Kominki

Oferta

Kominki

 

Kominek w domu może pełnić dwojaką funkcję. Może stanowić wyłącznie element dekoracyjny, co oznacza incydentalne użycie wyłącznie w celach zbudowania przytulnej atmosfery i klimatu we wnętrzu. Może również wydajnie wspierać ogrzewanie domu jednorodzinnego, będąc głównym lub dodatkowym źródłem ciepła w budynku. Jednak niezależnie od roli, jaką kominek ma odgrywać, należy zadbać o to, aby był bezpieczny i funkcjonalny w użytkowaniu oraz pasował do stylistyki budynku i estetyki pomieszczeń. Dopiero takie połączenie pozwoli prawdziwie cieszyć się walorami posiadania kominka w domu jednorodzinnym.

 

Spis treści:

  • Wybór kominka do domu jednorodzinnego – co należy wziąć pod uwagę?

  • Rodzaje kominków

  • Kominki z otwartym wkładem kominowym

  • Kominki z zamkniętym wkładem kominowym

  • Kominki wolnostojące, tzw. kozy

  • Kominki gazowe

  • Kominki elektryczne

  • Biokominki

  • Gdzie zamontować kominek?

  • Jaki kominek pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

  • Co zrobić, aby kominek był bezpieczny?

  • Ile kosztuje kominek do ogrzewania domu jednorodzinnego?

  • Zalety i wady posiadania kominka i ogrzewania domu kominkiem


 

Wybór kominka do domu jednorodzinnego – co należy wziąć pod uwagę?

Rozważając zamontowanie kominka podczas budowy domu jednorodzinnego, warto zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od wybranego rozwiązania i jakie potrzeby ma ono zaspokajać. Dodatkowo należy poważnie przemyśleć poniższe kwestie:

  • Jaki tryb życia prowadzisz – czy jesteś domatorem, czy często wyjeżdżasz niezależnie od pory roku itp.?

  • Jak zapatrujesz się na kwestię palenia w kominku – możesz to robić incydentalnie czy wręcz przeciwnie każdego dnia?

  • Czy dysponujesz wolnym czasem i ile go posiadasz?

  • Jak wyglądają Twoje wyobrażenia dotyczące palenia w kominku i utrzymywania go w czystości, a jak wyglądają realia i czy czasem nie ma rozbieżności pomiędzy nimi?

Kolejną sprawą są kwestie techniczne związane z zaprojektowaniem oraz montażem kominka. Najrozsądniej jest taką inwestycję zaplanować na etapie budowy domu – takie rozwiązanie jest najbardziej uzasadnione pod kątem logiki postępowania oraz ekonomii całego przedsięwzięcia.

W kontekście spraw technicznych powinieneś się zastanowić nad poniższymi kwestiami:

  1. Jaką technikę funkcjonowania kominka chcesz wybrać np. kominek na drewno z płaszczem wodnym, kominek konwekcyjny, kominek gazowy, kominek elektryczny a może biokominek?

  2. Jakie mają być główne źródła ciepła w Twoim nowym domu i czy kominek ma być jednym z nich?

  3. Jeśli kominek ma być głównym źródłem ciepła, wielkość zapotrzebowania cieplnego budynku odpowie Ci na pytanie kominka, o jakiej mocy będziesz potrzebował? Zapotrzebowanie to będzie niższe, jeśli Twój dom będzie dobrze ocieplony.

  4. Ile pomieszczeń ma ogrzewać Twój kominek – ta informacja zdeterminuje rodzaje kominków, jakie masz do wyboru?

  5. Gdzie w Twoim domu znajduje się komin i jaki jest to typ komina?

  6. Jaki rodzaj wentylacji będzie w pomieszczeniu, w którym planujesz montaż kominka. Ważna uwaga – kominka nie zamontujesz w pomieszczeniu, w którym nie ma wentylacji, to znaczy technicznie możesz go zamontować, ale żaden kominiarz Ci go nie odbierze, ponieważ brak wentylacji stwarza realne ryzyko niekontrolowanego rozprzestrzeniania się spalin po domu.

  7. Jaki jest kształt pomieszczenia, w którym chcesz zamontować kominek – być może w wybranym przez Ciebie miejscu nie będzie to możliwe.

Rodzaje kominków

Kominki z otwartym wkładem kominowym

Kominki otwarte z racji niskiego potencjału grzewczego nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń. Drewno w takim palenisku spala się niezwykle szybko, co czyni to rozwiązanie również mało ekonomicznym. Otwarty kominek na drewno doskonale sprawdzi się w roli estetycznego elementu wnętrza, który podnosi jego walory reprezentacyjne.

Kominki z zamkniętym wkładem kominowym

Mogą stanowić realne wsparcie w ogrzewaniu budynku jednorodzinnego. Zamknięty wkład kominowy ma np. kominek z płaszczem wodnym. To bezpieczne i ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie, które może ogrzewać zarówno pomieszczenia, jak i wodę użytkową. Alternatywą jest kominek powietrzny nazywany również konwekcyjnym, jednak w jego przypadku należy szczególnie zadbać o staranność wykonania zabudowy, która ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo użytkowania rozwiązania, ale również na wydajność ogrzewania.

Kominki wolnostojące, tzw. kozy

Kominki wolnostojące są idealne dla inwestorów, którzy chcieliby korzystać z dobrodziejstw ogrzewania domu kominkiem, jednak nie mają możliwości lokalowych do montażu klasycznego wkładu kominkowego. Kominek typu koza zajmuje niewiele miejsca, niewiele również kosztuje. Ostateczna cena takiego kominka zależy od standardu jego wykończenia np. naturalnym kamieniem, blachą lub kaflami.

Kominki gazowe

Kominek gazowy sprawdzi się w przypadku inwestorów, którym zależy na wygodzie. Jego montaż wymaga właściwie jedynie podpięcia do źródła gazu, a uruchomienie ogranicza się wyłącznie do regulowania oczekiwanej wielkości płomieni. Nadto ten typ kominka nie generuje zanieczyszczeń, z jakimi mamy do czynienia wykorzystując klasyczny kominek na drewno.

Kominki elektryczne 

Kominek elektryczny do sprawnego działania nie potrzebuje drewna, tylko prądu. Dzięki temu jest to rozwiązanie czyste, bezpieczne jednak niepozbawione uroku. To doskonały pomysł dla osób, które na etapie budowy domu nie zaplanowały klasycznego kominka, a chciałyby stworzyć niebanalny klimat we wnętrzach. Co ważne kominki elektryczne można bez przeszkód stosować również w mieszkaniach znajdujących się w budownictwie wielorodzinnym.

Biokominki

Biokominki identycznie jak kominki elektryczne można zamontować w dowolnym miejscu, ponieważ do uruchomienia nie wymagają przyłączenia do komina. Biokominki sprawdzają się wyłącznie jako element dekoracyjny wnętrza, a ich zadaniem jest stworzenie odpowiedniego klimatu w pomieszczeniach. Z racji tego, iż wiele miast wprowadza ustawy antysmogowe, które docelowo zabraniać będą wykorzystywania klasycznych kominków popularność biokominków sukcesywnie rośnie. Na rynku znaleźć można biokominki ze szkła i stali oraz takie, które dodatkowo mają zbiornik na olejki eteryczne.

Gdzie zamontować kominek?

Stawiając powyższe pytanie mamy na myśli nie tyle pomieszczenie, w którym planujemy montaż kominka, ile bardziej warunki, jakie powinna spełniać idealna do takiego montażu przestrzeń. Pamiętaj, że:

  • Nie każdy kominek zamontujesz w centrum pomieszczenia. Do tego celu nadają się najlepiej kominki elektryczne.

