Projekty domów nowoczesnych

Projekty domów nowoczesnych – czym wyróżnia się współczesna architektura?

Nieodzownymi cechami współczesnej architektury jest minimalizm oraz funkcjonalność. Kierunek dla nowoczesnej architektury w dużej mierze wytyczył kubizm, w którym podstawową zasadą jest geometryczne uproszczenie elementów kompozycji. Z tego względu, domy nowoczesne składają się z prostej, zwartej bryły i często rezygnują z dodatkowych elementów architektonicznych. Warto jednak podkreślić, że projekty domów nowoczesnych są bardzo zróżnicowane i różnorodne, dzięki czemu każdy inwestor powinien łatwo dobrać projekt pod kątem swoich potrzeb.

Spis treści:

  • Czym charakteryzują się projekty domów nowoczesnych?

  • Jak prezentują się domy nowoczesne od zewnątrz?

  • Co cechuje wnętrza w nowoczesnym domu?

  • Technologie wykorzystywane w nowoczesnych domach

  • Jakim inwestorom możemy polecić projekty domów nowoczesnych?

  • Jakie korzyści mogą zaoferować domy nowoczesne?

  • Czy domy nowoczesne posiadają wady?

  • Projekt gotowy czy projekt indywidualny?

  • Gdzie znajdziesz gotowe projekty domów nowoczesnych?

Czym charakteryzują się projekty domów nowoczesnych?

Funkcjonalność i minimalizm – te dwa słowa najlepiej opisują projekty domów nowoczesnych. Jak już powiedzieliśmy we wstępie, współczesne projekty w dużej mierze bazują na kubizmie, którego kluczowym zamysłem było uproszczenie elementów kompozycji do geometrycznych form. Domy nowoczesne cechują się właśnie prostą i zwartą bryłą bazującą na prostych figurach geometrycznych. Tego typu projekty często rezygnują także ze skomplikowanych elementów architektonicznych. Nie jest to jednak podyktowane wyłącznie troską o nowoczesną estetykę, ale funkcjonalnością.

Brak zbędnych elementów architektonicznych oznacza niższy koszt budowy i krótszy czas trwania inwestycji. Ponadto, oznacza to mniej miejsc stanowiących potencjalne ryzyko mostków termicznych, przez które zachodzi wymiana ciepła (wychładzanie się domu zimą i nadmierne nagrzewanie latem). W rezultacie, minimalistyczny wygląd domów nowoczesnych bardzo często ma związek właśnie z funkcjonalnością, a także energooszczędnością, która stanowi bardzo istotną wartość we współczesnej architekturze. Projekty domów nowoczesnych wciąż są jednak bardzo zróżnicowane i różnorodne. W tej formie można tworzyć zarówno domy parterowe, z poddaszem, jak również domy piętrowe.

Jak prezentują się domy nowoczesne od zewnątrz?

Projekty domów nowoczesnych stawiają na geometryczną, prostą i zwartą bryłę. Coraz powszechniejszym rozwiązaniem są stropodachy, które dodatkowo podkreślają minimalistyczny charakter tych domów. Szeroko wysunięte okapy płaskich dachów mogą jednak urozmaicić bryłę i stworzyć w niej praktyczne podcienie. Ważnym elementem nowoczesnych domów są również duże, panoramiczne okna – w strefie dziennej spotkamy się nawet z całkowicie przeszklonymi elewacjami. Nowoczesne domy sięgają także po naturalne kolory – biel, odcienie szarości, brąz. Elewację domu może zdobić beton architektoniczny, ale również drewno.

Co cechuje wnętrza w nowoczesnym domu?

W domach nowoczesnych spotkamy się z dużymi, otwartymi przestrzeniami. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest całkowicie otwarta strefa dzienna, w której salon, jadalnia i kuchnia są ułożone na jednym planie. Istotnym zadaniem po stronie projektanta jest także umiejętny rozkład pomieszczeń z wyznaczeniem stref funkcjonalnych oraz zachowaniem podziału pomiędzy strefą dzienną, a strefą nocną. Duże okna sprawiają, że wnętrza są lepiej doświetlone i bardziej przytulne. Strefa dzienna może być dodatkowo poszerzona przez taras ogrodowy lub patio, dzięki czemu same wnętrza wydają się większe. W przypadku domów z poddaszem użytkowym oraz domów piętrowych powszechnie spotykanym rozwiązaniem są tarasy widokowe wpisane w bryłę domu, jak również pustka przestrzenna, którą często pozostawia się nad salonem.

Technologie wykorzystywane w nowoczesnych domach

We współczesnej architekturze duży nacisk kładzie się na energooszczędność. Aby uzyskać bardziej energooszczędne domy projektanci chętnie sięgają po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Domy są budowane z materiałów odznaczających się niższym wskaźnikiem przewodzenia ciepła. Wykorzystuje się także wysokiej jakości okna i drzwi zewnętrzne zgodne z wytycznymi WT 2021. Domy nowoczesne coraz częściej są ogrzewane przez pompę ciepła, która uchodzi za najwydajniejszy obecnie system grzewczy. Często stosuje się również ogrzewanie gazowe, o ile oczywiście działka może uzyskać odpowiednie przyłącze. W takich domach stosuje się wentylację mechaniczną, która gwarantuje optymalną cyrkulację powietrza niezależnie od warunków pogodowych. Gotowe projekty domów nowoczesnych powszechnie sięgają także po instalacje OZE, czyli odnawialne źródła energii. Najpopularniejszym przykładem OZE w nowoczesnych domach jest instalacja fotowoltaiczna.

Jakim inwestorom możemy polecić projekty domów nowoczesnych?

Domy nowoczesne to dobry wybór dla inwestorów, którzy cenią sobie odważne i nowatorskie rozwiązania, a ponadto priorytetem w ich wymarzonym domu jest funkcjonalność. Modernistyczna architektura bez wątpienia mocno odbiega od tradycyjnych domów, które były wznoszone przez ostatnie dziesięciolecia. Wprowadzone zmiany pozwoliły jednak na uzyskanie domów cechujących się większą energooszczędnością. Domownicy zamieszkujący takie domy mogą liczyć na wyższy komfort. Tutaj warto wspomnieć chociażby coraz popularniejsze rozwiązania smart home, które pozwalają zdalnie sterować niektórymi funkcjami naszego domu. Jeśli natomiast marzysz o domu, który łączyłby tradycję z nowoczesnością, godne polecenia są tzw. nowoczesne stodoły. Są to domy usytuowane na planie prostokąta i zwieńczone dwuspadowym dachem bezokapowym.

Jakie korzyści mogą zaoferować domy nowoczesne?

Projekty domów nowoczesnych bazują na jakościowych materiałach budowlanych, a także na nowoczesnych technologiach, które pozwalają uzyskać dom funkcjonalny i energooszczędny. Choć budowa takich domów może być droższa w porównaniu z domami tradycyjnymi, to jednak jest to bardzo dobra inwestycja w przyszłość. Energooszczędne domy pozwalają znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne, co w perspektywie najbliższych kilku lat pozwala na zwrot sporej części kosztów poniesionych na etapie budowy domu. Domy nowoczesne oferują przestronne i jasne wnętrza, które mają korzystny wpływ na samopoczucie domowników. No i oczywiście wyjątkowy wygląd, który na pewno zrobi wrażenie na Twoich gościach.

Czy domy nowoczesne posiadają wady?

Domy nowoczesne bez wątpienia potrafią się wyróżnić z otaczającego je krajobrazu. Z jednej strony to zaleta, ale z drugiej problemem może być znalezienie działki, na której możliwa będzie budowa takiego domu. Chodzi tu oczywiście o Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. Dokument ten nie zawsze pozwoli na budowę modernistycznego domu, właśnie ze względu na jego nowatorski wygląd. Minusem jest również to, że projekty domów nowoczesnych często wymagają większego budżetu na realizację. W ujęciu długoterminowym jest to jednak korzystna inwestycja, która zwróci się pod postacią większej energooszczędności.

Projekt gotowy czy projekt indywidualny?

Do dyspozycji osób zainteresowanych budową domu pozostają projekty gotowe oraz projekty indywidualne. Gotowe projekty domów nowoczesnych są dostępne od ręki – można je zakupić w katalogu wybranej pracowni architektonicznej. Następnie powierza się taki projekt architektowi, który dokona adaptacji, czyli dostosuje dany projekt do specyfiki działki oraz do uwarunkowań lokalnych. Można także wprowadzić zmiany pod kątem indywidualnych potrzeb inwestora. Z kolei projekty indywidualne są tworzone na zamówienie od podstaw. Zajmuje to nieco czasu i wymaga większych kosztów, ale zaletą jest gwarancja uzyskania domu w pełni dostosowanego do swoich potrzeb.

Gdzie znajdziesz gotowe projekty domów nowoczesnych?

Domy nowoczesne coraz częściej pojawiają się w krajobrazie osiedli domów jednorodzinnych, na przedmieściach, ale również na wsiach. Znane pracownie architektoniczne stale poszerzają wybór projektów domów nowoczesnych, dzięki czemu łatwiej jest wybrać inwestorowi projekt dostosowany do swoich potrzeb. Obszerny katalog obejmujący gotowe projekty domów nowoczesnych oferuje inwestorom firma budowlana New House. Firma ta współpracuje z wieloma pracowniami, dzięki czemu w jej katalogu można znaleźć projekty wielu różnych autorów. To dobre miejsce dla osób, które chcą zakupić swój wymarzony projekt nowoczesnego domu.


 

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły