Domy do 1,5 mln

Projekty rezydencji i willi

Projekty willi mogą obejmować szereg różnorodnych rozwiązań niespotykanych (lub rzadko spotykanych) w mniejszych nieruchomościach. Istnieje jednak kilka zmiennych, które posiadają budynki stające nam przed oczami, kiedy słyszymy słowo „rezydencja”. Niewątpliwie duża w tym zasługa mediów, telewizji oraz kina gdzie nad wyraz często możemy zobaczyć wille gwiazd, biznesmenów z listy najbogatszych ludzi świata czy znanych sportowców. W dzisiejszym artykule zastanowimy się jakie elementy charakteryzują projekty rezydencji spotykane w naszym kraju?

 

Projekt rezydencji – powierzchnia

Powszechnie przyjmuje się, że projekt rezydencji powinien mieć od 300 m² w górę. Nie inaczej jest w przypadku willi, które znaleźć można w bazie gotowych projektów z wyceną znajdujących się na stronie internetowej New-House. Do dyspozycji inwestorów oddajemy domy, których powierzchnia oscyluje w okolicach 300 metrów kwadratowych, ale również o wiele większe, wykraczające nawet ponad 800 m².

Naturalną konsekwencją znacznej powierzchni rezydencji jest konieczność zakupu dużej działki budowlanej. Szczególnie jeśli chcemy zmieścić na niej dodatkowo obszerny dojazd i ogród. Budowa rozległej rezydencji na niewielkim spłachetku terenu jest kompletnie pozbawione sensu i mija się z celem. Pomijając fakt, że taki dom będzie wyglądał nieatrakcyjnie, to dodatkowo będziemy zaglądać w okna sąsiadom i możemy zapomnieć o komfortowym korzystaniu z otoczenia budynku, a chyba niekoniecznie o to chodzi w posiadaniu luksusowego domu?

 

Usytuowanie rezydencji

Trudno znaleźć naprawdę dużą działkę w centrum miasta co niejako wymusza na inwestorach poszukiwanie ziemi na terenach podmiejskich. Osobną kwestią jest to, że znaczne oddalenie od przestrzeni silnie zurbanizowanej daje większy spokój, a co za tym idzie także komfort mieszkania. Cenią to szczególnie właściciele, którzy zawodowe życie spędzają w przeszklonych biurowcach położonych w zatłoczonych i głośnych centrach wielkich miast.

 

Projekt willi – wygląd

Nowoczesne wille są tak różne, jak różni są inwestorzy, którzy decydują się na ich wybudowanie. Wśród nich nie brakuje projektów utrzymanych w stylistyce dworków czy posiadłości w stylu kolonialnym. Architekci przygotowali coś także dla wielbicieli wszechobecnej prostoty będącej synonimem XXI wieku. Duże przeszklenia skutecznie doświetlają i dogrzewają wnętrza, nadając jednocześnie lekkości obszernej bryle budynku. A rozległe przestrzenie, wysokie stropy i majestatyczne schody sprawiają, że przekraczając próg takiego niezwykłego domu, możemy poczuć się naprawdę oszołomieni luksusem i przepychem. Jednak zachwycają nie tylko wnętrza, ale również stylistyka elewacji, do której wykonania często sprowadza się materiały niedostępne dla większości inwestorów choćby ze względu na ich bardzo wysoką cenę. To wszystko ma na celu podkreślenie prestiżu nieruchomości i wysokiego statusu społecznego zamieszkujących ją osób.

 

Projekty dworków i rezydencji – układ pomieszczeń

Projekty dworków i rezydencji charakteryzuje najczęściej precyzyjny podział budynku na komfortową strefę dzienną i wygodną strefę nocną.

