Pompa ciepła

Oferta

Spis treści:

Dom ogrzewany pompą ciepła – czy to się opłaca?

Ogrzewanie domu to bardzo ważna kwestia dla inwestorów. Stając przed tym wyborem, niejednokrotnie potrzebują dłuższego czasu na zastanowienie. Ta decyzja wymaga przeanalizowania różnych ofert na rynku i skonfrontowania ich z własnymi oczekiwaniami oraz możliwościami. Wiele osób decyduje się na dom ogrzewany pompą ciepła. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie? Czy pompa ciepła się opłaca? Jak prezentuje się oferta rynkowa? To wiele pytań, na które warto znać odpowiedź.

Projekty domów ogrzewanych pompą ciepła są świetną alternatywą dla budynków ogrzewanych w tradycyjny sposób. Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które działają w znacznie lepiej zoptymalizowany sposób. Aby uzyskać w domu odpowiednią temperaturę nie ma konieczności rozpalenia pieca do tysiąca stopni, nie musimy generować ogromnej ilości zanieczyszczeń do atmosfery – wystarczy wykorzystać świetne działanie pompy ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest możliwe, dzięki temu, że urządzenie wykorzystuje energię naturalnego środowiska i procesów termodynamicznych. Pompa nie wytwarza samodzielnie ciepła, lecz go pobiera. Pompa ciepła pobiera energię z gruntu, z wody, a nawet z powietrza i przy wsparciu prądu elektrycznego transportuje energię do domu.

Pompa ciepła jest stworzona z różnych elementów wchodzących w zamknięty układ. We wspomnianym układzie porusza się czynnik roboczy, który zmienia swój stan w zależności od elementu układu, w którym się znajduje. Najpierw, jako połączenie cieczy i gazu, trafia do parownika, gdzie jest przeprowadzony przez proces odparowania. W ten sposób pompa ciepła pobiera energię z dolnego źródła, czyli na przykład gruntu lub wody. W kolejnym etapie czynnik roboczy zostanie zassany do sprężarki, jako para. Tutaj są podwyższane jego temperatura, a także ciśnienie. Następnie, już w postaci gazowej, zostaje przeniesiony do skraplacza i oddaje swoje ciepło do instalacji grzewczej. Po skropleniu przechodzimy do ostatniego etapu procesu działania pompy ciepła. Swoją pracę zaczyna teraz zawór rozprężny, którego zadaniem jest odpowiednia redukcja ciśnienia oraz temperatury czynnika, który znajduje się w urządzeniu. Tak przetworzony czynnik wraca do gruntu, gdzie może odzyskać energię, którą wcześniej utracił. Dzięki temu procesowi pompa ciepła do domu dostarcza odpowiednio podgrzaną wodę. Może zostać ona wykorzystana do instalacji grzewczych, takich jak na przykład ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

Pompa ciepła do domu – jakie ma rodzaje?

Pompa ciepła nie jest uniwersalnym urządzeniem, można wyróżnić kilka jej rodzajów. To, na które zdecyduje się inwestor, będzie zależało od jego potrzeb i oczekiwań. Różnią się one przede wszystkim tym, z jakiego źródła dolnego korzystają. Górnym źródłem, bez względu na to, jaka pompa ciepła do domu zostanie wybrana, będzie woda.

Pompa ciepła typu woda-woda

Ta pompa ciepła do ogrzania domu, jako dolne źródło wykorzystuje wodę gruntową, która jest pobierana z wcześniej przygotowanej studni. Po wykorzystaniu wody, jest ona transportowana do drugiej studni. To rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku, gdy mają Państwo możliwość korzystania z cieków wodnych o dużej i stabilnej wydajności. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że koszt takiej realizacji nie obejmuje wyłącznie samej pompy ciepła, ale również przygotowanie dwóch studni. Co więcej, woda, która przepływa przez system może wpłynąć na występowanie korozji lub innych uszkodzeń.

Pompa ciepła typu powietrze-woda

Projekty domów ogrzewanych pompą ciepła zdecydowanie częściej są realizowane z wykorzystaniem tego rozwiązania, zamiast pompy woda-woda. Ta instalacja może być głównym źródłem ogrzewania domu i pozyskiwania ciepłej wody. Te pompy ciepła pobierają swoją energię z zewnętrznego powietrza i świetnie działają przy większości warunków atmosferycznych. Sprawność takiej pompy spada dopiero w momencie, gdy temperatura zewnętrza będzie wynosić poniżej -5 stopni Celsjusza. Wówczas pompa ciepła ogrzewa dom głównie z wykorzystaniem prądu, co negatywnie wpływa na zazwyczaj niskie koszty eksploatacji. Co ciekawe, nowoczesne pompy ciepła do domu pozwalają również na chłodzenie budynku w trakcie wysokich temperatur na zewnątrz. Pozwala na to możliwość regulacji działania urządzenia.

Pompa ciepła typu solanka-woda

Te pompy pobierają energię za pomocą specjalnego wymiennika gruntowego. Jest w nim umieszczony roztwór glikolu, czyli tak zwana solanka, która jest wysoko odporna na zamarzanie. Taki roztwór jest wysoko odporny na zamarzanie. Ogrzewanie domu pompą ciepła w tym przypadku jest podzielone na system z wymiennikami pionowymi i poziomymi. Pompa ciepła z wymiennikiem pionowym jest realizowana w formie odwiertu. Natomiast pompy ciepła z wymiennikiem poziomym mają równolegle ułożone w gruncie pętle z rury. Zdecydowanie się na pompę ciepła typu solanka-woda jest prawdopodobnie najbardziej efektywnym rozwiązaniem, ponieważ będzie sprawnie działało bez względu na temperaturę zewnętrzną.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Wiele osób stojąc przed wyborem instalacji grzewczej, zastanawia się czy dom ogrzewany pompą ciepła będzie dobrym rozwiązaniem. To wszystko zależy od Państwa potrzeb i możliwości finansowych. Nie można ukrywać, że sama pompa ciepła jest dość drogą inwestycją. Trzeba być przygotowanym na koszt rzędu około 20 tysięcy złotych. Jednak w zamian za to uzyskuje się bardzo niski koszt ogrzewania, bo około 20 groszy za 1 kWh.

Jeśli zależy Państwu na bezobsługowym, funkcjonalnym urządzeniu, to pompa ciepła do domu będzie świetnym rozwiązaniem. Jest to system niemal całkowicie zautomatyzowany, dzięki czemu nie wymaga dużej ingerencji użytkowników. Dla wielu osób zaletą będzie również to, że dom ogrzewany pompą ciepła jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym – pozwala na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Pompa ciepła – montaż z firmą New-House

Interesują Państwa projekty domów ogrzewanych pompą ciepła? Zachęcamy do współpracy z naszą firmą. Już od 1991 roku zajmujemy się kompleksową budową domów. W naszych usługach leży także wykonywanie profesjonalnych projektów na indywidualne zamówienie, ale oferujemy również skorzystanie z gotowych projektów domów z naszej bazy: https://new-house.com.pl/projekty-domow

Nasza oferta współpracy jest bardzo szeroka, ponieważ chcemy zapewnić naszym klientom pełen komfort i pewność, że wszystkie zadania związane z realizacją projektu, zostaną wykonane przez profesjonalistów. Oferujemy naszym klientom sprawny montaż pompy ciepła do domu, a także wykonanie instalacji centralnego ogrzewania – na przykład instalacji podłogowej.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszymi referencjami: https://new-house.com.pl/referencje. Jesteśmy kompetentną firmą, z wieloletnim doświadczeniem i wykształconymi, profesjonalnymi pracownikami. O naszym profesjonalizmie mogą świadczyć setki pozytywnych opinii klientów.

Jeśli chcą Państwo podjąć z nami współpracę lub zadać pytania o nasze usługi, o ogrzewanie domu pompą ciepła – zachęcamy do kontaktu. Nasze dane są dostępne pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

 

Pompa ciepła

Koszty ogrzewania wnętrz domów jednorodzinnych oraz wody użytkowej stanowią lwią część corocznych wydatków przeznaczonych na eksploatację nieruchomości. Szacuje się, że pochłaniają nawet 60% domowych budżetów w tym zakresie. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że inwestorzy planujący budowę domu szukają rozwiązań grzewczych, które pozwolą na oszczędności. Osobną kwestią jest coraz większa świadomość ekologiczna, która przyczynia się do wybierania instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Na szczęście istnieje produkt grzewczy, który jest jednocześnie wydajny, trwały oraz uzasadniony ekonomicznie i ekologicznie. Mowa o pompach ciepła, które można z powodzeniem stosować zarówno w budynkach nowobudowanych, jak i tych poddawanych modernizacji.

Zalety pomp ciepła

  • jest to rozwiązanie wykorzystujące odnawialne źródło energii, a co za tym idzie przyjazne dla środowiska naturalnego,

  • „zielona energia” jest przyszłością w zakresie ogrzewania,

  • niskie koszty eksploatacji,

  • system, który działa praktycznie bezobsługowo,

  • brak komina i magazynu do przechowywania opału obniża koszt inwestycji budowlanej,

  • rozwiązanie może ogrzewać pomieszczenia zimą i chłodzić je latem,

  • ponadprzeciętna trwałość urządzenia dochodząca do nawet 50 lat,

  • relatywnie szybki zwrot z inwestycji wynoszący od 5 do 7 lat,

  • pompy ciepła można z powodzeniem połączyć z innymi rozwiązaniami ekologicznymi tj. kolektory słoneczne,

  • na tego rodzaju inwestycję proekologiczną można pozyskać rozliczne źródła finansowania jak choćby dofinansowania, dotacje czy nisko oprocentowane kredyty itp.

Ograniczenia pomp ciepła

  • do wydajnej pracy wymagają zastosowania ogrzewania podłogowego lub ściennego, co oznacza, że w tym przypadku klasyczne grzejniki raczej nie mają zastosowania,

  • wysokie koszty początkowe.

Rodzaje pomp ciepła

Zasadniczo pompy ciepła różnią się rodzajem źródła dolnego, z którego korzystają. Górnym źródłem zawsze jest woda.

  • Pompa ciepła typu woda-woda

Rozwiązanie, którego dolnym źródłem jest woda gruntowa, co oznacza, że aby z niego skorzystać, należy mieć dostęp do wydajnego cieku wodnego. W przypadku tej pompy należy liczyć się nie tylko z kosztem samego urządzenia i jego montażu, ale również z wykonaniem dwóch studni niezbędnych do funkcjonowania systemu.

  • Pompa ciepła typu powietrze-woda

Powietrzna pompa ciepła to popularne rozwiązanie, które energię pobiera z powietrza. Pompa tego typu może odpowiadać zarówno za ogrzewanie domu w miesiącach zimowych, chłodzenie w miesiącach letnich oraz pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej. Warto mieć jednak świadomość, że ta pompa ciepła działa wydajnie do temperatury minus 5 stopni Celsjusza, poniżej tej wartości system przechodzi na ogrzewanie wykorzystujące energię elektryczną. Warto mieć tego świadomość.

  • Pompa ciepła typu solanka-woda

W przypadku tego rozwiązania energia pobierana jest z gruntu za pomocą specjalnego wymiennika wypełnionego roztworem glikolu (solanką) odpornym na zamarzanie. Oznacza to, że gruntowa pompa ciepła działa stabilnie bez względu na panujące warunki atmosferyczne i temperaturę otoczenia.

Ogrzewanie pompą ciepła – od czego zależą koszty?

  1. Rodzaj pompy

Najdroższym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła, która działa z taką samą wydajnością w każdych warunkach. Tańsze są powietrzne pompy ciepła, jednakże ich wydajność uzależniona jest od temperatury panującej na zewnątrz, a co za tym idzie, wymagają wspomagania grzałką lub kotłem elektrycznym co docelowo podnosi koszt ogrzewania.

  1. Oczekiwana temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych.

  2. Długość sezonu grzewczego.

  3. Odpowiednia izolacja budynku

Nowy, dobrze zaizolowany budynek będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą pochodzącą z pompy ciepła.

  1. Powierzchnia grzewcza nieruchomości.

  2. Poziom zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

  3. Cena energii elektrycznej niezbędnej do zasilania pompy ciepła.

Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?

Jeśli poszukujesz rozwiązania grzewczego, które pozwoli Ci chronić środowisko i domowy budżet oraz Twój czas to pompa ciepła jest rozwiązaniem dla Ciebie. Owszem koszt jej zakupu oraz montażu jest znaczny, jednak warto spojrzeć na to z większej perspektywy i uświadomić sobie, że za kilka lat, gdy inwestycja się zwróci, ogrzewanie naszego domu będzie kosztować tylko tyle, ile prądu zużywa do swojej pracy pompa ciepła. To niewątpliwie przemawia do wyobraźni.

Jeśli planujesz budowę domu i przy tej okazji rozważasz montaż pompy ciepła, to doskonale trafiłeś! W naszym portfolio znajdziesz wiele tego typu projektów domów, które zrealizowaliśmy z powodzeniem. Zakres naszych usług obejmuje zarówno dostosowanie projektów do potrzeb rozwiązań grzewczych wykorzystujących pompy ciepła, jak również sprawny montaż urządzenia oraz wykonanie kompletnej instalacji centralnego ogrzewania.

Wybierając współpracę z New-House stawiasz na wieloletnie doświadczenie oraz rozległą wiedzę naszych fachowców, którzy tworzą wymarzone domy dla klientów od 1991 roku. Zadzwoń i sprawdź, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt51@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new