Plan zagospodarowania terenu

Plan Zagospodarowania Terenu (w skrócie PZT) to niezbędny element dokumentacji wchodzącej w projekt domu niezależnie czy mamy do czynienia z projektem gotowym, czy projektem wykonywanym na indywidualne zamówienie inwestora. To jak powinien wyglądać i co powinien zawierać plan zagospodarowania terenu, określono w ustawie o prawie budowlanym oraz w rozporządzeniu o szczegółowym zakresie i formie projektu budowlanego. Zgodnie z powyższymi aktami prawnymi na tego rodzaju plan składa się część opisowa oraz rysunkowa.

Plan zagospodarowania terenu pozwala na funkcjonalne zagospodarowanie działki przy jednoczesnej zgodności z obowiązującym w naszym kraju prawem budowlanym. Warto np. pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury plan zagospodarowania działki budowlanej powinien uwzględniać 25% powierzchni biologicznie czynnej, jednak może się zdarzyć, że ten udział procentowy zostanie zawyżony lub zaniżony przez zapisy zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli tak się stanie, należy zastosować się do jego wymogów.

Plan zagospodarowania terenu musi być przygotowany przez uprawionego architekta, ponieważ jest to jeden z wielu dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Do sporządzenia PZT architekt będzie potrzebował mapy geodezyjnej, wytycznych z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunków zabudowy, jeśli MPZP dla danego terenu nie istnieje (co wcale nie jest rzadkością).

Inwestorzy decydujący się na kompleksową współpracę z New-House nie muszą martwić się przygotowaniem PZT, ponieważ zlecimy i dopilnujemy jego wykonanie przez doświadczonego i sprawdzonego projektanta. To jedna z rozlicznych zalet, jakie niesie ze sobą zlecenie budowy domu naszej firmie.

Plan zagospodarowania terenu – co powinien zawierać?

Wszystkich tych, którzy oczekują jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, musimy rozczarować. Nie ma bowiem sztywnych wytycznych w tym zakresie, a poszczególne plany zagospodarowania terenu różnią się od siebie zależnie od stanu działki oraz tego, jaki projekt będzie realizowany.

Da się jednak wyróżnić kilka elementów określonych przez prawo budowlane, które tego typu projekt powinien posiadać:

 • granice działki budowlanej,

 • usytuowanie, obrys oraz układ obiektów, które znajdują się na działce w momencie sporządzania planu zagospodarowania terenu,

 • usytuowanie, obrys oraz układ obiektów, których wykonanie jest planowane,

 • sieć uzbrojenia terenu,

 • określenie sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków,

 • układ powierzchni biologicznie czynnej,

 • układ komunikacyjny,

 • wskazanie odległości pomiędzy obiektami istniejącymi i planowanymi znajdującymi się na sąsiadujących z działką terenach.

Każda działka jest inna, a co za tym idzie, inne będą również elementy, jakie docelowo znajdą się w planie zagospodarowania terenu. Wiele zależy także od indywidualnych potrzeb inwestora oraz pomysłów przedstawionych przez architekta. To dlatego napisaliśmy, że jednoznaczna odpowiedź na to, co powinien zawierać PZT jest niemożliwa do sprecyzowania, ponieważ sytuacje są różne.

Jaki jest koszt przygotowania Planu Zagospodarowania Terenu?

To, ile docelowo zapłacisz za wykonanie Planu Zagospodarowania Terenu zależy bezpośrednio od tego na jaki rodzaj współpracy z architektem się zdecydujesz. Jeśli postawisz na zakup gotowego projektu domu z wyceną np. z naszej bazy projektowej koszt PZT będziesz mieć wliczony w cenę. Jeśli natomiast postanowisz zamówić indywidualny projekt domu za PZT zapłacisz około 1500 zł.

Jaki będzie plan zagospodarowania terenu stworzony przy wsparciu New-House?

 • zgodny a obowiązującymi przepisami prawa budowlanego,

 • zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub aktualnymi warunkami zabudowy,

 • możliwy do realizacji na konkretnym terenie,

 • zgodny z indywidualnymi warunkami panującymi na działce budowlanej,

 • dopasowany do planowanej budowy,

 • dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestora oraz jego stylu życia i rekreacji,

 • wykorzystujący całą dostępną przestrzeń w sposób funkcjonalny oraz estetyczny.

Zleć przygotowanie Planu Zagospodarowania Terenu firmie New-House

Planujesz budowę domu i w związku z tym będziesz musiał zlecić przygotowanie PZT? W takiej sytuacji powinieneś poważnie rozważyć podjęcie współpracy z naszą firmą. Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią. Ponieważ będziemy dla Ciebie wsparciem na każdym etapie budowy domu. W praktyce oznacza to, że zajmiemy się nie tylko wykonaniem fundamentów, ścian i dachu Twojego nowego domu. Weźmiemy na siebie także wszystkie formalności i sprawy administracyjne.

Kompleksową budową domów jednorodzinnych zajmujemy się od 1991 roku i w tym czasie zrealizowaliśmy ponad 1500 projektów nieruchomości. Oznacza to, że mamy nie tylko duże doświadczenia, ale również rozległą wiedzę fachową i umiejętności praktyczne. Wsparciem jest dla nas również nowoczesne zaplecze technologiczne, jakim dysponujemy. Z naszą pomocą budowa pod klucz zajmuje zaledwie 9 miesięcy, a na wszystkie wykonane przez nas usługi dajemy dziesięcioletnią gwarancję jakości.

Chcesz poznać więcej szczegółów oferowanej współpracy, odwiedź zakładkę https://new-house.com.pl/oferta lub skontaktuj się z naszą infolinią czynną 7 dni w tygodniu w godzinach 7.00 – 21.00. Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Czekamy na Twój telefon!

Plan zagospodarowania terenu, inaczej określany jako PZT, jest istotnym aspektem dokumentacji w procesie budowy domu. New-House, jako firma zajmująca się kompleksowo całą realizacją budowy, może pomóc Państwu również w tej kwestii.

Dobrze przygotowany plan zagospodarowania terenu działki pozwala nie tylko na spełnienie wymogów prawnych, ale przygotuje również dla Państwa funkcjonalny i efektowny teren wokół domu. Współpracując z nami mogą mieć Państwo pewność, że pomożemy zająć się wszystkimi formalnościami, a także zamówimy plan zagospodarowania terenu u sprawdzonego, doświadczonego projektanta.

Co powinien zwierać plan zagospodarowania terenu? Przede wszystkim warto podkreślić to, że projekt musi zostać wykonany na aktualnej mapie geodezyjnej i uwzględniać wytyczne z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Poza tym to, co zawiera plan zagospodarowania terenu, to między innymi granice działki, usytuowanie obiektów obecnych na działce i planowanych, sieć uzbrojenia działki, układ powierzchni biologicznie czynnej, układ komunikacyjny, wskazanie odległości z sąsiednimi obiektami, a także określenie sposobu odprowadzenia ścieków. Realizując plan zagospodarowania terenu działki trzeba pamiętać o wielu istotnych kwestiach, pilnować poprawności realizacji – dla wielu inwestorów jest to sprawa wiążąca się ze stresem i trudnościami, ale wcale nie musi tak być. Firma New-House realizując budowę domu zajmuje się wszystkim od A do Z.

Jak zostanie zrealizowany plan zagospodarowania terenu ze wsparciem New-House?

 • Zgodnie z przepisami prawa budowlanego,

 • Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy,

 • Zgodnie z indywidualnymi warunkami działki,

 • W sposób dopasowany do planowanej budowy,

 • W sposób dopasowany do Państwa indywidualnych potrzeb,

 • W sposób funkcjonalny i estetyczny.

Nasi klienci mogą liczyć na merytoryczne wsparcie i doradztwo naszych specjalistów. Oferujemy pomoc na każdym etapie realizacji – wspieramy w znalezieniu odpowiedniej działki i wymarzonego projektu domu, a także dbamy o sprawy formalne, takie jak uzyskanie pozwolenia na budowę domu lub zadbanie o plan zagospodarowania terenu budowy.

Z New-House nie muszą się Państwo martwić o realizację – zadbamy o każdy jej aspekt. Budowa domu pod klucz zajmuje nam tylko dziewięć miesięcy, po czym uzyskują Państwo solidny, efektowny dom jednorodzinny, który jest objęty dziesięcioletnią gwarancją jakości. Jeśli są Państwo zainteresowani tak kompleksową ofertą zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty pod linkiem: https://new-house.com.pl/oferta. Firma New-House działa od 1991 roku i wybudowaliśmy już ponad 1500 domów jednorodzinnych, pracownicy to nasi wieloletni, zaufani współpracownicy z dużą wiedzą oraz doświadczeniem. Część z nich pracuje z nami już od dziesięciu, a nawet dwudziestu lat. To sprawdzona podstawa do oferowania profesjonalnych, solidnych usług naszym klientom. Państwu również bardzo chętnie pomożemy w realizacji wymarzonego domu jednorodzinnego.

Reklama

Plan zagospodarowania terenu – co powinien wiedzieć inwestor?

Proces budowy domu to wieloetapowa współpraca, która wymaga nie tylko wykonania samych prac budowlanych, ale również w dużej mierze przygotowania i dopełnienia wielu formalności. Elementem tej części realizacji domu jest na przykład plan zagospodarowania terenu. To ważny element całego projektu budowlanego, który jest na przykład wymagany w trakcie wnioskowania o pozwolenie na budowę.

Wiedza na temat przebiegu procesu budowy domu od A do Z jest bardzo istotna z wielu względów. Przede wszystkim inwestor, który ma świadomość co jest następnym etapem pracy, a także co ten etap ma na celu, będzie w stanie lepiej kontrolować przebieg realizacji, a także zapewnić sobie spokój wewnętrzny. Staramy się w kolejnych artykułach poszerzać wiedzę potencjalnych inwestorów, tak aby realizacja budowy wymarzonego domu była dla nich prostsza i przyjemniejsza. Dzisiaj postanowiliśmy napisać o tym czym jest i co zawiera plan zagospodarowania terenu.

Plan zagospodarowania terenu – co to jest?

Plan zagospodarowania terenu budowy to jeden z wielu elementów dokumentacji, która wchodzi w projekt budowy domu. Jest on wymagany bez względu na to czy zdecydują się Państwo na indywidualny projekt domu, gotowy projekt lub adaptację. Plan zagospodarowania terenu został określony dokładniej w ustawie o prawie budowlanym oraz w rozporządzeniu o szczegółowym zakresie i formie projektu budowlanego. Zgodnie z zasadami określonymi w tych aktach prawnych, plan zagospodarowania terenu działki musi się składać z części opisowej oraz rysunkowej.

Plan zagospodarowania terenu, inaczej nazywany jako PZT, pozwala na dobre zagospodarowanie powierzchni. Oznacza to nie tylko funkcjonalne, efektowne zaprojektowanie terenu, ale przede wszystkim przygotowanie projektu, który będzie zgodny z prawem budowlanym. Istotnym faktem jest na przykład to, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, projekt zagospodarowania terenu działki musi uwzględniać 25% powierzchni biologicznie czynnej. Warto jednak pamiętać, że inny procent może zostać określony przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i wówczas należy się dostosować do jego wymogów.

Taka dokumentacja jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę z urzędu i powinna zostać przygotowana przez uprawnionego architekta. Aby projektant mógł wykonać dobry, odpowiednio dostosowany plan zagospodarowania terenu działki, będzie potrzebował mapy geodezyjnej, a także wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy.

 

Co zawiera plan zagospodarowania terenu?

Pytanie, co powinien zawierać plan zagospodarowania terenu, jest bardzo istotne, ale odpowiedź nie jest taka jednoznaczna. W rzeczywistości bowiem plan zagospodarowania terenu może się różnić w zależności od tego jaki projekt będzie wykonywany.