Obszerny salon z kominkiem znajdujący się na parterze często połączony z otwartą kuchnią i jadalnią pozwala na wspólne spędzanie wolnego czasu, niezależnie od tego, co aktualnie robimy. Takie rozmieszczenie daje również możliwość organizacji spotkań w naprawdę dużym gronie bez obaw, że dla kogoś zabraknie miejsca przy stole, na dużych kanapach czy fotelach. Na tym poziomie rezydencji znajdziemy również przestronny hol wyposażony w dużą garderobę przeznaczoną do przechowywania odzieży wierzchniej domowników i gości oraz dodatkową toaletę. Jeśli w willi przewidziano pokoje gościnne, to znajdą się one także na dziennej kondygnacji budynku. Ma to swoje rozsądne uzasadnienie – taki rozkład pomieszczeń pozwala na zachowanie prywatności przez domowników i jednocześnie daje komfort gościom, którzy być może niekoniecznie idąc nocą do łazienki, chcą się mijać na korytarzu z mieszkańcami.

Jeśli zaś chodzi o część prywatną willi, to najczęściej znajdziemy ją na piętrze. A jeśli mamy do czynienia z projektem willi parterowej to część nocna będzie wyraźnie oddzielona od innych przestrzeni znajdujących się w budynku. Znajdziemy w niej główną sypialnię należącą do właścicieli nieruchomości wraz z przylegającą do niej łazienką oraz garderobą. Również mniejsze sypialnie najczęściej przeznaczone dla młodszych domowników często mają swoje łazienki i garderoby. Zasadniczo zależy to od powierzchni nieruchomości i osobistych preferencji inwestorów. Nie brakuje również projektów willi i rezydencji ze wspólną łazienką dla pozostałych sypialni lub jedną łazienką na dwa pokoje.

Każdy projekt willi przewiduje również część gospodarczą budynku, w której znajdziemy kotłownię dopasowaną do wykorzystywanego źródła ciepła, składzik, pralnię oraz garaż na jeden lub kilka pojazdów. To czy projekt nowoczesnej rezydencji zawierać będzie podpiwniczenie lub strych zależy od potrzeb i oczekiwań inwestorów.

 

Projekty rezydencji klasycznych – pomieszczenia dodatkowe

W willach oprócz standardowych pomieszczeń niezwykle często możemy znaleźć także wnętrza i rozwiązania rzadko spotykane w nieruchomościach o mniejszej kubaturze.

Należą do nich np.:

 • basen otwarty w ogrodzie lub kryty znajdujący się w podpiwniczeniu,
 • domowa siłownia,
 • domowa sala kinowa,
 • sauna,
 • pokój gier,
 • przestrzeń przeznaczona do zabaw dla dzieci,
 • sala konferencyjna,
 • domowe biuro.

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje katalogu pomieszczeń dodatkowych, jakie mogą się znaleźć w projektach rezydencji klasycznych i nowoczesnych.

 

Projekty rezydencji w stylu amerykańskim – dojazd

Mało co jest tak oczywiste, jak fakt, że dojazd do rezydencji —  niezależnie od stylistyki, w jakiej utrzymany jest budynek —  powinien być reprezentacyjny. Ważna jest więc odpowiednia odległość od bramy do samej nieruchomości, jak również odpowiednio wyeksponowany teren przed samą willą. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się rondo, które podkreśla prestiż i nadaje całości dodatkowego luksusowego pazura. Na szczególną uwagę zasługują również wyszukane ogrodzenia otaczające nie tylko rezydencje w stylu amerykańskim oraz zaawansowane systemu monitoringu wizyjnego najwyższej jakości.

 

Projekty rezydencji luksusowych – otoczenie

Projekty willi z basenem nierzadko otoczone są naprawdę rozległymi terenami zielonymi, z których duży ogród stanowi niezbędne minimum. Projekty rezydencji luksusowych często uwzględniają stajnię, dostęp do lasu czy pobliskiego jeziora. Tak naprawdę wiele zależy od wyobraźni inwestora, jego potrzeb oraz indywidualnych właściwości terenu, jaki udało mu się nabyć. Im przestrzeń jest większa, tym większe daje możliwości jej kreatywnego i oryginalnego zagospodarowania.

