Duże postępy technologiczne w budownictwie widać chociażby po instalacjach grzewczych. W nowych domach coraz częściej stosuje się bardziej efektywne i wygodne w użyciu kotły gazowe lub olejowe. Powszechność tych systemów doprowadziła do tego, że coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się komin systemowy, który jest z góry przystosowany do konkretnej instalacji. Może on być montowany jako niezależny komin, ale również jako wkład do komina murowanego. Sprawdźmy, co to jest komin systemowy i czym charakteryzuje się to rozwiązanie.
Czym charakteryzuje się komin systemowy?
Komin systemowy jest zbudowany z prefabrykowanych części, które można zamontować samodzielnie, bez pomocy fachowca. Tego typu komin jest projektowany pod kątem określonej instalacji grzewczej. Składa się z wkładu oraz obudowy, która może być dobrana pod kątem estetyki budynku oraz koloru pokrycia dachowego. Obudowa zabezpiecza również wystającą część komina przed warunkami atmosferycznymi. Komin systemowy zajmuje znacznie mniej miejsca, a szeroki wybór w katalogu pozwala łatwiej dostosować model pasujący do naszego domu. Biorąc pod uwagę, że tego typu kominy mają budowę modularną, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie zaprojektować komin wybierając określony wkład kominowy oraz obudowę.
Kominy systemowe cieszą się coraz większą popularnością w ostatnich latach. To zresztą wpływ zmian, jakie mają miejsce w technologii grzewczej. W nowych domach coraz rzadziej stosuje się piece i kotły na paliwo stałe, do których budowało się tradycyjny komin. Dzisiaj dużo częściej spotkamy się z kotłami na gaz oraz na olej, które nie wymagają takiego komina. W ich przypadku w zupełności wystarczy komin systemowy, który można zamocować od ręki, znacząco obniżając koszty w porównaniu z koniecznością wymurowania tradycyjnego komina.
Rodzaje kominów systemowych
Kominy systemowe różnią się przede wszystkim wkładem, który musi być dostosowany do wybranej instalacji grzewczej. Do nowoczesnych pieców na paliwo stałe można zastosować kominy standardowe, które znoszą temperatury na poziomie od 200 do 600 st. C. Są zatem przystosowane do instalacji wysokotemperaturowych. Mamy także ceramiczne kominy uniwersalne, które można stosować praktycznie do każdego rodzaju instalacji grzewczej. W przypadku kotłów gazowych kondensacyjnych wykorzystywane są specjalne wkłady z kwasoodpornej blachy nierdzewnej. Dostępne są także modele do bardzo efektywnych instalacji przystosowane do odprowadzana większej ilości spalin.
Kominy systemowe mogą różnić się także obudową. Obudowę coraz częściej wykonuje się ze specjalnych pustaków keramzytobetonowych, które odznaczają się wysoką odpornością na wysokie temperatury oraz spaliny. Posiadają specjalne wydrążenie, w którym umieszcza się wkład. Można je zabudować dowolnym materiałem, np. klinkierem lub płytkami kamiennymi, jak również otynkować. Do kominów systemowych wykorzystuje się także cegły oraz pustaki ceramiczne.