Więźba dachowa

Oferta

Więźba dachowa

Budowa domu jednorodzinnego to złożone przedsięwzięcie, w którego trakcie uwaga inwestora musi skupiać się na wszystkich niezbędnych szczegółach, których zaniedbanie może skutkować problemami w bliżej lub nieco dalszej przyszłości. Jednym z elementów konstrukcji domu zasługującym na szczególne zainteresowanie jest dach, którego zadaniem jest skuteczna ochrona wnętrza budynku przed szkodliwym działaniem różnorodnych warunków atmosferycznych, o które w naszej szerokości geograficznej nietrudno.

Inwestorzy zlecający kompleksową budowę domu New-House mają ułatwione zadanie w tym zakresie, ponieważ w ich imieniu wszystkim, co ważne zajmują się specjaliści z naszego przedsiębiorstwa. Ich wiedza, doświadczenie, umiejętności praktyczne oraz zaangażowanie w pracę stanowi nieocenioną pomoc dla klientów z całego kraju, którzy oczekują, że budowa ich domu będzie biegła dokładnie zaplanowanym torem, jednakże niejako obok ich wypełnionego obowiązkami życia.

Ale wracając do samych dachów. Na wykonaniu tego elementu zdecydowanie nie warto oszczędzać, ponieważ skąpstwo zarówno w zakresie jakości materiałów, jak i również wykonania zemści się na inwestorze prędzej czy później. Dobrze wykonany, wysokiej jakości dach będzie służył rodzinie przez długie lata, zapewniając nie tylko odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale również komfort w codziennym życiu. Powierzając wykonanie dachu firmie New-House możesz mieć pewność, że zadanie to jest w rękach najlepszych w kraju fachowców, którzy swoją pracę wykonują nieprzerwanie od lat. Najlepszą rekomendacją naszych usług są rozliczne referencje od naszych klientów oraz 10-letnia gwarancja udzielana na wszystkie roboty wykonane przez nasz zespół w tym również na wykonanie konstrukcji dachu niezależnie od technologii, jaka zostanie wykorzystana.

 

Więźba dachowa w domu jednorodzinnym – definicja

Więźba dachowa to układ konstrukcyjny, którego zadaniem jest przenoszenie obciążeń samego dachu, jak również jego pokrycia. Więźbę tworzy grupa wiązarów, które dla podniesienia wytrzymałości usztywnione są w kierunku podłużnym oraz poprzecznym. Tyle definicji – teraz pora na szczegóły.

 

Od czego zależy konstrukcja dachu w domu jednorodzinnym?

Konstrukcja dachu w domu jednorodzinnym zależy od wielu czynników, przy czym do najważniejszych należą:

  • wielkość domu,

  • kształt domu,

  • fakt czy poddasze docelowo ma być użytkowe, czy nieużytkowe,

  • oczekiwane walory estetyczne,

  • budżet inwestora.

 

Najczęściej spotykane elementy więźby dachowej

To które z poniższych elementów znajdą zastosowanie w konstrukcji dachu zależne jest od jego rodzaju. Jednakże da się wyróżnić najczęściej stosowane elementy prawidłowo wykonanej więźby dachowej stosowane w budownictwie jednorodzinnym.

Nalezą do nich między innymi:

  • Krokwie

To pochyłe belki o prostokątnym przekroju poprzecznym na nich opiera się pokrycie dachu, ich rozstaw wynosi od 0,8 do 1,2 metra.

  • Płatwie

Poziome belki, które są podporą dla krokwi i ważnym elementem nośnym opartym na słupach i dodatkowo wzmocnionym z wykorzystaniem mieczy.

  • Kalenica

To górna krawędź dachu, wzdłuż której połączone są poszczególne połacie dachowe.

  • Płatew stopowa/murłata

Dolna podpora krokwi oparta na murze odpowiada bezpośrednio za przeniesienie obciążenia z krokwi na ścianę budynku jednorodzinnego.

  • Słupy pionowe

Ich zadaniem jest przeniesienie obciążenia z płatwi na strop.

  • Kleszcze

Pionowe belki łączące przeciwległe krokwie, będące gwarancją właściwego usztywnienia poziomego.

  • Miecze/zastrzały

Skośne belki, których zadaniem jest połączenie słupów z kleszczami lub płatwiami pośrednimi, co skutkuje usztywnieniem konstrukcji w kierunku podłużnym.

  • Jętki

Poziome belki łączące krokwie, dzięki którym utrzymana jest właściwa nośność krokwi oraz odpowiednia sztywność więźby dachowej.

  • Wiatrownice

Deski poprzeczne przybijane do krokwi na ukos.

  • Inne elementy więźby dachowej tj. krawężnice, kulawki, dźwigary itp.

 

Co ma wpływ na rodzaj zastosowanej więźby dachowej?

To jaki rodzaj więźby zostanie zastosowany w konkretnej nieruchomości jednorodzinnej, określone jest w projekcie budynku i zależy w głównej mierze od jego przeznaczenia oraz planowanych rozmiarów i rozpiętości dachu. Przy wyborze konstrukcji więźby dachowej bierze się pod uwagę także warunki atmosferyczne występujące na danym terenie tj. przeciętna i maksymalna siła wiatru, średnia ilość opadów oraz średni czas zalegania śniegu na dachach posesji na konkretnym terenie.

Można więc powiedzieć, że na wybór konkretnego rodzaju więźby dachowej ma wpływ:

  • kąt nachylenia dachu,

  • odległość między ścianami,

  • możliwości podparcia konstrukcji,

  • suma obciążeń własnych dachu w tym jego ocieplenia oraz docelowego wykończenia,

  • strefy wiatrowe występujące w miejscu lokalizacji budynku,

  • szacunkowy ciężar zalegającego śniegu, który na nizinach wynosi od 100 do 150 kilogramów na metr kwadratowy, a na terenach górskich przekracza często 200 kilogramów na metr kwadratowy.

 

Jaki rodzaj pokrycia dachowego można położyć na więźbę dachową?

Najczęściej więźbę dachową projektuje się w taki sposób, aby można położyć na nią dowolne, wybrane przez inwestora pokrycie dachowe. Do wyboru mamy więc zarówno blachodachówki, dachówki cementowe, jak również dachówki ceramiczne. Możemy również wykorzystać lekkie pokrycia w postaci papy, blachy lub gontu, ponieważ rodzaj pokrycia jedynie w niewielkim stopniu ma wpływ na samą konstrukcję więźby dachowej.

 

Rodzaje więźby dachowej stosowane w budownictwie jednorodzinnym?

We współczesnym budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się jeden z trzech rodzajów więźby dachowej:

  • więźbę krokwiowo – belkową,

  • więźbę jętkową,

  • więźbę płatwiowo – kleszczową.

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich.

 

Więźba krokwiowo – belkowa

To prosta konstrukcja dachowa, która doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy rozpiętość dachu nie przekracza 7 metrów, a kąt nachylenia połaci dachowej nie jest większy niż 45 stopni. Na konstrukcję tego rodzaju więźby składa się więzar dachowy zbudowany z dwóch krokwi, które połączone są w kalenicy, a następnie osadzone w poziomej belce. Belka ta jest odpowiedzialna na przenoszenie sił rozpierających. Warto również dodać, że z racji nieskomplikowanej konstrukcji więźbę krokwiowo-belkową stosuje się najczęściej w przypadku niewielkich domów letniskowych.

 

Więźba jętkowa

Więźba jętkowa znajduje zastosowanie w przypadku dachów, których rozpiętość wynosi od 6 do 9 metrów, choć można się spotkać w sytuacjach, w których ten rodzaj konstrukcji wykorzystywany jest również w dachach o rozpiętości dochodzącej do 12 metrów. Więźbę jętkową można z powodzeniem stosować także w budynkach z poddaszem użytkowym, ponieważ pozwala to uzyskać pożądany przez inwestorów kształt pomieszczeń. Ten rodzaj więźby jest bardziej skomplikowany w swej konstrukcji od poprzedniczki. Składa się bowiem z krokwi, które połączone są w kalenicy i oparte na murłatach oraz z jętek łączących przeciwległe krokwie, które dzięki temu przejmują siły rozporowe i dbają o odpowiednią sztywność całej konstrukcji dachu.

 

Więźba płatwiowo – kleszczowa

To niezwykle uniwersalny rodzaj więźby dachowej, który w praktyce można zastosować w niemal wszystkich rodzajów dachów od jednospadowych, dwuspadowych i wielospadowych poprzez strome na płaskich kończąc. Więźbę płatwiowo-kleszczową ze względu na jej unikalną konstrukcję, w której wykorzystywane są krokwie oparte na płatwiach, słupy, kleszcze oraz miecze można stosować w dachach o dużej rozpiętości dochodzącej do nawet 16 metrów. Choć warto zaznaczyć, że rekomendowana rozpiętość dachu obejmuje wartość pomiędzy 9 a 12 metrów. Tego rodzaju rozwiązanie podnosi poziom bezpieczeństwa całej konstrukcji dachu, ponieważ w przypadku więźby płatwiowo-kleszczowej większą część obciążeń przejmuje strop poddasza.

 

Jeśli nie tradycyjna więźba dachowa to co?

Rosnąca popularność drewnianych domów szkieletowych sprawiła, że wzrosło również zainteresowanie więzarami dachowymi. Więzary kratowe nazywane są również dźwigarami, kratownicami oraz bindrami. W praktyce są to deski, które tworzą układ połączonych ze sobą trójkątów. Ten nowoczesny typ konstrukcji więźby dachowej najlepiej sprawdza się w przypadku dachów dwuspadowych o kącie nachylenia oscylującym pomiędzy 14 a 23 stopnie oraz w domach z nieużytkowym poddaszem o rozstawie ścian nośnych dochodzącym do maksymalnie 12 metrów. Można je z powodzeniem wykorzystywać zarówno w domach drewnianych, jak i również murowanych. Do niewątpliwych cech wiązarów kratowych należą: niski ciężar całkowity, prostota i powtarzalność eliminująca możliwość wystąpienia błędów konstrukcyjnych, niewielki koszt oraz możliwość dowolnego kształtowania wnętrza bez konieczności wykonywania wewnętrznych ścian nośnych. Co ciekawe wykonanie więzarów kratowych nie wymaga zatrudnienia cieśli, choć oczywiście najkorzystniej i najbezpieczniej jest powierzyć stworzenie tego rodzaju konstrukcji dachowej doświadczonej ekipie.

 

Ile kosztuje więźba dachowa?

Im bardziej skomplikowany dach planujesz wykonać, tym wyższej jakości więźby dachowej będziesz potrzebować. Co do zasady najprostsza więźba krokwiowo-belkowa będzie kosztowała około kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy. Jednak z jej pomocą wykonasz, jak już wspominaliśmy konstrukcję dachu w niewielkich i prostych w swej budowie domach. Droższa więźba jętkowa będzie kosztowała Cię około 100 złotych za metr kwadratowy. Jednak jej koszt może podnieść zastosowanie dodatkowych elementów. Najdroższa jest więźba płatwiowo-kleszczowa, jednakże z jej pomocą wykonasz nawet najbardziej skomplikowany dach. Należy jednak pamiętać, że podane tutaj ceny są szacunkowe, a docelowy koszt wykonania więźby dachowej w wybranej technologii może się różnić zależnie od jakości — a co za tym idzie również cen — zastosowanych materiałów oraz kosztów robocizny, które są różne w różnych regionach naszego kraju.

Warto jednak powtórzyć to z całą stanowczością, że konstrukcji dachu naprawdę nie warto oszczędzać, ponieważ wykorzystanie niskiej jakości materiałów, jak również wybór nierzetelnych fachowców może skutkować nieprawidłowościami w konstrukcji dachu, które w konsekwencji mogą zagrozić bezpieczeństwu domowników oraz posiadanego przez nich mienia. Dlatego też wykonanie dachu najrozsądniej jest powierzyć fachowcom, którzy na swoim koncie mają wiele wykonanych konstrukcji. Takich specjalistów znajdziesz w New-House! Naprawdę nie musisz szukać daleko, ponieważ działamy na terenie całego kraju. Wystarczy skontaktować się z naszą infolinią, która dla wygody inwestorów działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00. Tylko tyle i aż tyle!