  • Podłoga w promieniu minimum 50 centymetrów od kominka na drewno powinna być zabezpieczona z wykorzystaniem materiałów niepalnych np. płytek ceramicznych.

  • Meble i sprzęty gospodarstwa domowego powinny znajdować się nie bliżej niż 80 centymetrów od klasycznego kominka.

  • Planując montaż kominka podczas kompleksowej budowy domu, warto tak umiejscowić palenisko, aby możliwe było zamontowanie drugiego kominka na zewnątrz który wykorzystywać będzie ten sam komin, ale inny kanał. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się u inwestorów, którzy lubią grillować na świeżym powietrzu.

Jaki kominek pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

Dowiedz się jaki wkład kominkowy powinieneś wybrać, jeśli chcesz zapewnić sobie przyjemne ciepło i jednocześnie realnie obniżyć koszty ogrzewania domu jednorodzinnego.

  • Kominkowe wkłady gazowe

To rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku, gdy bardziej niż na ogrzewaniu zależy nam na walorach estetycznych kominka. Dodatkowo gazowe wkłady kominkowe są wygodne i czyste w eksploatacji nadto do uruchomienia nie wymagają specjalnego przygotowania oprócz dostępu do gazociągu lub butli gazowej.

  • Konwekcyjne wkłady kominkowe

Ten typ wkładu kominkowego nazywany jest również powietrznym. To popularne rozwiązanie wykorzystuje system Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP), który rozprowadza ciepło do wybranych pomieszczeń w domu, wykorzystując do tego celu układ rur aluminiowych. Rury te mogą zostać poprowadzone np. poprzez nieużytkowe poddasze, w wolnej przestrzeni sufitu podwieszanego lub w kanałach pustaków stropowych. Niewątpliwymi zaletami tego rozwiązania jest niski koszt montażu, ciche użytkowanie oraz bezawaryjność systemu. Należy jednak pamiętać, że kominek konwekcyjny nie ogrzeje nam pomieszczeń, które znajdują się poniżej niego np. piwnicy.

  • Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym można z powodzeniem połączyć z innym systemem grzewczym znajdującym się w domu jednorodzinnym. Tego rodzaju kominek stanowi doskonałe uzupełnienie np. pieca elektrycznego czy gazowego. Należy jednak już na wstępie podkreślić, że kominek z płaszczem wodnym zajmuje znacznie więcej miejsca niż klasyczny kominek, ponieważ gdzieś trzeba ukryć całą instalację służącą do rozprowadzania ciepła trafiającego do kaloryferów.

Co zrobić, aby kominek był bezpieczny?

Inwestorzy rozważający zamontowanie kominka w nowobudowanym domu niejednokrotnie zadają nam pytanie, co zrobić, aby był on całkowicie bezpieczny. Na szczęście wystarczy przestrzegać podstawowych zasad, aby korzystanie z zalet kominka odbywało się bez zagrożenia wzniecenia pożaru czy emisji śmiercionośnego czadu do wnętrza budynku.

  1. Odpowiednie umiejscowienie kominka

Szacuje się, że strop oraz fundamenty w miejscu, w którym chcemy umieścić kominek, musi wytrzymać obciążenie sięgające 1 tony, aby nie zagrażał on konstrukcji nieruchomości.

  1. Zrezygnuj z montażu kominka otwartego, w którym zdecydowanie trudniej jest kontrolować proces spalania, nadto trzeba zabezpieczyć podłogę wokół niego i izolować od niego dzieci i zwierzęta domowe co również może nastręczać trudności.

  2. Meble i materiały łatwopalne powinny znaleźć się z dala od kominka.

  3. Do palenia w kominku wybieraj drewno pochodzące z grabów, dębów oraz buków. Unikaj drewna pochodzącego z drzew iglastych.

  4. Jeśli chcesz uniknąć zniszczenia sufitu nad kominkiem, zadbaj o poprawną budowę komory dekompresyjnej – pamiętaj, nie jest to element obowiązkowy, ale znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa konstrukcji.

  5. Montaż kominka zleć fachowcom.

Tylko profesjonaliści z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą stworzą kominek zgodnie ze sztuką i zasadami bezpieczeństwa. Możesz np. zlecić montaż kominka fachowcom z New-House, którzy od ponad 30 lat budują domy dla polskich rodzin i wyposażają je w klimatyczne kominki.

Ile kosztuje kominek do ogrzewania domu jednorodzinnego?

Cena kominka, który służyć ma ogrzewaniu domu jednorodzinnego, zależeć będzie o tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, ponieważ inny będzie koszt kominka stacjonarnego a inna wolnostojącej kozy. Szacuje się, że za przyzwoitej jakości wkład kominkowy do kominka z płaszczem wodnym trzeba zapłacić około 3 do 4 tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyny koszt. Za obudowę wkładu kominkowego musisz doliczyć kolejne od 1,5 do 3,5 tysiąca złotych. Dla porównania piec typu koza możesz kupić już za 2 tysiące złotych, a dodatkowo nie wymaga on żadnych dodatkowych nakładów finansowych w postaci np. obudowy. Oczywiście za kominek można zapłacić także kilkanaście tysięcy złotych, jeśli zdecydujemy się na wyjątkowo duże palenisko, rozwiązanie konwekcyjne lub ekskluzywne wykończenie.

Zalety i wady posiadania kominka i ogrzewania domu kominkiem

Zalety:

  • może być zarówno jedynym źródłem ciepła, jak i uzupełnieniem innego rozwiązania grzewczego,

  • jeśli kominek jest głównym źródłem ciepła, nie ponosimy kosztów montażu instalacji dodatkowej i nie musimy tworzyć kotłowni,

  • kominek z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza daje możliwość ogrzewania całego domu oraz wody użytkowej,

  • wysoka sprawność grzewcza rozwiązania,

  • rozwiązanie ekologiczne – podczas użytkowania nie wytwarzają się szkodliwe substancje,

  • kominek znacząco podnosi walory estetyczne wnętrza i nadaje mu ciepłego klimatu,

  • wygląd paleniska można z powodzeniem dobrać do aranżacji wnętrza,

  • obserwacja płomieni doskonale relaksuje, działa odstresowująco i uspokaja.

Wady:

  • jako jedyne źródło ciepła kominek może służyć wyłącznie w domach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło,

  • kominek z wkładem zamkniętym wymaga okresowego czyszczenia paleniska oraz szyby kominkowej,

  • pomieszczenie, w którym zamontujemy kominek stanie się automatycznie nieco mniejsze,

  • kominkiem nie da się sterować automatycznie oraz zdalnie,

  • konieczność regularnego uzupełniania drewna w palenisku kominka ogrzewającego dom wymusza stałą obecność kogoś z domowników w sezonie grzewczym,

  • konieczność składowania drewna w pobliżu kominka,

  • realne ryzyko pożaru, uwalniania się czadu oraz poparzenia,

  • w pomieszczeniach z kominkiem występują zanieczyszczenia takie jak sadza, popiół oraz spaliny,

  • montaż kominka należy zaplanować w momencie budowy domu lub jego generalnego remontu.

Zastanawiasz się jaki kominek najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Chętnie wskażemy Ci dostępne możliwości i najlepsze rozwiązania na rynku. Montujemy kominki w budowanych przez nas domach nieprzerwanie od 1991 roku. Nieustannie obserwujemy co dzieje się na rynku w tej dziedzinie, aby móc zapewnić naszym klientom wyłącznie sprawdzone i skuteczne rozwiązania, które w pełni zaspokoją ich potrzeby i oczekiwania. Jeśli interesuje Cię oferta stworzenia idealnego kominka w Twoim domu, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 – 20.00.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new