Położenie podłogi

Oferta

Spis treści:

Położenie podłogi w domu pod klucz

Położenie podłóg to ważny etap prac wykończeniowych ukierunkowanych na uzyskanie domu pod klucz. Do wyboru pozostają podłogi drewniane, płytki ceramiczne i gresowe, terakota, panele winylowe i laminowane, a także płyty z kamienia naturalnego. Wybór podłogi ma ogromny wpływ na wystrój i funkcjonalność wnętrza, a czasami także na energooszczędność, jeśli wnętrze będzie ogrzewane przez podłogówkę. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje podłóg?

Rodzaje podłóg drewnianych

W domach jednorodzinnych bardzo często spotkamy się z podłogami drewnianymi. Można je układać z desek podłogowych, paneli, a także specjalnych deseczek zaprojektowanych z myślą o parkiecie. Do wyboru pozostają następujące rodzaje podłóg:

  • Deski podłogowe – deski lub panele są łączone na pióro i wpust. Co ważne, można je układać na wodnym i elektrycznym ogrzewaniu podłogowym, choć wymaga to pewnej wprawy. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza deska barlinecka.

  • Parkiet – można go ułożyć z deszczułek na wzór jodełki. Wyróżniamy deszczułki montowane na pióro i wpust, na styk, jak również parkiet klejony. Odznacza się niezwykłą elegancją, ale położenie podłogi zajmuje więcej czasu i wymaga wykwalifikowanej ekipy.

  • Podłoga warstwowa – specjalnie z myślą o ogrzewaniu podłogowym stworzono dwu lub trzywarstwowe podłogi z desek lub parkietu. Spodnią część stanowią deski z drewna iglastego, natomiast z wierzchu używa się drewna z gatunków szlachetnych.

Deski drewniane świetnie sprawdzą się w salonie, sypialni, jadalni, korytarzu czy też gabinecie. Wybierając ten rodzaj podłóg absolutnie nie należy oszczędzać na materiałach. Podłogi drewniane z kiepskich materiałów mogą ulec zniszczeniu w przeciągu kilku lat.

Rodzaje podłóg z płytek

Do wyboru mamy również płytki gresowe, ceramiczne oaz terakotę. Tego typu podłogi doskonale nadają się na ogrzewanie podłogowe, ze względu na mniejszy opór cieplny. Płytki gresowe są nieco trwalsze od ceramicznych, a ponadto, można je układać także na zewnątrz budynku: na tarasie czy na balkonie. Terakota przypomina gres, jednak o ile płytki gresowe występują w dowolnych kolorystykach, o tyle gres przywodzi na myśl gorący półwysep Iberyjski – dominuje tu czerwień i pomarańcz.

Położenie podłogi z płytek polega na uprzednim wyrównaniu i przygotowaniu podłoża. Następnie, płytki są docinane i klejone zgodnie z uprzednio wybranym wzorem. W nowoczesnych wnętrzach ogromną popularnością cieszą się płytki rektyfikowane, które nie wymagają fugowania i tworzą jednolitą powierzchnię. Płytki gresowe i ceramiczne mogą także imitować dowolne materiały: drewno, kamień, beton, cement oraz inne powierzchnie. Płytki układamy zazwyczaj w łazienkach, toaletach, kuchniach, jadalniach, korytarzach, holach, pomieszczeniach gospodarczych.

Panele laminowane i winylowe

Naturalne drewno ma pewne mankamenty, a mianowicie podatność na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście czynniki te można minimalizować wybierając droższe drewno z gatunków szlachetnych. Jeśli jednak nie dysponujesz tak dużym budżetem, a wciąż marzysz o podłodze drewnianej, możesz postawić na tworzywa sztuczne, które będą doskonale imitowały naturalne drewno, a jednocześnie, zapewnią oczekiwany poziom trwałości. Tutaj do wyboru są przede wszystkim panele laminowane i droższe panele winylowe, które można układać nawet w łazience.

Podłogi z kamienia naturalnego

Bardzo wysoką trwałością odznaczają podłogi kamienne, np. z granitu, marmuru czy też konglomeratów kwarcowych. Tego typu podłogi świetnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Są odporne na ścieranie, wilgoć, łatwo je utrzymać w czystości. To idealny wybór do łazienki lub kuchni. Jakie wady mają posadzki kamienne? Przede wszystkim są dość drogie, a ponadto bardzo ciężkie, a zatem nie zawsze można je stosować np. na górnych kondygnacjach. Położenie podłogi kamiennych jest także dość czasochłonne i wymaga sporej wprawy.

Inne sposoby na wykończenie podłóg

Nowoczesne budownictwo oferuje wiele nowoczesnych sposobów wykończenia podłóg. Weźmy chociażby czysty beton, który dobrze sprawdzi się w łazienkach, zwłaszcza zachowanych w stylu industrialnym lub loftowym. Aby uzyskać wysoką estetykę wnętrza stosuje się specjalny beton dekoracyjny. Kolejną ciekawą propozycją są żywice: poliuretanowa i epoksydowa. Kładzie się je w sposób podobny do robienia wylewki. Tworzą bardzo trwałą, estetyczną i szczelną warstwę. Sprawdzą się dzięki temu w wielu wnętrzach naszego domu.

Ile kosztuje położenie podłogi w domu pod klucz?

Wykańczanie podłóg to wieloetapowa operacja, która składa się ze zrobienia wylewki, położenia warstw termoizolacyjnych i dopiero położenia docelowej podłogi. Na dokładne koszty wpływa oczywiście rodzaj materiałów, specyfika wnętrza, a także lokalizacja. Dla podłóg drewnianych, po uwzględnieniu warstw termoizolacyjnych, zapłacimy od 35 do 60 złotych za metr kwadratowy. Jeśli chodzi o płytki ceramiczne i gresowe, tutaj wiele zależy od formatu. Są to wydatki rzędu 100 – 120 zł za metr w przypadku uniwersalnych formatów oraz nawet ponad 150 zł w przypadku wielkoformatowych płytek.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 7:00 do 21:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

kontakt59@new-house.com.pl

+48 504 125 130

r_skulimowski_contact_section_new