 

Drewno na więźbę dachową – jak wybrać, aby nie żałować?

Drewno przeznaczone do wykonania więźby dachowej powinno być wysokiej jakości, gdyż każda wada surowca może w konsekwencji przełożyć się na poważne problemy zarówno w trakcie budowy, jak i późniejszej eksploatacji dachu.

Drewno na więźbę dachową (niezależnie od rodzaju konstrukcji, jaki zamierzamy wykorzystać) powinno:

  • być pozbawione wad – niedopuszczalne są sęki przechodzące, duże zagęszczenie sęków, zakorki, pęknięcia, huby czy skręty włókien,

  • być zdrowe i pozbawione pleśni oraz grzybów,

  • mieć odpowiednią wilgotność oscylującą w przedziale od 15 do 18%, jednakże wilgotność należy mierzyć w całym przekroju, ponieważ mierzenie jej wyłącznie na powierzchni może dać zafałszowany wynik,

  • być właściwie przygotowane – najlepiej strugane i suszone komorowo,

  • być wytrzymałe – najlepiej w klasie C-24,

  • być odpowiednio zaimpregnowane, dzięki czemu jego odporność na uszkodzenia i zawilgocenie znacznie wzrasta,

  • być przechowywane w odpowiednich warunkach co w praktyce oznacza zabezpieczenie przed deszczem, odseparowanie od gruntu, właściwą wentylację oraz sposób ułożenia (z przekładkami).

 

Jaki rodzaj drewna jest najlepszy do wykonania konstrukcji dachowej?

Jeśli zależy nam na tym, aby drewno przeznaczone do wykonania konstrukcji dachu było jednocześnie wytrzymałe i trwałe to warto postawić na dąb, cis, modrzew, wiąz lub grochodrzew. Szacuje się, że dachy wykonane z tych gatunków wytrzymują bez napraw nawet do 12 lat. Należy mieć jednak świadomość, że nie jest to drewno tanie.

Jeśli zależy nam na oszczędnościach, można wybrać drewno tańsze, jednakże mniej trwałe a co za tym idzie wymagające odpowiedniej konserwacji tj. świerk czy jodła.

Należy również pamiętać, że od 2013 roku drewno sprzedawane w Polsce musi posiadać certyfikat CE. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie materiału na dach warto dopytać czy sprzedawca w tartaku lub składzie drewna takowy posiada. Nie zaszkodzi również doradzenie się fachowca, który na co dzień zajmuje się tego rodzaju konstrukcjami. Jego wiedza i doświadczenie w trakcie wyboru materiału na więźbę dachową jest z reguły nieocenionym wsparciem, a dodatkowo pomaga uniknąć kosztownych w skutkach błędów związanych z zakupem surowca, który znacznie odbiega od naszych oczekiwań w zakresie trwałości i wytrzymałości. Oczywiście współpracując z New-House nie musisz zajmować się zarówno poszukiwaniem i wyborem odpowiednich materiałów do wykonania dachu, jak i również jego fizyczną budową, ponieważ od tego masz naszych profesjonalistów.

Pamiętaj także, że kompleksowa współpraca z naszą firmą oznacza budowę domu od przysłowiowego A do Z. Jesteśmy w stanie wziąć na siebie wszystkie zadania składające się na realizację prywatnego przedsięwzięcia budowlanego, począwszy od znalezienia i sprawdzenia działki budowlanej poprzez znalezienie gotowego projektu domu lub jego wykonanie na indywidualne zamówienie, pomoc w załatwieniu formalności związanych z wykonaniem przyłączy mediów oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę, fizyczne roboty prowadzone zgodnie z harmonogramem na placu budowy na aranżacji wnętrz domu, zagospodarowaniu otoczenia i odbiorze budynku kończąc. Wszystko po to, abyś budując dom, mógł normalnie żyć i przeszedł przez cały proces tak bezstresowo, jak to tylko możliwe.

Jeśli interesuje Cię taka budowa, zadzwoń do nas już dziś!

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new