Prace pod klucz

Prace pod klucz wieńczą dzieło budowy domu. Można powiedzieć, że dom na tym etapie jest już skończony, wykonany. Pozostaje jedynie do zrealizowania procedura odbioru budynku i zagospodarowania terenu. 

Po zakończeniu prac deweloperskich przychodzi pora na wykończenie domu, tak aby był gotowy do zamieszkania – mowa tu o tzw. pracach pod klucz. Dzięki współpracy wyłącznie ze sprawdzonymi, godnymi zaufania ekipami, w New-House przejście ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz trwa jedynie około trzech miesięcy, a całą budowę – jeżeli pozwala na to pogoda – zamykamy w około dziewięć miesięcy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!


Budowa domu pod klucz to inwestycja, po zakończeniu której budynek jest gotowy do zamieszkania – wystarczy do niego jedynie wnieść meble i rzeczy osobiste. Taki rodzaj prowadzenia inwestycji cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Umożliwia on przede wszystkim oszczędność czasu – ekipy zajmujące się poszczególnymi etapami prac wchodzą na plan budowy w ściśle określonej kolejności, więc prace postępują szybko i sprawnie. To my zajmujemy się całym procesem logistycznym, koordynujemy zamawianie materiałów oraz ich dostawy. Dzięki temu obowiązkami tymi nie musi się zajmować inwestor – dla niego pozostaje jedynie radosne oczekiwanie na nowy dom!


Budowa domu pod klucz – etapy


W zdecydowanej większości przypadków budowa domu pod klucz realizowana przez naszą firmę New-House obejmuje kilka kolejnych etapów.


•    Glazura i terakota
Jest to najczęściej wybierany sposób wykończenia ścian i podłóg w kuchni, łazience, toalecie, ale czasami również w przedpokoju, holu, a nawet niektórych pokojach. Terakota to powstające z oczyszczonej gliny płytki kamionkowe, które cechują się wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia, a także niską nasiąkliwością – z tego względu jest chętnie wykorzystywana jako materiał wykończeniowy podłóg w łazience. Terakota może być matowa, półmatowa lub błyszcząca.


Glazura to nic innego jak płytki fajansowe – są dużo lżejsze i cieńsze niż terakota, więc są doskonałym sposobem na wykończenie ścian. Glazura dostępna jest w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach – jest co prawda niezbyt odporna na uszkodzenia, ale zarazem łatwa do utrzymania w czystości. Dlatego sprawdza się np. w newralgicznych miejscach w kuchni, np. bezpośrednio nad kuchenką.


•    Kotłownia
Charakter kotłowni zależy oczywiście od rodzaju centralnego ogrzewania, które zostało zaplanowane do konkretnego domu. Warto pamiętać, że konstrukcja i wykończenie kotłowni w wielu przypadkach jest obostrzone przepisami prawa – jest to związane z rodzajem pieca, stanowiącego serce całej instalacji. Ważne jest także uwzględnienie właściwej wentylacji oraz miejsca na materiał opałowy.


I tak rodzaj pieca zależy od preferencji i możliwości finansowych inwestorów. W domach jednorodzinnych dość często montowane są m.in. kotły gazowe (wygodne w obsłudze), piece na pellet (duże zbiorniki paliwa, niski koszt eksploatacji), piece na ekogroszek (bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego) oraz piece węglowe (atrakcyjne ceny zakupu, niestety duży negatywny wpływ na środowisko).


•    Parapety wewnętrzne
Po pierwsze są one uzupełnieniem aranżacji wnętrza, po drugie – są również elementem funkcjonalnym. Parapety wewnętrzne do kuchni powinny być odporne na zarysowania i zaplamienia, z kolei do łazienki – również odporne na wilgoć. Wybierać można m.in. spomiędzy parapetów kamiennych, drewnianych lub z tworzywa sztucznego. 


I tak np. parapety wewnętrzne drewniane mogą być wykonane z drewna bukowego, dębowego lub sosnowego, koniecznie klejonego warstwowo – tylko wtedy nie odkształci się pod wpływem wilgoci ani ciepła bijącego od kaloryferów. Parapety wewnętrzne z tworzywa (PCV) są wytrzymałe, lekkie i niedrogie, wykonywane z tworzyw odpornych na żółknięcie, od jednokolorowych białych aż po takie imitujące drewno lub kamień. Z kolei parapety wewnętrzne kamienne są niezwykle eleganckie, stylowe, ale również drogie. Wykonuje się je najczęściej z marmuru, rzadziej – z granitu lub piaskowca.


•    Gładzie
Gładź to sposób na to, by dodatkowo wyrównać powierzchnię ściany, sprawić, by stała się jeszcze bardziej estetyczna, gładka i gotowa do malowania. Najczęściej wykorzystywana jest gładź szpachlowa gipsowa, z gipsu naturalnego lub syntetycznego. Nadaje ona ścianie estetyczny biały kolor, jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, ale lepiej nie nakładać jej na ściany w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. w suszarniach lub pralniach. Tam sprawdzą się gładzie szpachlowe wapienne – pozwalają uzyskać niezwykle gładką powierzchnię, są odporne na wilgoć i porastanie pleśnią, można nakładać je na tynki wapienne, cementowo-wapienne oraz beton.


•    Malowanie ścian
Farby do malowania ścian powinny być odporne na ścieranie, trwałe, bezpieczne dla środowiska oraz ludzi. Zaleca się także stosowanie różnych rodzajów farb do różnych pomieszczeń – tam, gdzie istnieje większe ryzyko zabrudzeń, np. w kuchni czy przedpokoju, sprawdzi się np. akrylowa farba emulsyjna, którą można ścierać wilgotną gąbką. W pokoju dziecięcym najważniejsze jest bezpieczeństwo – najlepiej więc użyć farby bez rozpuszczalników i amoniaku. W łazience dobrym wyborem będzie wodoodporna farba lateksowa, a tam, gdzie jest sucho – np. w salonie lub sypialni – dobrze kryjące, wydajne farby emulsyjne. 


•    Osprzęt elektryczny
Osprzęt elektryczny pełni już nie tylko rolę funkcjonalną. Coraz częściej jest elementem dekoracyjnym wnętrza, który podkreśla jego charakter. Podstawą jest zamontowanie białego osprzętu elektrycznego, ale inwestorzy chętnie wybierają także kolorowe włączniki czy ramki. Te drewniane pasują do domu w stylu klasycznym lub kolonialnym, a stalowe lub mosiężne – do domu utrzymanego w stylu loftowym.


•    Osprzęt w kuchni i łazience
Nieco różni się on od tego montowanego w pokojach – w kuchni i łazience znajduje się zazwyczaj o wiele więcej sprzętu elektrycznego niż w pokojach. Konieczne stają się więc podwójne, a nawet potrójne gniazda wtyczkowe. Jeśli są zamontowane blisko miejsc narażonych na działanie wody, czyli np. koło kranu, powinny być zabezpieczone przed wilgocią – ciekawą nowością na rynku są gniazda bryzgoszczelne. Większe urządzenia gospodarstwa domowego – pralki, lodówki, zmywarki – mogą być podłączone do gniazd ukrytych za sprzętem lub pod zabudową meblową. Tu również popularnością się ramki z dwoma, trzema, czterema, a nawet pięcioma gniazdami.


•    Wykończenie podłogi
W tym przypadku wybór jest olbrzymi i zależy od indywidualnych gustów i możliwości finansowych inwestora. Zdecydować się można na drewniany parkiet (z desek litych lub warstwowych, z drewna rodzimego lub egzotycznego), panele podłogowe, płytki (kamienne, gresowe, ceramiczne), wykładziny elastyczne lub dywanowe.


Oczywiście ważny jest także rodzaj pomieszczenia i panujące w nim warunki – materiał, który będzie idealny do sypialni, niekoniecznie okaże się funkcjonalny w łazience. W salonie sprawdzi się elegancki parkiet, panele w ciepłym kolorze albo miękka wykładzina, w przedpokoju – łatwa do utrzymania w czystości terakota.


•    Drzwi wewnętrzne
Rodzaj i model drzwi wewnętrznych również zależy od typu pomieszczenia. W przypadku wnętrz, w których zależy nam na dyskrecji i intymności – np. w sypialni czy w łazience – ważna będzie dobra izolacja akustyczna drzwi. Jeśli pomieszczenia strefy dziennej, takie jak salon i jadalnia, mają być oddzielone od siebie jedynie symbolicznie, można wybrać drzwi z częściowym przeszkleniem. 


Jeżeli chodzi o materiały, najpopularniejsze są drzwi wewnętrzne płytowe (płyta MDF lub drewno iglaste klejone) oraz płycinowe (płyciny wykonane z płyt drewnopochodnych).


Ile kosztuje budowa domu pod klucz?


Wielu inwestorów sądzie, że budowa domu pod klucz jest o wiele mniej korzystna finansowo niż budowa domu w stanie deweloperskim. Otóż nie do końca. Dom wybudowany w stanie deweloperskim i tak trzeba wykończyć – samodzielne umawianie poszczególnych ekip (elektryków, tynkarzy, stolarzy) w określonej kolejności bywa bardzo trudne, mocno wydłużające czas budowy, a dodatkowo – sporo droższe (pojedyncza praca dla inwestora indywidualnego może być wyceniona przez ekipę drożej niż stabilna, długoterminowa współpraca z generalnym inwestorem, takim jak firma New-House). Poza tym, działając na rynku od blisko 30 lat jesteśmy w stanie uzyskać w wielu hurtowniach i sklepach bardzo wysokie rabaty na zakup materiałów, co razem z różnicą w podatku VAT (8% dla firm budowlanych, 23% dla nabywców indywidualnych) może w dużym stopniu zniwelować marżę.


W szacowaniu kosztów budowy domu pod klucz pomocny może okazać się nasz autorski kalkulator budowy domu -> https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Należy jedynie wybrać pola w ankiecie, uzupełnić formularz kontaktowy, a na podany adres e-mail trafi szacowany koszt inwestycji. Zapraszamy do kontaktu -> https://new-house.com.pl/kontakt.
 

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły