Plan zagospodarowania działki

Oferta

Plan zagospodarowania działki

Plan Zagospodarowania Terenu (w skrócie PZT) to niezbędny element dokumentacji wchodzącej w projekt domu niezależnie czy mamy do czynienia z projektem gotowym, czy projektem wykonywanym na indywidualne zamówienie inwestora. To jak powinien wyglądać i co powinien zawierać plan zagospodarowania terenu, określono w ustawie o prawie budowlanym oraz w rozporządzeniu o szczegółowym zakresie i formie projektu budowlanego. Zgodnie z powyższymi aktami prawnymi na tego rodzaju plan składa się część opisowa oraz rysunkowa.

Plan zagospodarowania terenu pozwala na funkcjonalne zagospodarowanie działki przy jednoczesnej zgodności z obowiązującym w naszym kraju prawem budowlanym. Warto np. pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury plan zagospodarowania działki budowlanej powinien uwzględniać 25% powierzchni biologicznie czynnej, jednak może się zdarzyć, że ten udział procentowy zostanie zawyżony lub zaniżony przez zapisy zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli tak się stanie, należy zastosować się do jego wymogów.

Plan zagospodarowania terenu musi być przygotowany przez uprawionego architekta, ponieważ jest to jeden z wielu dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Do sporządzenia PZT architekt będzie potrzebował mapy geodezyjnej, wytycznych z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunków zabudowy, jeśli MPZP dla danego terenu nie istnieje (co wcale nie jest rzadkością).

Inwestorzy decydujący się na kompleksową współpracę z New-House nie muszą martwić się przygotowaniem PZT, ponieważ zlecimy i dopilnujemy jego wykonanie przez doświadczonego i sprawdzonego projektanta. To jedna z rozlicznych zalet, jakie niesie ze sobą zlecenie budowy domu naszej firmie.

Plan zagospodarowania terenu – co powinien zawierać?

Wszystkich tych, którzy oczekują jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, musimy rozczarować. Nie ma bowiem sztywnych wytycznych w tym zakresie, a poszczególne plany zagospodarowania terenu różnią się od siebie zależnie od stanu działki oraz tego, jaki projekt będzie realizowany.

Da się jednak wyróżnić kilka elementów określonych przez prawo budowlane, które tego typu projekt powinien posiadać:

 • granice działki budowlanej,

 • usytuowanie, obrys oraz układ obiektów, które znajdują się na działce w momencie sporządzania planu zagospodarowania terenu,

 • usytuowanie, obrys oraz układ obiektów, których wykonanie jest planowane,

 • sieć uzbrojenia terenu,

 • określenie sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków,

 • układ powierzchni biologicznie czynnej,

 • układ komunikacyjny,

 • wskazanie odległości pomiędzy obiektami istniejącymi i planowanymi znajdującymi się na sąsiadujących z działką terenach.

Każda działka jest inna, a co za tym idzie, inne będą również elementy, jakie docelowo znajdą się w planie zagospodarowania terenu. Wiele zależy także od indywidualnych potrzeb inwestora oraz pomysłów przedstawionych przez architekta. To dlatego napisaliśmy, że jednoznaczna odpowiedź na to, co powinien zawierać PZT jest niemożliwa do sprecyzowania, ponieważ sytuacje są różne.

Jaki jest koszt przygotowania Planu Zagospodarowania Terenu?

To, ile docelowo zapłacisz za wykonanie Planu Zagospodarowania Terenu zależy bezpośrednio od tego na jaki rodzaj współpracy z architektem się zdecydujesz. Jeśli postawisz na zakup gotowego projektu domu z wyceną np. z naszej bazy projektowej koszt PZT będziesz mieć wliczony w cenę. Jeśli natomiast postanowisz zamówić indywidualny projekt domu za PZT zapłacisz około 1500 zł.

Jaki będzie plan zagospodarowania terenu stworzony przy wsparciu New-House?

 • zgodny a obowiązującymi przepisami prawa budowlanego,

 • zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub aktualnymi warunkami zabudowy,

 • możliwy do realizacji na konkretnym terenie,

 • zgodny z indywidualnymi warunkami panującymi na działce budowlanej,

 • dopasowany do planowanej budowy,

 • dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestora oraz jego stylu życia i rekreacji,

 • wykorzystujący całą dostępną przestrzeń w sposób funkcjonalny oraz estetyczny.

Zleć przygotowanie Planu Zagospodarowania Terenu firmie New-House

Planujesz budowę domu i w związku z tym będziesz musiał zlecić przygotowanie PZT? W takiej sytuacji powinieneś poważnie rozważyć podjęcie współpracy z naszą firmą. Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią. Ponieważ będziemy dla Ciebie wsparciem na każdym etapie budowy domu. W praktyce oznacza to, że zajmiemy się nie tylko wykonaniem fundamentów, ścian i dachu Twojego nowego domu. Weźmiemy na siebie także wszystkie formalności i sprawy administracyjne.

Kompleksową budową domów jednorodzinnych zajmujemy się od 1991 roku i w tym czasie zrealizowaliśmy ponad 1500 projektów nieruchomości. Oznacza to, że mamy nie tylko duże doświadczenia, ale również rozległą wiedzę fachową i umiejętności praktyczne. Wsparciem jest dla nas również nowoczesne zaplecze technologiczne, jakim dysponujemy. Z naszą pomocą budowa pod klucz zajmuje zaledwie 9 miesięcy, a na wszystkie wykonane przez nas usługi dajemy dziesięcioletnią gwarancję jakości.

Chcesz poznać więcej szczegółów oferowanej współpracy, odwiedź zakładkę https://new-house.com.pl/oferta lub skontaktuj się z naszą infolinią czynną 7 dni w tygodniu w godzinach 7.00 – 21.00. Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Czekamy na Twój telefon!


 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt20@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new