Stan surowy

Pierwszym właściwym etapem budowy domu jest stan surowy z dachem. Możemy zaproponować Państwu różne warianty wykonania tego etapu prac. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą. 

Pierwszym etapem zasadniczych prac budowlanych przy budowie domu jest doprowadzenie inwestycji do stanu surowego. W New-House – dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu – jesteśmy w stanie doprowadzić dom do stanu surowego w przeciągu 3-4 miesięcy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!


Na początek warto przypomnieć, czym w ogóle jest stan surowy. Otóż takim mianem można określić dom, który ma już wymurowane ściany i komin, posiada strop, więźbę dachową i pokrycie dachowe. Dom w stanie surowym ma już schody wewnętrzne, okna oraz drzwi zewnętrzne. Oczywiście pomieszczenia nie są jeszcze wykończone, ale dom jest zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych i może być bez obaw pozostawiony na sezon zimowy.


W New-House specjalizujemy się w budowie domów już od blisko 30 lat – w tym czasie zbudowaliśmy ponad 1200 domów w całej Polsce. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu, doskonałej znajomości branżowych realiów, ale jednocześnie współpracy jedynie ze sprawdzonymi, solidnymi ekipami budowlanymi, jesteśmy w stanie wybudować dom w stanie surowym w przeciągu 3-4 miesięcy – oczywiście jeżeli sprzyjająca jest ku temu pogoda. Nasze przykładowe realizacje znaleźć można na stronie -> https://new-house.com.pl/realizacje, a referencje od klientów – na stronie https://new-house.com.pl/referencje. Działamy w pełni przejrzyście i nie mamy nic do ukrycia!


Dom w stanie surowym – zawsze terminowo!


Na dom w stanie surowym składa się tzw. stan zerowy, czyli konieczne do wykonania prace ziemne. Następnie, w zależności od tego, jaki rodzaj domu jest budowany – parterowy, z poddaszem lub piętrowy – etapami prowadzi się poszczególne roboty konstrukcyjne. W przypadku New-House każda budowa prowadzona jest w taki sposób, że ekipy wykonujące konkretne prace regularnie wchodzą po sobie na plac budowy – nie ma przerw, przestojów, roboty prowadzone są zgodne z harmonogramem. Dla inwestorów oznacza to brak stresu i niepotrzebnych nerwów!


Budowa domu w stanie surowym krok po kroku


Budowa domu w stanie surowym składa się z kilkunastu prowadzonych w ściśle określonej kolejności etapów.
•    Roboty ziemne z ławami fundamentowymi
Na początek geodeta musi wytyczyć budynek – po tej czynności można rozpocząć prace ziemne. Na początek przy pomocy koparki zdejmuje się humus, później wykonuje się wykopy liniowe pod ławy i stopy fundamentowe, a na koniec – wylewa fundamenty.
•    Ściana fundamentowa
W większości przypadków wykonywana od 30 cm do 50 cm nad poziom terenu, z bloczków betonowych na zaprawie cementowej. Czasami fundamenty buduje się także z betonu, ale ze względu na konieczność deskowania zajmuje to więcej czasu. Przy budowie fundamentów wykonuje się również poziomą izolację ław fundamentowych.
•    Chude posadzki
Budowa chudych posadzek rozpoczyna się od nawiezienia piasku, który jest ubijany przez zagęszczarkę. Na tym etapie montuje się kanalizację poziomą, a późnej – wylewa beton, tzw. chudziak.

Jeśli mamy do czynienia z domem podpiwniczonym, ścianę fundamentową zastępuje się wykonanymi z żelbetonu ścianami piwnicy. Oczywiście już na pierwszym etapie zamiast ściągania humusu ekipa przygotowuje wykop szerokoprzestrzenny, a w miejsce chudego betonu buduje się strop nad piwnicą.
•    Parter
Po zakończeniu prac przygotowawczych i ziemnych, a także wylaniu fundamentów, przechodzi się do budowy ścian konstrukcyjnych parteru, które przenoszą obciążenia do fundamentów oraz mają olbrzymie znaczenie dla izolacji termicznej domu. Mogą być one budowane z ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego, silikatów, ceramiki tradycyjnej lub keramzytobetonu.
•    Elementy żelbetowe
Po zakończeniu budowy ścian parteru wykonywane są elementy żelbetonowe: podciągi, nadproża oraz słupy żelbetowe. Całą konstrukcję przygotowuje się ze stali i desek, a następnie zalewa betonem.
•    Strop nad parterem
Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy budowie stropu. Powinien być z jednej strony w miarę prosty do wykonania, z drugiej – odpowiednio tłumić hałas, być wytrzymały i termoizolacyjny. Obecnie najpopularniejszych jest pięć rodzajów stropów: gęstożebrowane (konstrukcje typu Teriva, które w New-House wykonujemy najczęściej), stropy monolityczne, filigran, z płyt prefabrykowanych oraz drewniane.
W zależności od projektu domu, kolejnym etapem budowy może być attyka w przypadku stropodachu, ściany kolankowe, czyli poddasze w przypadku dachu wielospadowego albo ściany konstrukcyjne dla I piętra.
•    Ściany działowe
Bardzo ważnym elementem budowy domu w stanie surowym są ściany działowe, które – jak sama nazwa wskazuje – dzielą przestrzeń w budynku na konkretne pomieszczenia. Ponieważ nie przenoszą obciążeń, mogą być węższe. W New-House ściany działowe budujemy najczęściej z innowacyjnej wytrzymałej cegły ceramicznej Porotherm, którą muruje się pry pomocy zaprawy cementowej. Oczywiście budować można również ściany szkieletowe, akustyczne czy ze szklanych pustaków.
•    Komin
Jego rodzaj zależny jest od lokalizacji i funkcji (a więc rodzaju ogrzewania wybranego do domu). Najczęściej budowane są kominy murowane, stalowe oraz z prefabrykatów. 
•    Więźba dachowa
To pierwszy etap budowy dachu. W domach jednorodzinnych więźba dachowa najczęściej wykonywana jest z drewna, odpowiednio zabezpieczonego przed działaniem ognia oraz czynników biologicznych. Oczywiście istnieje kilka rodzajów konstrukcji więźby. Najpopularniejsze to konstrukcja krokwiowa, krokwiowo-jętkowa oraz płatwiowo-jętkowa.
•    Pokrycie dachowe
Jego budowa składa się z dwóch etapów. Najpierw montuje się poszycie dachowe z pełnego deskowania z papą lub z membrany dachowej (pokrycie dachem specjalną folią – rozwiązanie tańsze i szybsze w montażu). Następnie montuje się zasadnicze pokrycie dachowe – z blachodachówki, blachówki ceramicznej lub betonowej, blachy trapezowej bądź gontów bitumicznych. Na tym etapie wykonuje się również obróbki blacharskie, orynnowanie dachu, czapki kominowe, montaż kominków wentylacyjnych oraz ewentualnie wyłaz dachowy.
Oczywiście zamiast dachu spadkowego można wykonać dach płaski, tzw. stropodach, izolowany papami termozgrzewalnymi. Po zakończeniu prac związanych z dachem otrzymujemy stan surowy otwarty domu. Po dodaniu okien, drzwi zewnętrznych i ewentualnie bramy garażowej, dom jest w stanie surowym zamkniętym.


Ile kosztuje budowa domu w stanie surowym?


2018 r. upłynął w naszym kraju pod hasłem wzrostów cen materiałów budowalnych, wzrostu kosztów robocizny oraz niedoboru pracowników, również z branży budowlanej. Nie inaczej jest w tym roku, a wszystko to przekłada się na wyższe koszty zarówno budowy mieszkań (czyli także ich cen oferowanych końcowo inwestorom przez deweloperów), jak i budowy domów. Oczywiście należy mieć świadomość, że budowa domu – zwłaszcza w porównaniu do zakupu dużego mieszkania w centrum największych polskich miast w prestiżowych lokalizacjach – nadal pozostaje kwestią dość atrakcyjną pod względem finansowym, i to nawet jeśli powierzy się generalne wykonawstwo jednej firmie, takiej jaka nasza firma New-House. Po pierwsze – inwestorzy zyskują dzięki możliwości tańszego zakupu materiałów (firmy budowlane płacą jedynie 8% VAT-u na materiały, nabywcy indywidualni – 23%), po drugie – są w stanie wynegocjować np. niższe koszty robocizny, co równoważy marżę. 


Według szacunków jednej z wiodących firm doradczych z branży nieruchomości, budowa domu o powierzchni około 110 m2 bez poddasza użytkowego w stanie surowym zamkniętym to w 2019 r. koszt około 157 tys. zł. Składa się na to m.in ponad 30 tys. zł za wybudowanie fundamentów, około 15-17 tys. za budowę ścian nośnych i około 5-7 tys. zł za budowę ścianek działowych. Największe wahania ceny dotyczą kosztu budowy dachu – w zależności od rodzaju więźby, poszycia i pokrycia może to być nawet ponad 50 tys. zł. Ogólnie, przyjmuje się, że koszt budowy domu w stanie surowym otwartym to koło 40-43% kosztów całej inwestycji. Po zamontowaniu okien i drzwi będzie to około 50%.


W New-House jesteśmy w stanie pomóc klientom na każdym etapie inwestycji – począwszy od zakupu działki, przez wybór projektu, załatwienie formalności, aż po prace budowlane, wykończeniowe czy aranżację ogrodu. Same prace budowlane przebiegają szybko i sprawnie, a inwestor otrzymuje gwarancję rzetelności i solidności wykonania. Zachęcamy również do szybkiej i bezpłatnej wyceny budowy domu w stanie surowym w naszym specjalnym, autorskim kalkulatorze – wystarczyć w nim wypełnić kilka pól i dzięki temu otrzymuje się szacowane koszty inwestycji. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!
 

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły