Budynki gospodarcze

Oferta

Spis treści:

Budowa budynków gospodarczych – krok po kroku

Projekt, realizacja, wszystkie formalności – jak dokładnie przebiega budowa budynku gospodarczego? Kiedy trzeba uzyskiwać pozwolenie na budowę, a kiedy można pominąć ten etap? Co zrobić, żeby budowa budynków gospodarczych przebiegała sprawnie, a efekt był zadowalający? To kwestie, na które warto sobie odpowiedzieć.

Przed rozpoczęciem pracy przy budowie budynku gospodarczego, warto dokładnie zapoznać się z obowiązującym prawem budowlanym lub sięgnąć porady fachowca. Warto pamiętać o tym, że budowa budynków gospodarczych wiąże się z realizacją pewnych formalności, które jednak mogą się różnić od tych, które należy zrealizować w przypadku tradycyjnej budowy budynku mieszkalnego.

Budynki gospodarcze w ujęciu prawa budowlanego

Co mieści się w pojęciu budynku gospodarczego? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, warto skorzystać z informacji ujętych w prawie budowlanym. Zgodnie z informacjami, które można tam znaleźć, budynki gospodarcze to te, które służą osobom zamieszkującym budynek mieszkalny, budynek zamieszkania zbiorowego, rekreacji indywidualnej, a także najbliższego otoczenia.

Warto zwrócić uwagę na sformułowanie, że budynek powinien „służyć” mieszkańcom. Oznacza to, że powinien on być możliwy do funkcjonalnego wykorzystania. Budynki gospodarcze to na przykład mały garaż, przydomowy składzik na sprzęt ogrodowy i tym podobne. Jednak budynkiem gospodarczym nie będzie na pewno altana, pergola, oranżeria czy też domek letniskowy, ich przeznaczenie jest zupełnie inne. Budynek gospodarczy to taki, który posiada fundamenty, ściany, dach, a jego przeczeniem jest organizacja gospodarcza przestrzeni, czyli na przykład składowanie jakich narzędzi lub umożliwienie wykonywania tam jakichś czynności.

Budowa budynków gospodarczych i wymagane formalności

O czym należy pamiętać decydując się na budowę budynku gospodarczego? Przede wszystkim o sprawdzeniu, czy planowana realizacja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub uzyskaną wcześniej decyzją o warunkach zabudowy. To podstawowe dokumenty, które określają możliwość podjęcia jakichkolwiek działań na wybranej działce.

Kolejne kroki mogą wyglądać różnorodnie. Czasami budowa budynku gospodarczego będzie wymagała przedstawienia projektu realizacji i uzyskania pozwolenia na budowę, a czasami wystarczy samo zgłoszenie realizacji. Budowa budynków gospodarczych bez wykonania któregokolwiek z rozwiązań równa się samowoli budowlanej. Wówczas sprawą zajmuje się powiatowy inspektor nadzoru budowlanego i może nawet nakazać rozbiórkę całego budynku pod groźbą kolejnych konsekwencji prawnych. Budowa budynku gospodarczego bez zgłoszenia i uzyskiwania pozwolenia może się odbyć tylko wtedy, gdy jest realizowana w ramach zabudowy zagrodowej na gospodarstwie rolniczym, a budynek jest związany z produkcją rolną.

Kiedy można ominąć obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę budynku gospodarczego? Zgodnie z prawem budowlanym budowa budynku gospodarczego na zgłoszenie może zostać zrealizowana, gdy powierzchnia zabudowy nie będzie przekraczać trzydziestu pięciu metrów kwadratowych. Kolejnym warunkiem jest to, by realizowany budynek był parterowy i wolnostojący.

Budynki gospodarcze mogą być również rozbudowywane bez uzyskiwana pozwolenia na budowę. Ważne jest jednak, by przy realizowaniu przebudowy nie naruszyć wcześniej wymienionych zasad. Oznacza to, że przestrzeń budynku może być poszerzona, ale wciąż nie może przekraczać 35 mkw.

Co więcej, trzeba pamiętać również o tym, że prawo budowlane określa maksymalną powierzchnię wszystkich budynków gospodarczych na jednej działce, którą można zrealizować bez ubiegania się o pozwolenie na budowę. W związku z 29 artykułem ustawy prawa budowlanego, wszystkich (nie tylko gospodarczych) obiektów na działce nie może być więcej niż dwa na pięćset metrów kwadratowych. Jeśli ich ilość przekracza podane wytyczne, konieczne będzie wnioskowanie o pozwolenie na realizację danej budowy.

Budowa budynku gospodarczego na zgłoszenie

Jeśli planują Państwo wybudować budynek gospodarczy do 35 metrów kwadratowych, należy odpowiednio wcześnie złożyć zgłoszenie o wykonywaniu takich prac do starostwa powiatowego. Starosta ma 21 jeden dni na rozpatrzenie dokumentu, a jeśli w tym czasie nie zgłosi sprzeciwu – można rozpocząć realizację. Budowa budynku gospodarczego powinna dostać zrealizowana w przeciągu dwóch lat od złożenia zgłoszenia.

Zgłoszenie budowy budynku gospodarczego powinno posiadać dokumentu, które informują o tym jaki rodzaj budowy będzie realizowany, a także jego zakres, termin i sposób wykonywania prac budowlanych. Wymagane są również dodatkowe dokumenty, na przykład pozwolenia, opinie specjalistów, szkice budowlane – dokładny zakres formalności jest zwykle zależny od realizowanego projektu.

Budowa budynków gospodarczych z pozwoleniem na realizację

Natomiast jeżeli planują Państwo realizację budynku gospodarczego, który nie pozwala na realizację bez zgłoszenia, warto wiedzieć jak złożyć wniosek o pozwolenie na taką budowę. W przypadku ubiegania się o realizację takiej budowy konieczne będzie złożenie podobnego zestawu dokumentów, ale powinien on zostać dodatkowo wzbogacony o projekt budowlany i projekt zagospodarowania przestrzennego, które zostały przygotowane przez architekta.

Warto pamiętać, że budowa budynków gospodarczych na pozwolenie oznacza, że konieczne będzie zatrudnienie na czas budowy kierownika, a także prowadzenie dziennika budowy. Samo pozwolenie na budowę uzyskuje się poprzez złożenie wniosku w starostwie powiatowym. Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku trwa zazwyczaj do 65 dni.

Projekty budynków gospodarczych i ich realizacja

Budowa budynków gospodarczych przebiega najsprawniej, kiedy zleca się ją profesjonalnej firmie budowlanej oferującej kompleksowe usługi. Tak właśnie działa firma New-House. Wspieramy naszych klientów na każdym etapie realizacji. Pracujący dla nas architekci wykonują między innymi projekty budynków gospodarczych i mogą taki plan przygotować również dla Państwa. Na naszej stronie internetowej mogą Państwo poznać przykładowe realizacje, które powstały na bazie ich projektów: https://new-house.com.pl/realizacje. To świetni fachowcy!

Zastanawiają się Państwo, jaki koszt może obejmować budowa budynku gospodarczego? Zachęcamy do skorzystania z intuicyjnego narzędzia, który przygotowaliśmy z myślą o inwestorach. Nasz kalkulator budowlany na podstawie kilku danych jest w stanie oszacować dla Państwa jaki koszt obejmie realizacja budowy do stanu deweloperskiego, jeśli chodzi o budynki gospodarcze. Mogą Państwo z niego skorzystać pod linkiem: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.

Jeśli mają Państwo jeszcze jakieś pytania o projekty budynków gospodarczych, ich realizację lub o nasze usługi – zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy dostępni przez cały tydzień w godzinach od 7 do 21. Można się z nami kontaktować przez pocztę mailową, telefon lub za pomocą chatu online. Dokładne dane kontaktowe znajdą Państwo na naszej stronie internetowej pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new