Czym charakteryzuje się basen kanadyjski?

Marzysz o basenie w zaciszu swojego ogrodu, ale obawiasz się wysokich kosztów? W takim razie z pewnością zainteresuje Cię technologia oferowana przez baseny kanadyjskie. Podstawą takiego basenu jest specjalny stelaż obudowany arkuszami ze stalowej blachy. Są one odpowiednio uszczelnione folią PCV. Dostępne są zarówno baseny wolnostojące, jak również wkopane w ziemię. Sprawdźmy, jakie korzyści oferują nam nowoczesne baseny kanadyjskie.

 

Czym właściwie jest basen kanadyjski?

 

Basen kanadyjski to basen, który w zamyśle nie ingeruje w układ ogrodu i nie jest z nim stale związany. Jest zbudowany ze stelaża i profili, które obudowane są arkuszami stalowej blachy. Zazwyczaj jest to blacha falowana o większej wytrzymałości. Zewnętrzne ścianki można pomalować, tak, aby imitowały one naturalne surowce, takie jak drewno czy kamień. Wnętrze takiego basenu jest izolowane folią PCV o grubości ok. 0,75 cm. Basen kanadyjski przeważnie jest okrągły lub owalny. Wiele modeli basenów kanadyjskich jest wyposażonych w filtr piaskowy.

 

Atutem jest banalnie prosty montaż. Stelaż można ustawić bezpośrednio na gruncie lub wkopać go w ziemię. W obu przypadkach nie jest to jednak konstrukcja na stałe związana z gruntem. Taki basen można łatwo rozebrać i przenieść w inne miejsce lub schować na okres jesienno-zimowy. Brak ingerencji w układ ogrodu znacznie zmniejsza koszty i ułatwia wkomponowanie basenu w aranżację. W naszym artykule poświęconemu projektom ogrodów (https://new-house.com.pl/ogrody) możesz znaleźć więcej ciekawych informacji na temat planowania przestrzeni na ogrodzie.

 

Jak wygląda montaż basenu kanadyjskiego?

 

Montaż basenu kanadyjskiego zajmuje maksymalnie kilka godzin w przypadku modelu stojącego na gruncie oraz 1-2 dni w przypadku montażu w ziemi. Pierwszy wariant jest dużo prostszy. Wystarczy jedynie znaleźć odpowiednie miejsce: teren powinien być równy oraz osłonięty przed wiatrem. Warto także postawić na fragment ogrodu w pewnej odległości od wysokiej roślinności. Ograniczy to problem zanieczyszczenia wody liśćmi, nasionami, igłami czy też odchodami ptaków. Pierwszym krokiem jest połączenie ze sobą wszystkich profili w celu postawienia rusztowania. Na tym rusztowaniu rozwija się blachę będącą ścianami zewnętrznymi basenu. Wnętrze pokrywamy folią.

 

Nieco więcej czasu zajmuje wkopanie basenu w ziemi. Najpierw trzeba oczywiście zrobić odpowiednio głęboki wykop i wyrównać jego ściany. Następnie na dnie układamy ramę basenu i przechodzimy do stawiania stelaża. Po rozwinięciu folii w ścianie basenu umieszcza się wlew wody, do którego następnie przypina się ujście węża ogrodowego. Teraz można przejść do zasypywania wolnej przestrzeni dookoła basenu. W przypadku głębszych wykopów warto co kilkanaście centymetrów ubijać grunt i podsypywać go piaskiem. Basen może być wkopany w całości lub tylko częściowo.

 

Jakie korzyści oferuje basen kanadyjski?

 

Basen kanadyjski służy do chłodzenia się w gorące dni roku. Nie jest to natomiast rozwiązanie dla osób, które chcą wyposażyć swoją posesję w basen umożliwiający pływanie. Co prawda duże baseny kanadyjskie o średnicy powyżej 5 metrów i głębokości 1,2 metra dają możliwość przepłynięcia kilku metrów, ale mimo wszystko jest to basen służący wypoczynkowi. Nie ingeruje on w układ ogrodu, dzięki czemu, w każdej chwili można go zdemontować, przesunąć lub schować na zimę. Malowanie zewnętrznych ścian blachy pozwala uzyskać imitację naturalnych surowców, np. drewna, dzięki czemu takie baseny łatwiej jest wkomponować w przestrzeń ogrodu.

 

Co szczególnie ważne, baseny kanadyjskie, jako obiekt niezwiązany na stałe z gruntem, nie wymagają pozwolenia na budowę lub zgłoszenia prac związanych z jego rozstawieniem. W naszym artykule na temat zagospodarowania terenu działki (https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu) znajdziesz ciekawe informacje związane z prawidłowym zarządzeniem przestrzenią posesji wraz z uwzględnieniem ewentualnych formalności. Baseny kanadyjskie o wysokie jakości wykonania mogą dobrze służyć nawet przez kilkanaście lat. No i argument, który przemawia do większości zainteresowanych – taki basen jest kilkukrotnie tańszy od basenu tradycyjnego.

 

Ile kosztuje basen kanadyjski?

 

Baseny kanadyjskie pojawiły się w naszym kraju ponad 20 lat temu. Technologia ta była rozwijana przede wszystkim w Kanadzie, skąd wzięła się nazwa. Jednakże pomysł ten bardzo szybko zyskał wielu zwolenników, a baseny kanadyjskie zaczęto produkować w wielu zakątkach świata. Jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania jest oczywiście przystępna cena. W ten sposób można zrealizować swoje marzenia o przydomowym ogrodzie bez ogromnego budżetu.

 

Dokładne koszty zależą oczywiście od wymiarów basenu, jakości materiałów oraz ewentualnego wyposażenia dodatkowego (np. filtr piaskowy). Okrągły basen o średnicy 2,5 metra i głębokości 1,2 metra, z odpowiednim wyposażeniem, można kupić za ok. 7 tysięcy złotych (i ok. 3-4 tysięcy w przypadku modeli bez filtrów i wyposażenia dodatkowego). Z kolei wielokątne baseny o wymiarach 5 x 3 x 1,2 metra można kupić za ok. 8-10 tysięcy złotych.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły