Rekuperacja

Oferta

Spis treści:

Rekuperacja w domu energooszczędnym

Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, wciąż konkuruje z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Co jest lepszym rozwiązaniem? Dla inwestorów, którym zależy na energooszczędnych rozwiązaniach w domu, zdecydowanie lepiej będzie zamontować rekuperator.

Coraz więcej inwestorów decyduje się na nowoczesne rozwiązania przy budowie domów. Odpowiednie materiały, dobra izolacja – to zapewnia niższe koszty późniejszej eksploatacji. Do czynników, które mogą wpłynąć na ich obniżenie, dołącza również system rekuperacji powietrza. Jeszcze niedawno rekuperator odzyskiwał 60% ciepła z powietrza, ale dzisiejsza technologia pozwala na uzyskanie nawet 90%. Rekuperacja w domu też jest czymś nowym, jeszcze niedawno był to produkt wykorzystywany wyłącznie w budynkach użyteczności publicznej. Z czasem postanowiono jednak wykorzystać jej niesamowite zalety, również w budynkach mieszkalnych.

Czym jest rekuperacja w domu?

System rekuperacji powietrza składa się przede wszystkim z rekuperatora i kanałów wentylacyjnych. Ich zadaniem jest przeprowadzanie wentylacji powietrza w sposób nawiewno-wywiewny. W rekuperatorze spotyka się powietrze z dwóch źródeł: z wnętrza domu oraz spoza niego. Nie mieszają się one ze sobą, lecz poddają wymianie ciepła. Brudne i zużyte powietrze z wnętrza domu oddaje swoje ciepło dla zimnego, lecz czystego powietrza z zewnątrz. Czasami do dodatkowe podwyższenia temperatury powietrza używa się gruntowego wymiennika ciepła i grzałek elektrycznych.

Jakie ma atuty montaż rekuperacji?

Rekuperacja, chociaż jest postrzegana przede wszystkim przez pryzmat szybkiego odzyskania ciepła, to ma znacznie więcej zalet. Przede wszystkim warto podkreślić, że powietrze, które dostaje się do domu jest świeże i czyste, ponieważ jest pozbawione wielu zanieczyszczeń. Kiedy zdecydują się Państwo na montaż rekuperacji z dobrej jakości filtrem, wówczas oczyszczenie sięga jeszcze wyższego poziomu – brak w nim bakterii, wirusów, czynników alergennych, spalin, kurzu, owadów. Dodatkowo może również być jonizowane. Oddychanie takim powietrzem, bo konieczności ciągłego wietrzenia domu, jest niesamowicie komfortowe. Ponadto, jednym z większych atutów, jakie ma rekuperacja, jest oszczędność. Inwestorzy, którzy wykonali montaż rekuperacji, osiągają nawet do 50% niższe koszty ogrzewania domu. Ponadto, gdy wentylacja z odzyskiem ciepła, jest planowana już na etapie projektowania budowy domu, oszczędności mogą być jeszcze większe. Pozwala to na pozbycie się chociażby niepotrzebnych kominów wentylacyjnych. Wiele osób przekonuje również fakt, że korzystanie z rekuperacji zapewnia mniejszą emisję gazów cieplarnianych, więc dbamy przy tym o dobrą kondycję naszej planety.

Dlaczego nowoczesny, energooszczędny dom powinien mieć rekuperację?

Nowoczesne budownictwo opiera się o dążenie do uzyskania budynku o coraz to lepszych parametrach. Stawia się na mocne, solidne materiały, a także wytrzymałą, szczelną izolację termiczną i akustyczną. Nowoczesne domy to budynki energooszczędne, które pozwalają na uzyskanie niższych kosztów eksploatacji, a przy tym są zdecydowanie przyjazne środowisku. Jak w ten trend wpisuje się rekuperacja? Szczelne budownictwo uniemożliwia sprawną pracę tradycyjnej, samoczynnej wentylacji. Trzeba o nią zadbać samodzielnie i w tym przypadku świetnie sprawdza się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rekuperator dostarcza do budynku świeże powietrze bez względu na porę roku, a przy tym nie trzeba się bać o utratę ciepła uzyskaną przez ogrzewanie i izolację. Dobrze zaprojektowana rekuperacja zapewni sprawną wentylację z jednoczesnym odzyskiwaniem ciepła z domu nawet na poziomie 90%.

Jakie oszczędności daje rekuperacja w domu?

Wbrew obawom niektórych inwestorów, system rekuperacji nie generuje dużych kosztów pod kątem eksploatacji. Energooszczędny rekuperator zużywa bardzo mało prądu, a przy tym zyskuje się również inne oszczędności. Montaż rekuperacji w domu pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 50% w skali roku. Dzienny koszt używania rekuperatora wynosi zwykle około 40 groszy. Ponadto odpowiednio wcześnie zaplanowana instalacja pozwala na obniżenie kosztów przy budowie, ponieważ można zrezygnować z takich elementów, jak niektóre kominy wentylacyjne. Kiedy budynek będzie zasilany przy użyciu pompy ciepła, można również ograniczyć ponoszone koszta o cenę kominów spalinowych.

Ile kosztuje dobry rekuperator?

Biorąc pod uwagę koszty, jakie będzie generował montaż rekuperacji, trzeba przeanalizować również budynek, w którym ma być system. Rekuperacja w domu do 100 metrów kwadratowych będzie kosztowała znacznie mniej niż rekuperacja w domu o 300 metrach kwadratowych. Wpływ na cenę ma również fakt, czy montaż rekuperacji jest planowany już na etapie budowy czy ma zostać wykonany w istniejącym już budynku. Koszt będzie zdecydowanie niższy, gdy instalacja zostanie ujęta we wstępnym projekcie domu. Wiemy jednak, że inwestorom zależy na przykładowym odniesieniu. Rekuperacja w domu o powierzchni około 150-200 metrów kwadratowych, będzie kosztować mniej więcej 25 tysięcy złotych.

Wentylacja z odzyskiem ciepła czy wentylacja grawitacyjna?

Co jest lepsze? Trudno jednoznacznie określić lepszy wybór, ponieważ oba rozwiązania mogą się sprawdzić, ale w różnych warunkach. Wentylacja z odzyskiem ciepła będzie dobrym wyborem dla osób, którym zależy na energooszczędnym domu i na zminimalizowaniu strat ciepła. Wentylacja grawitacyjne niestety takie straty generuje (nawet do 50% w okresie zimowym), podczas gdy wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala na lepsze warunki cieplne w budynku. Koszt rekuperacji jest co prawda wyższy, lecz pozwala na późniejsze duże oszczędności. Polecamy to rozwiązanie również osobom, którym zależy na świeżym i czystym powietrzu bez względu na porę roku. Efektywność działania wentylacji grawitacyjnej jest niestety uzależniona od panujących w danym momencie warunków atmosferycznych, ponadto taka wentylacja nie pozwala na filtrowanie powietrza.

Rekuperacja w domu – montaż z New-House

Szukają Państwo odpowiedniej firmy, która wykona montaż rekuperacji w Państwa domu? Zachęcamy do współpracy z New-House. Jesteśmy profesjonalną firmą budowlaną, która działa sprawnie od 1991 roku. Mamy za sobą wiele współprac z różnymi inwestorami, wykonywaliśmy dla nich domy od A do Z. Kompleksowa współpraca to idealny sposób na bezstresowe, sprawne wykonanie całej realizacji. Jako gwarancja naszego profesjonalizmu, mogą posłużyć setki zadowolonych opinii klientów, którzy z nami współpracowali. Mogą się Państwo z nimi zapoznać pod linkiem: https://new-house.com.pl/referencje. Polecamy również sprawdzenie realizacji, które zostały kompleksowo wykonane w naszej firmie. Zajęliśmy się projektowaniem, wykonawstwem, a nawet zadbaliśmy o wsparcie przy koniecznej dokumentacji. Domy realizowane przez New-House można obejrzeć na naszej stronie internetowej: https://new-house.com.pl/realizacje.

Jeśli interesuje Państwa rekuperacja w domu, chętnie wykonamy dla Państwa profesjonalny projekt domem z taką instalacją i zajmiemy się wykonawstwem. Zachęcamy do kontaktu: https://new-house.com.pl/kontakt.

