Czy kominek elektryczny to dobry wybór?

Kominki elektryczne coraz częściej zastępują kominki tradycyjne. W dużej mierze jest to podyktowane ekologią i stopniowym odchodzeniem od instalacji, w których spala się paliwo stałe lub ciekłe. Kominek zasilany energią elektryczną posiada wiele zalet. Na pewno jest dużo tańszy, prostszy w montażu, a ponadto, może być wyposażony w funkcję grzewczą. Nie zaoferuje on jednak tego samego klimatu, co kominek tradycyjny. W tym artykule rozważamy za i przeciw kominkom elektrycznym i szukamy odpowiedzi, czy jest to dobry wybór do domu jednorodzinnego.

 

Co to jest i jak działa kominek elektryczny?

 

Kominki elektryczne są zaliczane do grona biokominków, jako iż nie pali się w nich paliwa stałego lub ciekłego. Często spotykanym określeniem jest imitacja kominka. I rzeczywiście, poza wyglądem, kominek elektryczny nie ma wiele wspólnego z kominkiem tradycyjnym. Są one zasilane energią elektryczną, która pozwala na prawidłowe działanie ekranu LED, a także rozbijanie wiązek światła lub pary wodnej, na której wyświetlane są płomienie. Efekt ten jest bardzo realistyczny, dzięki czemu ogień wygląda jak prawdziwy. Dla jeszcze większego poziomu realizmu, w niektórych kominkach elektrycznych stosuje się nawet efekt dźwiękowy. To dobra alternatywa dla osób, które chcą zastosować w swoim domu ekologiczny kominek lub wyposażyć w kominek swoje mieszkanie w bloku.

 

Ze względu na sposób montażu możemy wyróżnić kominki ścienne, jak również kominki wolnostojące, które w każdej chwili można przestawić w dowolne miejsce. Dostępne są również kominki do zabudowy, które jeszcze lepiej imitują tradycyjny kominek.

 

Jakie funkcje może pełnić kominek elektryczny?

 

Kominek elektryczny pełni przede wszystkim funkcję ozdobną. Ma on stanowić swoistą namiastkę tradycyjnego kominka. Należy jednak pamiętać, że imitacje kominka zazwyczaj nie posiadają funkcji grzania, przez co nie dają ciepła. Niewątpliwie wnoszą jednak do wnętrza klimat i sprawiają, że prezentuje się ono bardziej przytulnie. Zwłaszcza, jeśli kominek jest wyposażony w nagłośnienie, które zaoferuje dźwięk trzaskającego ognia. Kominek elektryczny może także dodatkowo doświetlić wnętrze ciepłym światłem, co buduje atmosferę i sprawia, że wnętrze staje się dla domowników szczególnie przytulne, gdy za oknami panuje niekorzystna aura. Warto jednak zauważyć, że kominki elektryczne z wyższej półki mogą być wyposażone w funkcję grzania.

 

Czy kominek elektryczny może ogrzewać dom?

 

Jak najbardziej, na rynku dostępne są kominki elektryczne, które posiadają wbudowany grzejnik. Po podłączeniu do prądu zacznie on emitować ciepło. Zazwyczaj jednak moc grzejnika zastosowanego w takim kominku jest dość mała, co sprawia, że nie nadaje się on do ogrzewania całego domu. Może jednak skutecznie ogrzać pomieszczenie, w którym zostanie ustawiony. Należy jednak pamiętać, że im większa moc takiego kominka, tym więcej energii elektrycznej będzie on potrzebował do pracy. To z kolei może wpłynąć na bardzo wysokie wydatki za prąd. W takich sytuacjach warto postawić na kominek z regulowaną mocą grzewczą, aby można było dostosować jego tryb pracy do panujących warunków.

 

Jakie korzyści oferuje kominek elektryczny?

 

Kominek elektryczny jest rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ nie dochodzi tu do spalania paliwa i wytwarzania szkodliwych związków uwalnianych do atmosfery. W związku z tym, taki kominek nie musi być podłączony do komina. Można go umieścić w dowolnym miejscu, także w mieszkaniu w bloku. Jest bezobsługowy – wystarczy uruchomić wybrany tryb pracy pilotem i już można cieszyć się klimatem oferowanym przez kominek w naszym wnętrzu. Dobre kominki elektryczne mogą być również wyposażone w funkcję dźwięku, a także funkcję grzewczą. Decydując się na kominek elektryczny można także liczyć na dużo niższy wydatek, aniżeli w przypadku kominka tradycyjnego.

 

Jakie są minusy kominka elektrycznego?

 

Chociaż kominek elektryczny potrafi doskonale naśladować tradycyjny kominek, to jednak nie jest tym samym. Nie zaoferuje tego samego, niepowtarzalnego klimatu, co prawdziwy kominek, który ogrzewa nasz dom płomieniem wesoło trzaskającym w środku. Ponadto, kominki elektryczne z funkcją grzewczą nie mogą służyć do ogrzewania całego domu, tak jak chociażby kominek tradycyjny z płaszczem wodnym. Mogą jedynie ogrzewać to wnętrze, w którym się znajdują, dokładnie tak samo, jak wolnostojący grzejnik elektryczny.

 

Ile kosztuje kominek elektryczny?

 

Ceny kominków elektrycznych są bardzo zróżnicowane. Najprostsze modele można kupić już za kilkaset złotych. W tej cenie ciężko będzie jednak nabyć kominek z funkcją grzewczą. A nawet, jeśli takową będzie posiadał, to moc wbudowanego grzejnika raczej nie wystarczy do ogrzania większego pomieszczenia. Jeśli chcesz wyposażyć swój pokój dzienny w duży i realistyczny kominek elektryczny, który dodatkowo zapewni ciepło do ogrzania całego wnętrza, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 3000 – 5000 zł.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły