Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła

Pompy ciepła wykorzystujące temperaturę powietrza zewnętrznego są obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem tego rynku. A same powietrzne pompy ciepła przeszły w ostatnim czasie niemałą metamorfozę np. 15 lat temu te urządzenia mogły pracować do temperatury minus 10°C, a obecnie ich efektywność sięga temperatury dochodzącej do minus 20-25°C a czasem nawet niższej.
Zamów rozmowę

A jeśli dodamy do tego fakt, że pompy ciepła mają najwyższe możliwe klasy energetyczne spośród dostępnych urządzeń grzewczych, to przestaje dziwić rosnące zainteresowanie nimi nie tylko w naszym kraju.

Zobacz więcej >

Około 5 lat temu udział pomp ciepła montowanych w nowych domach jednorodzinnych w Polsce wynosił tylko 3%, natomiast w roku 2017 było to już około 12%. A wzrost ten dotyczy szczególnie pomp ciepła, które do ogrzewania budynków wykorzystują powietrze pochodzące z zewnątrz nieruchomości. Ich sprzedaż w ciągu pięciu lat wzrosła pięciokrotnie i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zatrzymać. Szczególnie że ten typ pompy ciepła coraz częściej wybierają również inwestorzy, którzy dokonują modernizacji ogrzewania w swoim domu.

Zalety montażu powietrznej pompy ciepła w domu jednorodzinnym

  • Eksploatacja powietrznej pompy ciepła nie generuje spalin, dzięki czemu nie przyczynia się do tak zwanej „niskiej emisji” odpowiadającej za smog w naszych miastach.
  • Prawidłowo dobrana oraz zamontowana pompa ciepła pracuje cicho i niemal bezobsługowo, nie wymaga również dużych nakładów na kosztowne przeglądy czy serwis.
  • To rozwiązanie w najwyższej klasie energetycznej zarówno wśród urządzeń grzewczych, jak i tych wykorzystywanych do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Powietrzna pompa ciepła to niezawodne i w pełni bezpieczne rozwiązanie wykorzystujące odnawialne źródło energii będące przyszłością technologii grzewczych.

Zobacz więcej >
  • Koszt inwestycji w tym przypadku jest znacznie niższy niż w kotłowni na paliwo stałe i porównywalny z kotłownią gazową. Dodatkowo amortyzuje się po zaledwie kilku latach użytkowania.
  • Pompa ciepła generuje do 35% niższe koszty eksploatacji od kotłów gazowych. Pompa ciepła zasilana z odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej będzie tańsza, a nawet prawie bezkosztowa.
  • Rozwiązanie pozwala także na chłodzenie pomieszczeń niskim kosztem dzięki wykorzystaniu zjawiska tak zwanego chłodzenia pasywnego.
  • Jeśli ten typ pompy ciepła połączymy z ogrzewaniem ściennym lub podłogowym, uzyskamy możliwie najwyższy komfort cieplny. Szczególnie połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym lub ściennym) charakteryzuje się świetną efektywnością, z 1kWh dostarczonej energii elektrycznej możemy uzyskać nawet powyżej 4 kWh energii użytej do ogrzewania.
  • Powietrzna pompa ciepła nie wymaga wykonania przyłącza gazu, kotłowni, składu opału, budowy komina a co za tym idzie, oszczędzamy już na starcie.
  • Pompa ciepła może stanowić doskonałe dopełnienie instalacji fotowoltaicznej.
  • Ten rodzaj ogrzewania znacząco zwiększa wartość nieruchomości, co w praktyce oznacza, że taki budynek łatwiej jest sprzedać, ponieważ jest tani w utrzymaniu.
Zamów rozmowę

Dofinansowanie powietrznej pompy ciepła – możliwości

Inwestorzy mają do dyspozycji kilka źródeł dofinansowania pomp ciepła, dzięki którym można znacząco obniżyć koszt zakupu urządzenia oraz jego montażu. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
  • Nisko oprocentowane pożyczki na instalację pomp ciepła z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielane za pośrednictwem banków współpracujących z WFOŚiGW z możliwością umorzenia do 30-40% kwoty zobowiązania.  
  • Programy parasolowe skierowane do konkretnych gmin w niektórych województwach. W tym przypadku wnioskodawcami są jednostki samorządu terytorialnego a ostatecznymi beneficjentami – użytkownikami instalacji – osoby fizyczne zamieszkujące konkretną gminę. Tego rodzaju programy funkcjonują np. w Warszawie i Krakowie.
  • Program Prosument II, czyli centralne dofinansowanie pomp ciepła realizowane w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W przypadku tego programu można otrzymać zarówno kredyt, jak i dofinansowanie. Oba instrumenty realizowane są przy współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska.
  • Program Czyste Powietrze. Wysokość dotacji zależy od dochodu beneficjenta oraz zakresu przeprowadzonych prac.

Dla pomp ciepła powietrze/woda (o podwyższonej klasie efektywności energetycznej) w podstawowym poziomie dofinansowanie może to być do 45% kosztów, maksymalnie 13.500zł, a przy podwyższonym poziomie dofinansowania nawet 60% kosztów pompy ciepła, maksymalnie 18.000zł.

Zobacz więcej >

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz chęć uniezależnienia się od rosnących cen gazu i paliw stałych sprawia, że z coraz większym zainteresowaniem zerkamy w kierunku odnawialnych źródeł energii, wśród których prym wiodą powietrzne pompy ciepła. Firma New-House zauważa ten trend także wśród swoich klientów, którzy decydują się na współpracę w zakresie kompleksowej budowy domu. Cieszy nas ten fakt, ponieważ jeśli można realnie oszczędzać i jednocześnie przyczyniać się do poprawy stanu środowiska naturalnego to my jesteśmy zdecydowanie za!

Zainteresowała Cię tematyka związana z powietrznymi pompami ciepła i zastanawiasz się nad tym, czy nie wykorzystać ich w przypadku Twojego domu? A może nasz dodatkowe pytania w tym zakresie? W obu przypadkach zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która dla Twojej wygody działa 7 dni w tygodn