 

Rekuperacja w budownictwie jednorodzinnym

Współczesne budownictwo jednorodzinne stawia na rozwiązania energooszczędne. Z racji rosnących cen paliw oraz energii inwestorzy przywiązują coraz większą wagę do szczelności nieruchomości. Z pomocą ich potrzebom przychodzi rynek materiałów budowlanych oferujący produkty izolacyjne o bardzo niskich współczynnikach przenikalności cieplnej oraz producenci szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej. To wszystko sprawia, że w nowo powstających budynkach wentylacja grawitacyjna się zwyczajnie nie sprawdza. Budynki pozbawione nieszczelności mogą mieć w tej sytuacji problem z kondensowaniem wilgoci, powstawaniem pleśni oraz wszechobecnym poczuciem zaduchu w pomieszczeniach.  Aby tego uniknąć, konieczny jest regularny dopływ świeżego powietrza.

Teoretycznie rozwiązaniem jest klasyczna wentylacja mechaniczna. Jednak straty energii cieplnej w budownictwie energooszczędnym, w którym zastosowano taki typ wentylacji, mogą wynieść nawet 60%. Wszystko to z powodu kominów wentylacyjnych. Co więc zrobić, aby zapewnić sobie regularną wymianę powietrza bez strat energetycznych? Należy wykorzystać zalety płynące z wykorzystania rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Zasada działania rekuperacji

Zasada działania rekuperacji jest nieskomplikowana. Na początku system filtruje powietrze doprowadzane z zewnątrz nieruchomości. W ten sposób zanieczyszczenia, pył, smog, alergeny oraz owady nie dostają się do wnętrza domu. Jednocześnie z powietrza, które zostało już zużyte w budynku i tym samym zawiera wirusy, bakterie, roztocza, wilgoć oraz duże ilości CO2 rekuperacja odzyskuje energię, a następnie powietrze to jest usuwane z nieruchomości. Warto również wiedzieć, że powietrze wywiewane (czyli zanieczyszczone) i nawiewane (czyli oczyszczone) nie mają możliwości mieszania się ze sobą.

Domowy system rekuperacji składa się z rekuperatora i kanałów wentylacyjnych, których zadaniem jest przeprowadzanie wentylacji w trybie nawiewno-wywiewnym. W rekuperatorze spotyka się powietrze z domu i spoza niego. Powietrza z obu źródeł nie mieszają się, a jedynie poddają wymianie ciepła. Brudne i zużyte powietrze pochodzące z wnętrza domu oddaje ciepło czystemu, jednakże zimnemu powietrzu pochodzącemu z zewnątrz budynku. Dodatkowo dla podwyższenia temperatury powietrza w domu można zastosować gruntowy wymiennik ciepła (GWC), który podniesie sprawność systemu zimą i pozwoli na chłodzenie latem.

Zalety rekuperacji

Zastosowanie rekuperatora poza dbałością o środowisko naturalne objawiające się zmniejszoną emisją dwutlenku węgla do atmosfery i w konsekwencji czystszego powietrza, którym oddychamy na zewnątrz ma także inne zalety natury ekonomicznej i te wynikające z komfortu, jaki zapewnia rekuperacja. Przyjrzyjmy się im.

Ekonomiczne zalety wykorzystania rekuperacji

Instalacja wentylacyjna wyposażona w rekuperator pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nieruchomości poprzez ograniczenie strat ciepła o 60 do 80%. Należy jednak pamiętać, że warunkiem osiągnięcia pożądanego progu oszczędności jest prawidłowe wykonanie instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła oraz wysokiej jakości centrala wyposażona w rekuperator. Dlatego też do wykonania całości prac związanych z montażem rekuperacji w domu jednorodzinnym najlepiej zatrudnić sprawdzonych fachowców, którzy niejedną tego typu instalację z powodzeniem wykonali. Takich specjalistów znajdziesz w New-House. Pamiętaj również, że nieprawidłowo wykonana instalacja może sprawić, że rachunki za ogrzewanie w Twoim domu nie spadną, a dodatkowo wzrosną.

Drugą z ekonomicznych zalet zastosowania rekuperacji w nowym domu są oszczędności wynikające z faktu, że nie musimy budować drogich kominów przeznaczonych do wentylacji mechanicznej. Nie trzeba także montować drogich okien wyposażonych w mikro wentylację i nawiewniki. Dodatkowo w domach, w których zamontowany jest rekuperator, występuje zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło, dzięki czemu można zmniejszyć rozmiar grzejników i moc samego pieca grzewczego. A to oznacza kolejne oszczędności już na starcie budowy.

Rekuperacja w domu = komfort dla mieszkańców

Zastosowanie rekuperatora zapewnia świeże powietrze w budynku przez całą dobę. W praktyce oznacza to, że mikroklimat w pomieszczeniach jest niezmienny niezależnie od sytuacji na zewnątrz budynku. Dodatkowo rekuperator wyposażony jest w filtr, co gwarantuje napływ czystego powietrza pozbawionego pyłków, kurzu, alergenów oraz owadów. Z jego pomocą nie mamy również problemów z nieprzyjemnymi zapachami w domu. Te zalety mają szczególnie duże znaczenia dla osób cierpiących z powodu alergii lub przewlekłych schorzeń dróg oddechowych. Należy jednak wspomnieć, że oddychanie czystym powietrzem ma niebagatelny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich domowników.

Warto również dodać, że w domach, w których stosowana jest rekuperacja, nie ma problemów z przeciągami, ponieważ nie ma potrzeby klasycznego wietrzenia pomieszczeń poprzez otwieranie okien i drzwi. Dodatkowo dzięki temu do domu nie wpadają komary i muchy, co jest szczególnie uciążliwe w sezonie letnim. Rekuperator pozwala pozbyć się również problemów z zaparowanymi oknami i lustrami.

Ograniczenia rekuperatora

Rekuperacja jak każde rozwiązanie nie jest jednak pozbawiona wad. Do tych najczęściej podnoszonych przez inwestorów należą:

  • wysoki koszt zakupu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem oraz wykonania niezbędnej instalacji,

  • wyższe zużycie prądu wynikające z faktu, że wentylatory rekuperatora pracują 24 godziny na dobę,

  • hałas wytwarzany przez centralę wentylacyjną – z tym akurat można sobie w łatwy sposób poradzić, montując urządzenie z dala od sypialni.

Rekuperacja a nowe przepisy budowlane 2021

Nowe przepisy prawa budowlanego obowiązujące w Polsce od 2021 roku – określane również jako WT2021, dotyczące podniesienia energooszczędności nowych budynków dotyczą zarówno izolacji termicznej, stolarki otworowej, ekologicznych źródeł ciepła wykorzystujących energię odnawialną oraz systemów wentylacyjnych. Okazuje się bowiem, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest najskuteczniejszym sposobem na to, aby spełnić wymagania prawne dotyczące zapotrzebowania budynków na energię pierwotną.

Dzieje się tak, dlatego że rekuperacja odzyskuje energię z wywiewanego powietrza, która w innym wypadku zostałaby bezpowrotnie utracona, a następnie ogrzewa nią (lub ochładza latem) powietrze nawiewane. Tym samym budynek jest w stanie łatwiej sprostać nowym wymogom prawnym. W tej sytuacji może się więc okazać, że montaż systemu rekuperacji w nowych domach jednorodzinnych stanie się normą i koniecznością.

Koszt zakupu rekuperatora? Kiedy instalacja nam się zwróci?

Koszt montażu rekuperacji będzie zdecydowanie niższy, jeśli zdecydujemy się na niego na etapie budowy domu. Szacuje się, że wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu o powierzchni 150 – 200 metrów kwadratowych to koszt około 25 tysięcy złotych.

Docelowy koszt rekuperacji zależy od: mocy rekuperatora, kosztów montażu oraz powierzchni domu. Dlatego też montaż rekuperatora zawsze wyceniamy indywidualnie po zapoznaniu się z parametrami nieruchomości, w której system ma zostać wykonany. Warto również dodać, że na komponentach wykorzystywanych do instalacji nie warto oszczędzać, ponieważ podzespoły niskiej jakości charakteryzują się wysoką awaryjnością.

Szacuje się, że montaż instalacji w oparciu o wysokiej jakości rozwiązania zwraca się po około 10 latach w postaci rachunków za ogrzewanie niższych nawet o 60%. I nawet jeśli dodamy do tego koszt prądu, jaki pobiera rekuperacja oraz koszt jej utrzymania w postaci wymiany filtrów to nadal jest to inwestycja uzasadniona ekonomicznie. Nie wspominając już o aspektach związanych ze zdrowiem domowników i ochroną środowiska naturalnego.

Zainteresował Cię temat montażu rekuperacji w Twoim domu? W takim razie zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości zarówno w zakresie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jak i kompleksowej budowy domu z New-House!

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new