Przeanalizujmy jednak, co mówi na ten temat prawo budowlane. Zgodnie z ustawą, projekt zagospodarowania terenu działki, powinien zostać wykonany na aktualnej mapie i zawierać takie elementy, jak:

 • Granice działki,

 • Usytuowanie, obrys oraz układ obiektów, które już są na działce oraz tych, które są planowane,

 • Sieć uzbrojenia terenu,

 • Określenie sposobu odprowadzania/oczyszczania ścieków,

 • Układ powierzchni biologicznie czynnej,

 • Układ komunikacyjny,

 • Wskazanie odległości między obiektami (istniejącymi i planowanymi) znajdującymi się na sąsiednich terenach.

Mogą się Państwo zastanawiać, dlaczego powiedzieliśmy, że to, co zawiera plan zagospodarowania terenu nie jest takie jasne, skoro prawo budowlane bezpośrednio określa wszystkie aspekty. Weźmy jednak pod uwagę chociażby podpunkt opisujący obiekty znajdujące się na działce i planowane w budowie. Zasady są konkretnie opisane, ale każda działka jest inna – niektóre działki są całkowicie niezabudowane, inne wręcz przeciwnie. Czasami plan zagospodarowania przestrzennego ma uwzględniać tylko obiekt mieszkalny, a czasami dochodzą także inne budynki.

To, co zawiera plan zagospodarowania terenu jest również zależne od potrzeb inwestora i pomysłu samego architekta. Na przykład, coraz częściej zamiast kanalizacji inwestorzy decydują się na szambo ekologiczne, jeśli tylko gmina wyrazi na to zgodę. Przy projektowaniu warto wziąć również pod uwagę fakt, że dom zgodnie z prawem, powinien zostać wybudowany w odległości nie mniejszej niż 4 metry od budynku z sąsiedniej działki. Architekci są jednak świadomi, że jeżeli na danej ścianie nie ma otworów okiennych lub zamiast nich zostaną umieszczone tzw. Luksfery – wówczas odległość może zostać zmniejszona do 3 metrów. Gdy jest projektowany plan zagospodarowania terenu budowy, warto zaufać swojemu architektowi. To osoby z dużym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą, chętnie oferują przystępne rozwiązania.

Plan zagospodarowania terenu cena

Wiemy już czym jest oraz co powinien zawierać plan zagospodarowania terenu, przejdźmy zatem do czynnika finansowego. Jeśli jest realizowany plan zagospodarowania terenu cena jest zależna od tego, na jaki rodzaj współpracy z architektem się Państwo zdecydują.

Przeciętny koszt planu zagospodarowania przestrzennego wynosi zwykle około 1500 złotych, jednak ta cena odnosi się do współpracy indywidualnej z architektem. Natomiast, jeżeli zdecydują się Państwo zakupić gotowy projekt domu, koszt planu jest zazwyczaj wliczony w cenę. Jeżeli interesują Państwa takie rozwiązania, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą gotowych projektów domów, która widnieje na naszej stronie internetowej. Każdy z projektów został uzupełniony o cenę, która uwzględnia również koszt planu zagospodarowania terenu działki. Natomiast, jeżeli chcą Państwo zamówić u naszych architektów indywidualny projekt domu – zapraszamy do kontaktu osobistego. Jeśli chodzi o plan zagospodarowania terenu cena również będzie wyliczona indywidualnie, w zależności od Państwa oczekiwań, potrzeb i wymagań działki.

New-House to firma, która zajmuje się kompleksową budową domów od 1991 roku. Wspieramy inwestora już przy wyborze działki i projektu. Chcemy, by nasi klienci mieli pewność, że współpraca z nami to zapewnienie pełnego profesjonalizmu, dlatego zawsze oferujemy dziesięcioletnią gwarancję na wykonaną budowę. Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółami współpracy lub mają Państwo pytania, które obejmują plan zagospodarowania terenu – zachęcamy do kontaktu.

Nasi konsultanci są dla Państwa dostępni w każdy dzień tygodnia od 7 rano do godziny 21. Można się z nami kontaktować mailowo, telefonicznie lub za pomocą chatu na stronie internetowej New-House. Dokładne dane kontaktowe znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/kontakt.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły