu z gotowej bazy projektowej lub zajmujemy się stworzeniem projektu na indywidualne zamówienie inwestora. Wspieramy klientów również w czasie formalności związanych z doprowadzeniem przyłączy oraz ich fizycznym podłączeniem na działce. Pomagamy w zgromadzeniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. A po zakończeniu prac budowlanych składających się na budowę do stanu surowego, budowę do stanu deweloperskiego oraz budowę domu pod klucz możemy zająć się również aranżacją wnętrz, oraz zagospodarowaniem terenu wokół nieruchomości.
Budowa domu z New-House oprócz ewidentnej oszczędności czasu przynosi również realne zyski finansowe, ponieważ wsparcie specjalistów pozwala uniknąć kosztownych w skutkach decyzji związanych bezpośrednio z nieznajomością zagadnień budowlanych przez inwestora. Nie trzeba dodawać, że w takiej sytuacji klient ma również dużo mniej stresów.
Zainteresowała Cię nasza oferta? To doskonale! W takim razie zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która dla wygody klientów działa nie tylko od poniedziałku do piątku, ale również w weekendy w godzinach 7.00 – 21.00. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące nie tylko odbioru budynków mieszkalnych, ale również całego procesu budowlanego i współpracy z New-House! Zapraszamy!