 

Nowoczesne projekty rezydencji – rozwiązania smart dom

Nowoczesne projekty rezydencji niezwykle często wykorzystują najnowsze zdobycze technologii w zakresie połączenia różnorodnych instalacji z zaawansowanym systemem komputerowym, który zarządza dostępem do energii elektrycznej, ogrzewaniem, alarmem, systemem CCTV, roletami oraz urządzeniami RTV i AGD. Nie trzeba dodawać, że takie rozwiązania wpływają nie tylko na komfort codziennego życia domowników, ale również na bezpieczeństwo nieruchomości i zamieszkujących ją osób.

 

Projekty dużych rezydencji – podsumowanie

Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim budżetem na zakup działki i budowę willi to warto rozważyć taką opcję. Współczesne projekty dużych rezydencji dają ponadprzeciętny komfort mieszkania oraz wypoczynku, który znacząco wpływa na jakość życia. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nie coraz większa ilość inwestorów, nie tylko z czołówki listy milionerów Forbes’a.

Interesują Cię projekty stylowych willi z prawdziwego zdarzenia takich, które przyciągają spojrzenia i wzbudzają nutkę zazdrości? Zajrzyj już dziś do naszej wyszukiwarki gotowych projektów domów i znajdź projekt eleganckiej rezydencji, który zaspokoi Twoje oczekiwania! A gdy już zdecydujesz się na konkretną nieruchomość, to chętnie ją dla Ciebie wybudujemy od A do Z!

 

Projekty rezydencji luksusowych

Istnieje grupa inwestorów, dla których najważniejszymi kryteriami przy wyborze projektu domu są luksus, wygoda, przestrzeń oraz najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Wówczas sprawdzają się projekty domów luksusowych, czyli tzw. rezydencji.

Rezydencja to nic innego, jak wyjątkowo luksusowy, komfortowy i przestrzenny dom, zbudowany na dużej działce, zazwyczaj otoczony pięknym, zadbanym ogrodem, który już na pierwszy rzut oka ma udowadniać, że jego właściciele należą do zamożnych grup społecznych. Ważna jest przy tym lokalizacja rezydencji – w dużych miastach są to zazwyczaj bardzo prestiżowe dzielnice willowe, oddalone nieco od centrum, ale jednocześnie dobrze z nimi skomunikowane, zapewniające domownikom z jednej stronu spokój i dyskrecję, a z drugiej – pełny dostęp do oferty biznesowej, kulturalnej czy rozrywkowej dużego miasta. Rezydencja równie dobrze może znajdować się w położonej niedaleko miasta mniejszej miejscowości. Dla przykładu – w przypadku Warszawy doskonale znanym podmiejskim ośrodkiem willowym jest Konstancin, w przypadku Łodzi – Rąbień, zaś Gdańska – Otomin. Pragnący ciszy oraz intymności zamożni inwestorzy bardzo często rezygnują z budowy na terenie miasta na rzecz spokojnych i zielonych terenów podmiejskich.

Przyjmuje się, że rezydencja to dom o powierzchni użytkowej wynoszącej około 250 m2 – choć są również domy nieco mniejsze, o powierzchni powyżej 200 m2, które także można bez wątpienia zaliczyć do grona rezydencji. Bardziej niż metraż liczy się bowiem projekt, jakość wykonania i sposób wykończenia. Luksusowe domy posiadają wyraźny podział na część dzienną, nocną i gospodarczą, ich projekty uwzględniają kilka sypialni i łazienek, duży salon z jadalnią, kuchnię ze spiżarnią, bardzo często znajdują się tam również dodatkowe pomieszczenia w postaci garderoby, gabinetu, bawialni, domowej siłowni czy pokoju kinowego. Projekty rezydencji luksusowych uwzględniają otaczającą dom zieleń – bardzo często imponujące schody prowadzą z salonu do pięknego ogrodu oraz części rekreacyjnej. Bez problemu znaleźć można projekty rezydencji z basenem.

Jeśli chodzi o sam proces budowy, luksusowe rezydencje w zdecydowanej większości przypadków budowane są przez doświadczonych generalnych wykonawców, posiadających wysoką kulturę pracy, współpracujących z doświadczonymi ekipami, będącymi w stanie zadbać o wszystkie detale architektoniczne bryły domu, zapewniającymi najwyższą jakość wykończenia, a także znającymi najnowocześniejsze technologie budowlane (bardzo często luksusowe domy to budynki energooszczędne i inteligentne, wykorzystujące tzw. Internet rzeczy, alarmy, monitoring itp.). Budowane są również z bardzo dobrych materiałów, aby wyróżniały się nie tylko estetyką, ale i jakością.

Przykładowe projekty rezydencji z oferty New-House

W New-House posiadamy blisko 30-letnie doświadczenie w budowaniu domów jednorodzinnych na terenie całego kraju – były wśród nich również luksusowe rezydencje, zachwycające stylową architekturą oraz najwyższą jakością wykonania i wykończenia. W naszej bazie znaleźć można projekty willi i rezydencji, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym inwestorom!

 • Rezydencja Parkowa

Rezydencja Parkowa to piękna parterowa willa o powierzchni użytkowej 258 m2, przeznaczona dla osób posiadających dużą działkę, oczekujących jednocześnie najwyższego komfortu użytkowania i luksusowych, nowoczesnych rozwiązań. Jest to rezydencja parterowa, zbudowana na planie dwóch prostokątów – jeden z nich to część gospodarczo-garażowa, a drugi mieszkalna, z wyraźnym podziałem na strefę dzienną (salon, jadalnia, kuchnia z wyspą, gabinet, WC) oraz nocną (sypialnia główna z łazienką i garderobą, dwie dodatkowe sypialnie, łazienka) W razie potrzeby można zaaranżować poddasze o powierzchni 70 m2. Projekt dostępny jest w kilku wersjach: Rezydencja Parkowa 2, Rezydencja Parkowa 3 oraz Rezydencja Parkowa 4.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/1140

 • Willa Atrium

Projekt Willi Atrium dedykowany jest miłośnikom nowoczesnych rozwiązań architektonicznych – to przykryte płaskim dachem „pudełko” z otwartą elewacją frontowo-wejściową oraz licznymi przeszkleniami. Nietypowy kształt pozwala na zaaranżowanie w środkowej części prywatnego ogródka, całkowicie odizolowanego od sąsiednich posesji. Willa Atrium posiada dwa wejścia – jedno reprezentacyjne i drugie boczne. Powierzchnia domu została funkcjonalnie podzielona na strefy: z garażem i kotłownią, z gabinetem, sypialniami dziecięcymi z łazienką, apartamentem rodziców z garderobą oraz łazienką, a także część wspólną – z holem, salonem połączonym z kuchnią i jadalnią.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/1444

 • Nowoczesny 3

Projekt rezydencji Nowoczesny 3 dedykowany jest 4-5-osobowej rodzinie. Dom charakteryzuje się oryginalną dwubryłową formą, składającą się z parteru oraz poddasza użytkowego. Część parterowa przykryta jest dachem płaskim i wykończona tynkiem z elementami drewnianymi, z kolei poddasze to dach dwuspadowy oraz otynkowane ściany. Projekt Nowoczesny 3 wyróżnia się także szklanymi balustradami oraz obecnością wielkoformatowych okien. W bryle budynku przewidziano dwustanowiskowy garaż. Strefa dzienna obejmuje 50-metrowy salon z jadalnią oraz kuchnię z wyspą. W pewnym oddaleniu znajduje się pokój gościnny oraz sypialnia rodziców z osobną łazienką i garderobą. Na poddaszu umiejscowiono główną sypialnię z łazienką, dwie dodatkowe sypialnię oraz łazienkę. Dom będzie również idealny dla rodziny wielopokoleniowej (sypialnia na parterze z własną łazienką jest idealna dla dziadków, główna sypialnia z łazienką na poddaszu – dla rodziców, a dwa mniejsze pokoje dla poddaszu – dla dzieci).

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/5149

Jeśli chcecie skorzystać z naszych usług, serdecznie zapraszamy do kontaktu -> https://new-house.com.pl/kontakt. Nasze doświadczenie i najwyższa jakość świadczonych usług pomogą spełnić Wasze marzenia o luksusowej rezydencji!

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły