Tyczenie budynku

Oferta

Tyczenie budynku

Tyczenie budynku a dokładniej tyczenie fundamentów to pierwsza czynność wykonywana podczas fizycznej budowy domu jednorodzinnego. Jej celem jest prawidłowe usytuowanie budynku w terenie. Musi być ono zgodne zarówno z projektem budowlanym, jak i z obowiązującym prawem budowlanym, które jasno określa wymagane odległości od innych obiektów znajdujących się w otoczeniu wznoszonego domu, a także granic działki budowlanej. W praktyce tyczenie budynku polega na zaznaczeniu najważniejszych oraz charakterystycznych punktów domu, które nakreślają jego ogólny zarys w przestrzeni. Geodezyjne tyczenie w terenie realizowane jest (jak sama nazwa wskazuje) przez geodetę na podstawie stworzonego wcześniej projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu budowlanego. Podczas tyczenia budynku geodeta ma obowiązek sprawdzić poprawność wymiarów wskazanych w projekcie. Celem takiego postępowania jest wykrycie ewentualnych błędów.

Inwestorzy, którzy kompleksową budowę domu jednorodzinnego powierzają firmie New-House nie muszą zajmować się ani zatrudnieniem geodety, ani nadzorem nad fizycznym tyczeniem budynku w terenie, ponieważ zajmuje się tym nasz wykwalifikowany zespół specjalistów. Jednak to nie jedyne co bierzemy na siebie w trakcie realizacji prywatnych przedsięwzięć budowlanych. Za punkt honoru postawiliśmy sobie bowiem maksymalne odciążenie inwestorów zarówno w zakresie spraw administracyjnych, jak i również robót fizycznych. Dzięki naszemu wsparciu podczas budowy domu będziesz żyć swoim życiem – pracować, poświęcać czas rodzinie, odpoczywać i jeździć na wakacje. My w tym czasie zbudujemy Twój wymarzony dom!

Jakie obiekty budowlane wymagają geodezyjnego wyznaczenia w terenie?

Prawo budowlane stanowi, że geodezyjnemu wyznaczaniu w terenie podlegają obiekty, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku domów jednorodzinnych tyczeniu podlegają również obiekty, których budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, należą do nich np.:

  • wolnostojące budynki mieszkalne, których obszar oddziaływania zamyka się w całości na działce (lub działkach), na których zostały zaprojektowane i mają zostać wybudowane,

  • przyłącza mediów (elektroenergetyczne, gazowe, cieplne, komunikacyjne, wodociągowe oraz kanalizacyjne) – jeśli przyłącze znajduje się na tej samej działce co budynek lub na działce sąsiadującej to nie musi być ono tyczone przez geodetę.

Kto może wykonać tyczenie budynku w terenie?

Tyczenie budynku w terenie może wykonać jedynie geodeta posiadający stosowne uprawnienia. Rozsądne jest zatrudnienie do tej pracy osoby, która na co dzień pracuje na obszarze, na którym znajduje się działka budowlana inwestora. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu geodeta będzie doskonale znał warunki panujące w tej okolicy. Podczas tyczenia domu fachowiec posiłkuje się zarówno planem budynku, jak i również zezwoleniem budowlanym, wszystko po to, aby wskazać w terenie punkty, które określą prawidłowe położenie budynku względem innych nieruchomości, a co za tym idzie, pozwoli właściwie usytuować go na konkretnej działce.

Administracyjne i fizyczne etapy tyczenia budynku:

  1. zgłoszenie zamiaru podjęcia prac związanych z tyczeniem budynku w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej,

  2. opracowanie projektu przez zatrudnionego geodetę,

  3. fizyczne tyczenie obiektu w terenie,

  4. przekazanie operatu geodezyjnego do właściwej jednostki Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Sposoby tyczenia budynku

Wytyczenie budynku wymaga wyznaczenia narożników obiektu oraz jego głównych osi naziemnych i podziemnych. Tyczenie budynku powinno być na tyle trwałe, aby nie zniszczyły go niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dlatego też podczas geodezyjnego wyznaczania w terenie najczęściej wykorzystuje się metodę opartą o ławy ciesielskie (inaczej ławy drutowe) oraz metodę kołkową. W przypadku obu z nich geodeta wyznacza na działce punkty charakterystyczne planowanej nieruchomości, które następnie zostają zaznaczone w terenie w sposób trwały oraz naniesione na plan budowlany. Dodatkowo w przypadku wykorzystywania dokładniejszej z metod – ław ciesielskich – poza obrębem fundamentów stawiane są proste konstrukcje składające się z dwóch kołków oraz poprzecznej deski. W deski te wbijane są gwoździe, pomiędzy którymi można rozciągnąć sznurek lub drut i dzięki temu zyskać dokładną linię fundamentów domu.

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie tyczenia budynku?

Podczas geodezyjnego wyznaczania budynku w terenie należy zwrócić uwagę na to, aby wymagane prawem minimalne odległości względem granicy działki zostały zachowane. W praktyce oznacza to, że gdy ściana domu będzie znajdować się równolegle do granicy działki, minimalna odległość pomiędzy nimi musi wynieść:

  • 4 metry, jeśli ściana będzie zawierała otwory okienne lub drzwiowe,

  • 3 metry, jeśli w ścianie nie będzie okien ani drzwi.

Jeśli natomiast ściana będzie usytuowana do granicy działki w sposób nierównoległy, muszą zostać zachowane poniższe odległości:

  • 4 metry do najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego w ścianach zwróconych w stronę tej granicy,

  • 3 metry do najbliższego narożnika, ryzalitu lub wykuszu budynku.

Budynek można posadowić bliżej granicy działki jedynie w przypadku, gdy zezwala na to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub uzyskana przez inwestora decyzja o Warunkach Zabudowy.

Nie zapomnij o wpisie w dzienniku budowy!

Inwestor powinien bezwzględnie dopilnować, aby po zakończeniu tyczenia budynku geodeta dokonał wpisu tej czynności w dzienniku budowy. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ bez rzeczonego wpisu możemy mieć problem z oddaniem gotowego budynku. Dodatkowo do obowiązków geodety należy przekazanie inwestorowi mapy sytuacyjno-wysokościowej. Prawidłowo wykonane tyczenie budynku znacząco ułatwia pracę nie tylko kierownikowi budowy, ale i pozostałej ekipie, dzięki czemu cała inwestycja przebiega sprawnie. Warto również wiedzieć, że rola geodety podczas budowy domu jednorodzinnego na tyczeniu budynku się nie kończy, ponieważ wykonuje on jeszcze tak zwaną geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, która ma za zadanie potwierdzić zgodność wybudowanego domu z pierwowzorem wytyczenia przeprowadzonym przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Jeśli zależy Ci, aby tyczenie Twojego wymarzonego domu oraz pozostałe prace składające się na kompleksową realizację tej inwestycji przebiegały tak sprawnie, jak to możliwe i przy Twoim minimalnym udziale powinieneś rozważyć zlecenie budowy jednej firmie, która zajmie się wszystkim od A do Z. Taką firmą jest New-House, która od ponad trzydziestu lat realizuje marzenia Polaków o własnej przestrzeni do życia. Wieloletnie doświadczenie w budowie domów na terenie całego kraju połączone z rozległą wiedzą fachową oraz obserwacją trendów w naszej branży pozwala nam realizować nawet najbardziej zaawansowane projekty nieruchomości w założony terminie. Współpracując z nami, nie musisz martwić się ogromem formalności wymaganych podczas budowy domu, nie musisz zajmować się także logistyką materiałów budowlanych oraz poszukiwaniem najlepszych na rynku fachowców.

Dlaczego nie musisz?

Ponieważ wszystko, co ważne weźmiemy na siebie. Jeśli tylko zechcesz, będziemy Cię wspierać od momentu podjęcia decyzji o budowie domu. Pomożemy Ci znaleźć parcelę na wybranym terenie i drobiazgowo ją skontrolujemy, abyś nie kupował przysłowiowego kota w worku. Wyselekcjonujemy gotowe projekty domów, które spełniają wymagania formalne konkretnego terenu oraz pasują do Twoich wyobrażeń o idealnym domu. Zajmiemy się formalnościami niezbędnymi do uzyskania pozwolenia na budowę i wykonania przyłączy mediów, które także dla Ciebie stworzymy. Będziemy nadzorować wchodzące po sobie ekipy naszych pracowników i pilnować harmonogramu prac. Jeśli zechcesz, wykonamy dla Ciebie również aranżację wnętrz i otoczenia domu. A na koniec przygotujemy wszystko do technicznego odbioru budynku i będziemy nadzorować jego fizyczny przebieg.

Sporo tego prawda? Jeśli zaintrygowała Cię nasza propozycja i chcesz poznać więcej szczegółów, zachęcamy do kontaktu. Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00. Chętnie wskażą Ci dostępne rozwiązania i możliwości w zakresie współpracy z New-House. Zapraszamy!

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt38@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new